هیدراته کردن بدن

آب نقش مهمی را در سلامتی بدن انسان ایفا می‌کند، ازجمله فواید آب برای بدن می‌توان کمک به هضم مواد غذایی، خارج کردن مواد زائد از بدن از طریق عرق و ادرار، کمک به سیستم ایمنی بدن و حرکت آسان مفاصل و اعضای بدن اشاره کرد.

روزانه مقداری از آب بدن از طرق مختلف مانند عرق کردن بدن، فعالیت درهوای گرم، ورزش کردن، مصرف داروهای ادرارآور و حتی نفس کشیدن از دست می‌رود. اگر آب و مایعات بدن از بین برود و ما به‌ اندازه‌ی کافی آب ننوشیم دچار کم‌آبی یا دهیدراته شدن بدن می‌شویم.

از نشانه‌های هیدراته شدن بدن احساس خستگی وخواب آلودگی، احساس تشنگی زیاد، گیجی و سردرد، گودی رفتن چشم‌ها و خشک شدن دهان و حواس‌پرتی می‌باشد.

کمبود آب بدن و ایجاد سردرد

مقدار آب موردنیاز برای بدن به سن، جنس، وزن، سلامت جسمانی و محیط بستگی دارد. اغلب افراد مسن و کودکان بیشتر در معرض کم‌آبی بدن قرار دارند. کم‌آبی یا دهیدراته شدن می‌تواند آسیب‌های جدی به سلول‌ها و اندام ها و پوست بدن وارد کند.

آب رسانی به بدن مانع مشکلات سلامتی، مانند یبوست، سنگ های کلیه و مثانه، آنژین قلبی، میگرن، کولیت، آسم، فشار خون بالا، دیابت و… می شود.

با نوشیدن آب، مایعات و نوشیدنی‌هایی مانند آب‌میوه، شیر، چای و خوردن سبزی‌ها و میوه‌هایی که حاوی آب زیادی هستند، می‌توان مانع کم‌آبی یا دهیدراته شدن بدن شد.خیار، کاهو، کرفس، تربچه، گوجه‌فرنگی، گل‌کلم، هندوانه و اسفناج جزء سبزیجات پرآب هستند.

میوه ها و سبزیجات برای هیدراته شدن بدن

پوست یکی از از قسمت های بدن می‌باشد که در برابر کم‌ آبی سریع عکس‌العمل نشان می‌دهد و کم آبی موجب ایجاد چین‌وچروک، خشکی، پوسته‌پوسته شدن آن می‌شود. آب‌رسانی به پوست به‌طور مرتب  باعث از بین رفتن چین‌وچروک آن می شود و سلامتی، زیبایی و نشاط را به همراه  دارد.

استفاده از مرطوب‌کننده ها و ضدآفتاب، حمام کردن با آب ولرم نه داغ، خوردن غذاهای حاوی امگا ۳ برای آب‌رسانی پوست توصیه می‌شوند.

ماسک‌های خانگی عسل و روغن‌ زیتون، گلاب، ماسک سس سفید، ماسک خیار جزء ماسک‌های خانگی برای آب‌رسانی به پوست هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code