هزینه تست کرونا و انواع تست های کرونا و کاربرد آن ها

ویروس کرونا روز به روز در حال فراگیر شدن است و نگرانی‌ها در این زمینه نیز به اوج خود رسیده است. متاسفانه هموطنان عزیزمان نیز مدت زیادی است که با این ویروس درگیر شده و در حال مبارزه با آن هستند. شاید به جرات بتوانیم بگوییم که مهم‌ترین دغدغه این روزهای هر فردی این است که بداند به کرونا مبتلا شده است یا خیر ؟ هزینه تست کرونا چقدر است؟ انواع تست های کرونا کدامند و کاربرد هرکدام چیست؟

در ماه‌های اخیر و با شکل گیری موج دوم کرونا در کشور، بسیاری از هموطنان به دنبال آزمایش‌های تشخیص این ویروس، راهی مراکز درمانی و آزمایشگاه‌های مختلف شده‌اند. حتی افرادی که هیچ علامتی ندارند نیز در صف تست کرونا قرار گرفته‌اند ( در صورتی که وزارت بهداشت بارها اعلام کرده است که تست کرونا برای افراد بدون علامت بی فایده است و خلاف مقررات نیز می‌باشد. )

امروز و در این مقاله از سایت ایده آل مگ، ابتدا به معرفی انواع مختلف آزمایش کرونا و البته هزینه‌های این تست‌ها خواهیم پرداخت و سپس آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت جهت انجام تست کرونا را نیز معرفی خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

چه کسانی باید تست کرونا بدهند ؟

بر اساس گفته مهدی توتونچی عضو هیات علمی گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان و مسوول آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا افراد زیر باید تست کرونا داده و غربالگری شوند:

افرادی درجامعه وجود دارند که مدام در رفت و آمد هستند مانند کارمندان، رانندگان تاکسی و…. یا افرادی که کوچکترین علایم بیماری از قبیل تب ،لرز یا سرفه داشته باشند بهتر است با مراجعه به آزمایشگاه‌های معتبر تست دهند و بررسی دقیقی روی آنها انجام شود؛ هرچند که تست‌های مولکولی نیز در همان لحظه نشان می‌دهد که  فرد بیمار مبتلا به بیماری است یا نه.

ایشان همچنین تاکید کردند که کسانی مانند زنان خانه‌دار، کارمندانی که به صورت دورکاری مشغول به فعالیت هستند و به طور کلی افرادی که حضور پررنگی در فضاهای بیرون از منزل ندارند؛ در صورتی که فاقد علامت هستند؛ احتیاجی به تست کرونا و غربالگری نخواهند داشت. لذا این افراد بهتر است کمامان به ماندن در خانه اکتفا کرده و  از مراجعه به مراکز درمانی به جهت انجام تست کرونا خودداری کنند.

انواع آزمایش کرونا

در حال حاضر ۳ نوع تست یا آزمایش برای تشخیص ویروس کرونا از متقاضیان گرفته خواهد شد. این سه آزمایش به ترتیب عبارتند از:

  • تست مولکولی یا PCR
  • تست آنتی ژن یا تست تشخیص سریع
  • تست آنتی بادی یا سرولوژی

البته بنا بر اعلام وزارت بهداشت، تنها تست مولکولی یا PCR ار ارزش و صلاحیت کافی برای تشخیص ویروس کرونا برخوردار است و دو آزماش دیگر فاقد ارزش تشخیص هستند. با اینحال در اینجا و به صورت خلاصه به بررسی هر سه آزمایش خواهیم پرداخت:

۱- تست PCR

این آزمایش با گرفتن مخاط حلق یا بینی از فرد متقاضی گرفته خواهد شد و جواب آن معمولا یک تا چند روز طول خواهد کشید. این تست تا حد بسیار زیادی دقیق بوده و نیاز به نمونه‌گیری مجدد نخواهد داشت. آزمایش PCR عفونت ناشی از ویروس کرونا را در بدن تشخیص خواهد داد.

انجام تست PCR

دکتر سید محدرضا یثربی مدیر اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با میزان صحت و قطعیت تست PCR اظهار داشتند:

این تست‌ها  اگر بر اساس استانداردها و به روال صحیح انجام شود؛ میزان قطعیت بالایی دارند. به عبارت دیگر برای انجام هر آزمایش سه مرحله قبل از آزمایش یا پره‌آنالیتیک، مرحله آزمایش یا آنالیتیک و مرحله پست‌آنالیتیک وجود دارد. در رابطه با  تست PCR برای مرحله قبل از آزمایش باید “سوآپ” استاندارد استفاده شود و نمونه از داخل محلی مشخص در حلق یا داخل بینی گرفته شود، اگر غیر از این انجام شود جواب نهایی صحت و اطمینان لازم را نخواهد داشت، بنابراین صحت تست “پی سی آر” به چگونگی انجام آن بستگی دارد

این آزمایش در حال حاضر هم در بیمارستان‌های دولتی و در مراکز خصوصی برای افراد متقاضی انجام می‌شود. بدیهی است در صورتی که آزمایش با دستور پزشک و در بیمارستان دولتی انجام شود؛ هزینه‌ای بابت آن از فرد مشکوک به ویروس کرونا اخذ نخواهد شد. این آزمایش با اسامی دیگری مانند تست تشخیص، تست وایرال، آزمایش مولکولی و تست NAAT نیز شناخته می‌شود.

تست PCR چگونه انجام می‌شود؟

قبل از هرچیز باید در نظر داشته باشید که این تست باید با تجویز پزشک انجام شود. از آنجایی که تست PCR یک آزمایش هزینه‌بر (به خصوص زمانی که در آزمایشگاه‌های خصوصی انجام می‌شود) است. اگر علائم کرونا را ندارید؛ بهتر است از انجام تست آن خودداری کنید. اما درصورتی که شما مشکوک به ویروس کرونا باشید؛ پزشک برای شما آزمایش PCR تجویز می‌کند که مراحل آنجام آن به این صورت است:

نحوه انجام تست PCR

مرحله اول

به وسیله یک گوش پاک کن استریل شده و تمیز از شما نمونه مخاط حلق یا بینی گرفته و به آزمایشگاه ارسال خواهد شد. این نمونه باید در دمایی نگه داری شود که ویروس احتمالی بتواند زنده بماند تا آزمایش از صحت و دقت بالا برخوردار باشد.

مرحله دوم

تکنسین‌های آزمایشگاه، شروع به مخلوط کردن مواد شیمیایی با نمونه مخاط موجود بر روی گوش پاک کن می‌کنند. این کار برای خارج شدن مواد ژنتیکی تمامی ویروس‌های احتمالی بر روی نمونه انجام می‌شود.

مرحله سوم

در ادامه و به کمک ماشین‌هایی خاص، نمونه ژنتیکی ویروس (PNA) به DNA تبدیل خواهد شد.

مرحله آخر

در انتها و به کمک نورهای مخصوص، مشخص می‌شود که آیا ویروس SARS-CoV-2 که منشاء بیماری کرونا می‌باشد؛ در نمونه مخاط فرد وجود دارد یا خیر. این پروسه معمولا ۷۲ ساعت به طول خواهد انجامید.

دقت تست PCR به چه عواملی وابسته است؟

همانطور که اشاره شد؛ دقت و صحت این تست به نحوه و چگونگی انجام آن وابسته است. اگر تست PCR با دقت بالا و در شرایط  درست انجام شود؛ معمولا نتایج آن قطعی می‎‌باشند. البته عواملی نیز می‌توانند به صورت ناخواسته بر روی این تست تاثیر بگذارند. برای مثال ممکن است که گوش پاک‌کن ویروس‌های موجود در مخاط فرد را جذب نکنند و یا در دمای نامناسب ویروس‌های موجود بر روی نمونه از بین بروند.

اما آنچه که مشخص و قطعی است؛ این است که در حال حاضر؛ تست PCR تنها آزمایش قابل اعتماد در زمینه تشخیص ویروس کرونا به شمار می‌رود.

۲- تست آنتی ژن

این تست نیز از طریق نمونه‌گیری از مخاط حلق یا بینی فرد انجام می‌شود. نتایج آن در کمتر از یک ساعت مشخص شده اما از قطعیت و دقت بالایی برخوردار نیستند. البته این آزمایش نمونه‌های مثبت را با دقت بیشتری مشخص می‌کند؛ اما در صورتی که نتیجه این آزمایش منفی باشد، امکان خطا وجود دارد.

۳- تست آنتی بادی یا سرولوژی

این آزمایش از طریق گرفتن نمونه خون از فرد مشکوک انجام شده و نتیجه آن معملا بین ۱ تا ۳ روز مشخص می‌شود. هیچگونه قطعیتی در نتایج آزمایش سرولوژی وجود ندارد و گاهی ممکن است برای تشخیص قطعی ابتلا یا عدم ابتلای فرد مورد نظر، این آزمایش چند بار تکرار شود.

تست سرولوژی چیست ؟

دکتر علیرضا رئیسی معاونت وزارت بهداشت در رابطه با تشخیص کرونا به کمک آزمایش سرولوژی اظهار داشتند: تست سرولوژی صرفا برای این است که ما بدانیم وضعیت انتشار بیماری در یک منطقه چگونه است و اینکه گفته می‌‌شود تست سرولوژی برای تشخیص کرونا به کار می‌‌رود کلاهبرداری است. سرولوژی نشان می‌‌دهد که فرد با ویروس کرونا مواجهه داشته است یا خیر و الان تنها راه تشخیص کرونا تست PCR است.

تفاوت تست سرولوژی با PCR

تست سرولوژی نمی‌تواند ابتلا یا عدم ابتلای شما را در آن زمانی که آزمایش داده‌اید، نشان دهد. البته شما با انجام این تست، می‌توانید بفهمید که در گذشته به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اید یا خیر. تست سرولوژی آنتی بادی‌های موجود در خون را نشان می‌دهد و بر همین اساس مشخص می‌شود که آیا بدن شما قبلا با ویروس کرونا مبارزه کرده است یا خیر. (در صورتی که آنتی بادی ویروس کرونا در نمونه خون شما موجود باشد؛ بدین معنیست که شما قبلا به این ویروس مبتلا شده‌اید)

این در حالی است که در تست PCR نتایج به صورت لحظه‌ای بیان می‌شوند. بدین معنی که شما با انجام این تست، می‌توانید بفهمید که به ویروس کرونا مبتلا هستید یا خیر. در صورتی که با تست سرولوژی خواهید فهمید که آیا در گذشته به این ویروس مبتلا بوده‌اید یا خیر.

هزینه تست کرونا

اعداد و ارقامی که وزارت بهداشت برای قیمت تست کرونا اعلام کرده است؛ به این صورت است:

هزینه تست کرونا از نوع سرولوژی حدودا بین ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان است. (این مبلغ در صورتی است که شما دارای دفترچه درمانی باشید؛ در غیر این صورت باید ۹۰ هزار تومان بپردازید)

در حالی که گاهی شنیده می‌شود این هزینه به بیش از ۱۰۰ هزار تومان هم در برخی مقاطع رسیده است.

هزینه تست کرونا در ایران

هزینه تست کرونا از نوع تشخیصی مولکولی یا PCR در بخش خصوصی ۵۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان است و هزینه تست کرونا در مراکز دولتی، نیز در صورتی که با تشخیص پزشک انجام شود به شکل رایگان خواهد بود.

البته گاها ارقام و مبالغی که در مراکز و آزمایشگاه‌های خصوصی از متقاضیان دریافت می‌شوند؛ بسیار بیشتر از تعرفه‌های اعلام شده توسط وزارت بهداشت می‌باشند. بنابر گزارش افرادی که برای تست کرونا به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کرده‌؛ گاها مبالغی همچون ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز در جهت تست PCR از آنان اخذ شده است!

آزمایشگاه‌ های تست کرونا در تهران

در جدول زیر لیست کامل بیمارستان‌ها و مراکزی که در شهر تهران اقدام به انجام تست کرونا می‌نمایند؛ آورده شده است. البته این مراکز تنها در صورتی از شما آزمایش کرونا خواهند گرفت که دارای علائم باشید.

نام آزمایشگاه آدرس شماره تماس
بیمارستان انصاری هفت حوض – خیابان شهید ثانی – خیابان پنجاه و هشتم. مرکز در مانی انصاری. ۰۲۱۷۷۹۴۲۰۰۰
بیمارستان امام حسین خیابان شهید مدنی – بیمارستان امام حسین (ع) – شماره تماس ۰۲۱۷۷۵۵۶۰۶۹
بیمارستان جامع محب یاس خیابان کریمخان زند انتهای خیابان استاد نجات اللهی شمالی- بالاتر از سازمان زمین شهری بیمارستان یاس ۰۲۱۴۲۰۴۶
بیمارستان شهرام خیابان دکتر فاطمی- میدان دکتر فاطمی- نبش خیابان چهلستون- پلاک ۱ ۰۲۱۵۷۹۰۲۰۰۰
بیمارستان طرفه خیابان بهارستان- خیابان قائدی- خیابان گودرزی – خیابان قوانلو ۰۲۱۷۷۶۲۲۶۵۵۰
بیمارستان آتیه شهرک قدس (غرب)، بلوار فرحزادی، تقاطع شهید دادمان ۰۲۱۸۲۷۲۱
بیمارستان مرکز قلب تهران کارگر شمالی، نبش بزرگراه جلال آل احمد، مرکز قلب تهران ۰۲۱۸۸۰۲۹۶۰۰
بیمارستان مدائن خیابان انقلاب – خیابان برادران مظفر جنوبی ۰۲۱۶۶۴۱۹۵۹۹
بیمارستان امام خمینی خیابان نصرت – خیابان میرخانی – خیابان دکتر قریب ۰۲۱۶۱۱۹۰۰۰۰
بیمارستان سینا فردوسی – خیابان امام خمینی – خیابان میرزایی ۰۲۱۶۳۱۲۰
بیمارستان شهدای گمنام خیابان خاوران – خیابان دربندی – خیابان مالکی ۰۲۱۳۶۳۱۲۰۰۱
بیمارستان لولاگر سلسبیل شمالی – خیابان امام خمینی – خیابان مختارپور ۰۲۱۶۶۸۳۵۰۰۰
بیمارستان رازی خیابان وحدت اسلامی – میدان وحدت اسلامی – بن بست رازی ۰۲۱۵۵۶۳۰۶۶۰
بیمارستان شهید فهمیده اتوبان نواب، تقاطع هلال احمر و عباسی، بیمارستان تخصصی اطفال شهید حسین فهمیده ۰۲۱۵۵۴۰۴۳۳۰
بیمارستان شهدای یافت آباد ابتدای جاده ساوه-یافت آباد-میدان معلم. میدان الغدیر-بلوار الغدیر جنوبی ۰۲۱۶۶۷۸۳۱۲۰
بیمارستان سوم شیعیان میدان قیام، پل ری خیابان شهید رضوی بیمارستان سوم شعبان ۰۲۱۳۳۱۲۹۱۱۱
بیمارستان هاجر خیابان ولیعصر -تقاطع شهید بهشتی (عباس آباد) ۰۲۱۸۸۷۱۰۲۹۴
بیمارستان فیروز آبادی خیابان فدائیان اسلام، نرسیده به میدان شهر ری ۵۱۰۴۸
بیمارستان فیروزگر میدان ولیعصر، خیابان کریم خان، خیابان به آفرین ۸۲۱۴۱۰۰۰-۸۲۱۴۱۶۰۰
بیمارستان شهید مهدی شریعت رضوی تهران سرآسیاب، مهرآباد جنوبی، روبروی پایگاه یکم شکاری ۰۲۱۶۶۶۳۶۸۰۱
بیمارستان امیراعلم خیابان انقلاب – ابتدای خیابان سعدی شمالی ۶۶۷۰۶۱۰۶
بیمارستان بعثت بزرگراه بسیج – سه راه تختی – خیابان هجرت ۳۹۹۵۰
مرکز آموزشی درمانی ضیائیان خیابان قزوین، دوراهی قپان میدان ابوذر، بیست متری ابوذر ۰۲۱۵۵۱۷۶۸۱۰
بیمارستان لبافی نژاد خیابان پاسداران، خیابان بوستان نهم ۲۳۶۰۱
بیمارستان مفتح شهرستان ورامین- میدان رازی – بلوار امام رضا ۳۶۲۲۳۰۱۱ الی ۱۴
بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) میدان ونک، خیابان ملاصدرا، نبش شیخ بهایی ۱۸۱۲۶۱

 

حتما به این دقت کنید که که اگر علامت ندارید؛ این مراکز از انجام تست کرونا برای شما خودداری خواهند کرد. بنابر توصیه‌های مکرر وزارت بهداشت؛ افرادی که فاقد هیچگونه علائمی در ارتباط با ویروس کرونا هستند؛ نباید جهت تست این ویروس به مراکز درمانی مراجعه کنند.

متسفانه اخیرا تعدادی از مراکز خصوصی اقدام به اخذ آزمایش از افراد بدون علامت کرده و مبالغ بالایی را نیز از آنان دریافت کرده‌اند. هموطنان عزیز دقت داشته باشند، تنها در صورتی برای تست کرونا اقدام کنند که حداقل یکی از علائم ویروس کرونا شامل: تب بالا، سرفه‌های خشک و مکرر، از دست دادن حس بویایی و چشایی، گلو درد همراه با سردرد و سایر علامت‌های تایید شده توسط پزشکان و متخصصان را داشته باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code