تست پاپ اسمیر چیست و چه زمانی باید تست پاپ اسمیر داد؟

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می‌شود، یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. این آزمایش امکان وجود سلول‌های سرطانی در دهانه رحم را آزمایش می‌کند. برای انجام این تست، معمولا سلول‌های دهانه رحم به آرامی خراشیده می‌شوند و از نظر رشد غیر طبیعی مورد بررسی قرار می‌گیرند. این عمل در مطب پزشک انجام می شود و ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولاً دردی در دراز مدت ایجاد نمی‌کند.

انجام تست پاپ اسمیر

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر بدهند؟

مطالعات علمی توصیه می‌کنند که زنان هر ۲۱ سال یک بار به طور منظم از تست پاپ اسمیر استفاده کنند و این تست در صورت وجود موارد زیر از ۲۱ سالگی شروع شود:

 • تست HIV مثبت باشد،
 • فرد سیستم ایمنی ضعیف در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو داشته باشد.

اگر بیش از ۳۰ سال دارید و تست پاپ اسمیر غیر طبیعی نداشته‌اید، در هر ۵ سال یک بار از پزشک معالج خود بپرسید که آیا این آزمایش با غربالگری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه است یا نه؟ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ویروسی است که باعث ایجاد زگیل می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.HPV نوع ۱۶ و ۱۸ دلایل اصلی سرطان دهانه رحم هستند. اگر HPV دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار داشته باشید. زنان بالای ۶۵ سال با سابقه نتایج عادی تست پاپ اسمیر ممکن است در آینده نیاز به انجام این تست را نداشته باشند. بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی خود، هنوز هم باید بر اساس سن خود، پاپ اسمیر منظم دریافت کنید. این امر به این دلیل است که ویروس HPV سال‌ها می‌تواند خاموش باشد و به طور ناگهانی فعال شود.

تست پاپ اسمیر چیست ؟

 

اگر بالای ۲۱ سال سن داشته باشید و باکره باشید، ممکن است این سوال را در ذهن شما ایجاد شود که آیا با وجود نداشتن فعالیت جنسی، نیازی به انجام این تست دارم یا نه؟ بیشتر سرطان‌های دهانه رحم در اثر عفونت ناشی از ویروس HPV است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. با این حال، همه سرطان‌های دهانه رحم از عفونت‌های ویروسی نیستند. به همین دلیل، توصیه می‌شود همه زنان غربالگری سرطان دهانه رحم را با استفاده از پاپ اسمیر هر سه سال از سن ۲۱ سالگی شروع کنند.

همچنین در صورت باردار بود ممکن است بپرسید که آیا در دوران بارداری به تست پاپ اسمیر نیاز دارم؟ آیا گرفتن آن بی خطر است؟ این تست امن است. تحقیقات نشان نمی‌دهند که ارتباطی بین آزمایش HPV مثبت با پاپ اسمیر و عوارض زایمان وجود داشته باشد. انجام این تست در دوران بارداری نیز توصیه می‌شود. این تست معمولاً در اوایل بارداری انجام می‌شود تا در صورت یافتن هرگونه ناهنجاری، بهترین روش درمانی مشخص شود همچنین تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری ممکن است در نتایج آزمایش تأثیر بگذارد و باعث نتایج غیر طبیعی شود. انجام تست HPV علاوه بر تست پاپ اسمیر و یا به عنوان جایگزینی برای آن می‌تواند مفید باشد. اگر در صدد انجام تست پاپ هستید و باردار هستید، می‌توانید این تست را در یک تا ۲۴ هفته بعد از بارداری انجام دهید. پس از ماه ششم و تا ۱۲ هفته پس از تولد، نباید تست پاپ اسمیر داشته باشید. در طی سه ماه آخر بارداری، انجام تست پاپ اسمیر می‌تواند ناراحت کننده باشد. بعد از تولد، به دلیل عدم وجود سلول‌های کافی و یا التهاب موضع، انجام این تست ممکن است نتایج غیرقابل اعتماد نشان دهد.

نحوه آماده شدن برای تست پاپ اسمیر

شما می‌توانید تست پاپ اسمیر خود را با معاینه سالانه مرتبط به زنان و زایمان یا با یک ملاقات جداگانه با متخصص زنان و زایمان هماهنگ کنید. پاپ اسمیر توسط اکثر برنامه‌های بیمه تحت پوشش قرار دارد، اگرچه ممکن است ملزم به پرداخت سهم مشترک باشید. اگر در روز انجام تست پاپ اسمیر، قاعدگی دارید، پزشک ممکن است از شما بخواهد که آزمایش را به روز دیگری موکول کنید، زیرا نتایج ممکن است دقیق‌ نباشند. یک روز قبل از آزمایش از مقاربت جنسی، دوش گرفتن یا استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید. در بیشتر موارد، اطمینان از داشتن پاپ اسمیر در ۲۴ هفته اول بارداری، بی‌خطر است. پس از آن، آزمایش ممکن است دردناک‌تر باشد. همچنین باید ۱۲ هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج شما بیشتر شود. از آنجا که در صورت آرام شدن بدن، پاپ اسمیر ملایم‌تر پیش می‌رود، مهم است که در طول این تست و قبل از آن ریلکس باشید، نفس عمیق بکشید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

حین تست پاپ اسمیر چه اتفاقی می‌افتد؟

پاپ اسمیر می‌تواند کمی ناراحت کننده باشد، اما انجام این تست بسیار سریع صورت می‌پذیرد. در طول عمل، شما روی میز معاینه به پشت دراز خواهید کشید و پاهایتان باز شده و پاهای شما در تکیه‌گاهی که استراپس نامیده می‌شود قرار خواهند گرفت. پزشک شما به آرامی دستگاهی بنام اسپکولوم را وارد واژن شما خواهد کرد. این دستگاه دیواره‌های واژن را باز نگه می‌دارد و دسترسی به دهانه رحم آسان می‌کند. پزشک نمونه کوچکی از سلول‌های دهانه رحم را با خراشیدن جدا می‌کند. چند روش وجود دارد که پزشک می‌تواند برای برداشتن نمونه از آنها استفاده کند:

 • بعضی از پزشکان از ابزاری به نام اسپاتول استفاده می‌کنند.
 • برخی از آنها از اسپاتول و برس استفاده می‌کنند.
 • برخی دیگر از دستگاهی به نام سیتوبراش استفاده می‌کنند که شامل یک اسپاتول و برس است.

اکثر خانم‌ها در طی عمل خراش فشار و سوزش کمی احساس می‌کنند. نمونه سلول‌های دهانه رحم شما به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا از نظر وجود سلول‌های غیر طبیعی مورد بررسی قرار گیرد. بعد از تست، ممکن است به دلیل خراشیدن احساس ناراحتی خفیف یا گرفتگی کنید. همچنین ممکن است بلافاصله پس از این آزمایش، دچار خونریزی واژن سبک شوید که در صورت ادامه ناراحتی یا خونریزی بعد از روز انجام آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

تست پاپ برای چه مواردی تجویز می شود ؟

 

تفسیر نتایج تست پاپ اسمیر

دو نتیجه ممکن از یک تست پاپ اسمیر به دست آید: طبیعی یا غیر طبیعی. اگر نتایج به دست آمده طبیعی هستند، این بدان معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. به نتیجه طبیعی به دست آمده گاهی نتیجه منفی نیز گفته می‌شود. اگر نتایج طبیعی است، احتمالاً به مدت ۳ سال دیگر نیازی به پاپ اسمیر نخواهید داشت. اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی است، این بدان معنی نیست که شما مبتلا به سرطان هستید. این بدان معنی است که سلول‌های غیر طبیعی در دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می‌توانند سلول‌های پیش سرطانی باشند. چندین سطح از سلول‌های غیر طبیعی وجود دارد:

 • آتیپی
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • سرطان در محل

سلول‌های غیر طبیعی خفیف از ناهنجاری‌های شدید که می‌تواند دیسپلازی شدید باشد، شایع‌تر هستند. بسته به آنچه نتایج آزمایش نشان می‌دهد، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • افزایش تعداد دفعات انجام تست پاپ اسمیر
 • نگاهی دقیق‌تر به بافت دهانه رحم با روشي به نام كولپوسكوپي

در طی معاینه کولپوسکوپی، پزشک شما از نور و بزرگنمایی برای دیدن واضح‌تر بافت‌های واژن و دهانه رحم استفاده خواهد کرد. در بعضی موارد، پزشکان همچنین می‌توانند نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را با روشی بنام بیوپسی بگیرند.

در مورد دقت تست‌های پاپ اسپیر باید گفت که بسیار دقیق هستند. غربالگری منظم پاپ اسپیر باعث می‌شود حداقل ۸۰ درصد میزان سرطان دهانه رحم و میزان مرگ و میر را کاهش پیدا کند. انجام این تست کمی آزار دهنده است، اما این آزار مختصر باعث محافظت از سلامت شما می‌شود.

آیا تست پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟

هدف اصلی آزمایش پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که ممکن است توسط HPV ایجاد شوند. با شناسایی به هنگام سلول‌های سرطانی دهانه رحم با استفاده از پاپ اسمیر، درمان قبل از شیوع آن شروع می‌شود و از یک نگرانی بزرگتر جلوگیری می‌کند. آزمایش HPV از طریق تست پاپ اسمیر نیز انجام پذیر است. شما می‌توانید با انجام رابطه جنسی با مردان یا زنان به HPV مبتلا شوید. برای کاهش خطر شیوع این ویروس، رابطه جنسی را با کاندوم یا روش‌های محافظتی دیگر انجام دهید. تمام زنانی که رابطه جنسی برقرا می‌کنند، در معرض خطر ابتلای ویروس HPV هستند و حداقل باید هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهند. این آزمایش سایر عفونت‌های مقاربتی را تشخیص نمی‌دهد و گهگاهی می‌تواند رشد سلولی را نشان دهد که نشان دهنده سرطان‌های دیگر است، اما نباید به این منظور به این تست اتکا کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code