دیدنی های شهر سراب ؛ شهری میان کوهساران

سراب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی و از مناطق خوش آب و هوای کشور است که بین دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان در شمال قرار گرفته است. این آب و هوا و اقلیم منحصر به فرد به خاطر قرار گرفتن بین این دو رشته کوه حاصل شده است و همین ویژگی باعث جذب خیلی از گردشگران به این منطقه شده است. سراب در فصل تابستان معتدل است و در نتیجه بهترین زمان برای سفر به این شهرستان سه ماه گرم این فصل می باشند .

سراب ها در زمستان ها آب و هوای سردی تجربه می کند به طوری که تعداد یخبندان  در این شهر به طور متوسط ۱۵۰ تا ۱۴۸ روز در سال می رسد. بارش برف و باران در این فصل فضاهای بسیار جذاب و زیبایی پدید می آورد که می توانند برای هر مسافر و گردشگری جذاب و تماشایی باشند . در این منظقه کوه‌ های متعددی وجود دارند که از شرق به غرب کشیده شده و در تمام سال پوشیده از برف و یخ هستند . یکی دیگر از مناظر طبیعی سراب را مراتع تشکیل می دهند که فضای بسیار سبزی در این منطقه ایجاد کرده اند . مساحت پوشش مرتع در سطح شهرستان بالغ بر ۱۲۰هزار هکتار است.

سراب به دلیل اینکه بر سر راه ابریشم قرار داشته از قرون گذشته مورد توجه بوده است. این شهر در طول تاریخ با تحولات و حوادث مختلفی رو به رو بوده که حمله مغول در سال ۶۱۷ هجری آسیب فراوانی به این منطقه وارد کرد. جنگ دیگر این منظقه کارزار شاه عباس و خلیل پاشا در صحرای سراب بوده که در سال ۱۲۰۵ هجری قمری به دستور آقامحمدخان رخ داد که به ویرانی این شهر منجر شد.

سراب در ۱۳۰ کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با استان اردبیل و شهرستان هریس، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان بستان‌آباد و از سمت جنوب با شهرستان میانه هم‌ مرز است.

محصولات سراب

موقعیت اقلیمی و جغرافیایی این منطقه باعث شده تا ظرفیت زیاد کشاورزی و دامداری در این منطقه به وجود آید. این پتانسیل به خاطر آب و خاک مناسب و نیروی انسانی کافی در این منطقه بوجود آمده است. اقتصاد منطقه با توجه به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی حول محور کشاورزی و دامداری می باشد و شغل اغلب ساکنان سراب نیز کشاورزی و دامداری است. گندم، سیب زمینی، سبزیجات، حبوبات و باغ‌های سیب، گلابی، گردو و زردآلو از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان می باشند. همچنین سیب زمینی، شیر، حبوبات و غیره از محصولات دیگر این منطقه محسوب می شوند.

منطقه نمونه گردشگری آغمیون

منطقه نمونه گردشگری آغمیون

سراب دارای منطقه نمونه گردشگری است که همین ظرفیت سبب جذب تعداد زیادی گردشگر در این شهر شده است. منطقه نمونه گردشگری آغمیون – سهزاب در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی سراب و در مسیر جاده سراب- اردبیل قرار گرفته است. این منطقه نمونه گردشگری یکی از دیدنی های شهر سراب می باشد. منطقه به واسطه قرار گرفتن در دامنه های کوه سبلان آب و هوایی خنک در تابستان و برفی زمستانی را شاهد است.

 منطقه نمونه گردشگری اسبفروشان

 منطقه نمونه گردشگری اسبفروشان

 اسبفروشان نام یکی دیگر از مناطق نمونه گردشگری در شهر سراب می باشد که از ظرفیت ها و زیبایی های طبیعی منحصر به فردی برخوردار است. این منطقه در طول دامنه های سرسبز بزقوش ، چشمه ها و آبگرم های متعددی را در خود جای داده است. یکی از این آبگرم ها “آبگرم اسبفروشان” می باشد. اسم این آبگرم از نام روستایی که در پایین دست چشمه به همین نام قرار دارد گرفته شده است.

آثار تاریخی سراب

کتیبه رازلیق

سراب از شهرهای تاریخی آذربایجان شرقی محسوب می شود و آثار آن به دوران خیلی دور بر می گردد. دو کتیبه سنگی رازلیق و نشتبان واقع در شهرستان سراب از یادگاران دوران حکومت پادشاهان اورارتو می باشد، که به فتح نامه شاهان اورارتو شهرت یافته اند. کتیبه سنگی رازلیق مانند کتیبه اورارتویی نشتبان کاملاً رو به جنوب و در دل سنگ خارایی به رنگ خاکستری مایل به آبی در بدنه کوهی بنام زاغان واقع شده است. این کتیبه به فرمان آرگیشتی دوم، پسر روسا پادشاه اورارتو، مربوط به سالهای ۷۶۰ قبل از میلاد است.

کتیبه رازلیق علاوه بر تاریخ ۲۸۰۰ ساله در منطقه ای بسیار زیبا و سرسبز با رودخانه ای نسبتاً پر آب و نشات گرفته از دامنه های سبلان واقع شده است. درهم آمیختگی تاریخ با طبیعت بکر جذابیت ویژه ای به این منطقه از شهرستان سراب بخشیده است. این کتیبه در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. امروزه این دو کتیبه از دیدنی های شهر سراب به شمار می روند .

امامزاده بزرگ سراب

امامزاده سراب

سراب دارای اماکن مذهبی زیادی است که از قدمت طولانی برخوردار می باشند. امامزاده بزرگ سراب یکی از مکانهای مذهبی سراب بوده که در داخل شهر واقع شده است. ساختمان امامزاده که بنایی تاریخی و متعلق به دوره قاجاریه می باشد، طی دوره های متعدد ، بارها مرمت و بازسازی شده است. این امامزاده هم اکنون با فراهم کردنیک محیط دل انگیز و آرام با فضای روحانی و معنوی مکان امنی برای زائران و مسافرانمحسوب می شود.


با زیباترین شهر های دیار آذربایجان بیشتر آشنا شوید : 

جاهای دیدنی هشترود | شهر تاریخ و افسانه ها

شهر شوط ؛ کوچکترین شهرستان آذربایجان غربی

جاذبه های گردشگری سردشت ؛ بهشت زیبای زاگرس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code