گرین کارت لاتاری چیست؟

یکی از راه های دریافت اقامت دائم آمریکا از طریق شرکت در لاتاری است؛ به‌این‌وسیله می‌توانید گرین کارت لاتاری دریافت کنید. همان‌طور که می‌دانید و در مطلب روش‌های دریافت گرین کارت امریکا توضیح داده شد، با دریافت گرین کارت امریکا می‌توان مجوز اقامت دائم گرفت.

آمریکا برای اینکه حضور نژادهای مختلف در کشورش را حفظ کند یک قرعه کشی به نام لاتاری طراحی کرده. این بخت آزمایی هر ساله بین کشور‌های مختلف و مجاز برگزار می‌شود و افراد برنده اقامت دائم یا همان گرین کارت را از لاتاری که یکی از راه‌های ارزان و برتر اخذ اقامت در امریکاست دریافت می‌کنند.

گرین کارت چیست ؟

لاتاری چیست؟

برای بیشتر افراد این سوال پیش آمده که گرین کارت لاتاری چیست و به چه معناست.

لاتاری به معنای قرعه کشی و بخت آزمایی دسته‌جمعی است. شرکت کنندگان لاتاری یک‌سری بلیط خریداری می‌کنند که روی آن‌ها اعدادی چند رقمی نوشته شده. در نهایت شماره‌ای را تصادفی بیرون می‌کشند و آن شماره برنده لاتاری شده و جایزه لاتاری به شخص دارای آن شماره تعلق می‌گیرد.

 این روش از سال ۱۹۹۰ به دستور کنگره آمریکا به ثبت رسیده است.

لاتاری هر ساله بین شرکت‌کنندگان از نژاد‌های گوناگون برگزار می‌شود و حدود ۵۵۰۰۰ نفر از این طریق ویزا دریافت می‌کنند. برندگان اصلی موفق به اخذ ویزای وگ ۱ می‌شود و همچنین همسر و فرزند زیر ۲۱ سال برندگان نیز در صورت برخورداری از شرایط لازم می‌توانند از همان ویزا استفاده ببرند.

چه کشور‌هایی می‌توانند در‌ لاتاری شرکت کنند؟

همان‌طور که گفته‌شد هدف از برگزاری لاتاری حفظ نژاد‌های گوناگون در آمریکا است؛ به‌همین دلیل کشور‌های مختلفی حق شرکت در لاتاری را دارند. هر ساله لیست کشور‌های مجاز در لاتاری از سوی اداره مهاجرت آمریکا اعلام می‌شود.

مجاز بودن یا نبودن و شرکت دادن کشور‌ها در لاتاری بسته به تعداد مهاجران آن کشور‌ها دارد. برخی کشور‌ها از راه‌های دیگری مانند کار و خانواده مهاجران زیادی را به آمریکا می‌فرستند و در واقع لاتاری برای کشور‌هایی است که مهاجران کمتری را به آمریکا فرستاده‌اند.

کشور‌هایی که در ۵ سال گذشته بیشتر از ۵۰۰۰۰ مهاجر به آمریکا فرستاده باشند جزء کشور‌های غیر مجاز محسوب می‌شوند؛ از جمله کشور‌هایی که در بیشتر دوره‌ها غیر مجاز بوده‌اند می‌توان به چین، انگلستان و هند اشاره کرد. هر کشور معمولاً مجاز به دریافت ۷ درصد از سهمیه است.

ایران جزء کشور‌هایی است که حدود ۶ درصد از این سهمیه را دریافت می‌کند یعنی سالانه حدود ۳۰۰۰ ایرانی موفق به اخذ گرین کارت از طریق لاتاری می‌شوند. ناگفته نماند که این رقم بعد از ریاست جمهوری ترامپ کاهش پیدا کرده ولی همچنان جزء بهترین روش‌های اخذ گرین کارت می‌باشد.

بزرگترین لاتاری‌های معروف دنیا برای اخذ اقامت دائم امریکا

لاتاری‌های معروفی مختلفی در دنیا برای اخذ گرین کارت وجود دارد که از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها ‌می‌توان به یوروجکپات، سوپر‌انالوتو، سوپر‌میلیونز، مگامیلیونز و پاور‌بال اشاره کرد. هرکدام از این لاتاری‌های معروف طرفداران زیادی دارند. اخذ اقامت دائم آمریکا از این روش برتر و ساده‌تر و کم‌ هزینه‌‌تر است.

گرین کارت آمریکا

تفاوت لاتاری با دیگر روش‌های اقامت

همانطور که گفته شد گرفتن گرین کارت از طریق لاتاری یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها در تمام دنیا است. هزینه‌های اداری برای اخذ گرین کارت آمریکا از لاتاری برای هر نفر ۶۰۰ دلار است.

شرکت در لاتاری از معدود روش‌های ممکن است که از همان ابتدا به دریافت گرین کارت ختم می‌شود. شخص برنده در لاتاری می‌تواند همسر و فرزندان زیر‌ ۲۱ سال خود را با گرین کارت ‌برای اقامت دائم به آمریکا ببرد. در لاتاری فرد برنده از همان ابتدای ورود به آمریکا یک مقیم قانونی به حساب می‌آید؛ اینگونه اقامت تنها از طریق شرکت در لاتاری امکان‌پذیر است.

در دیگر روش‌های مهاجرتی گرفتن گرین کارت و اقامت دائم  به این راحتی ممکن نیست؛ برای مثال در کشور کانادا برای گرفتن گرین کارت فرد متقاضی می‌تواند یک بیزینس ۴۰۰ هزار دلاری خریداری کند و اگر بعد از گذشت ۲۴ ماه این بیزینس موفق به عمل آمد در آن هنگام شخص به عنوان مقیم دائم شناخته می‌شود.

شرایط ثبت نام در لاتاری

می‌دانید که برای ثبت‌نام در هر قرعه کشی شرایط خاصی در نظر گرفته شده. برای شرکت و ثبت‌نام در لاتاری نیز دولت آمریکا شرایطی برای شرکت‌کنندگان پیش‌بینی کرده است. این شرایط شامل موارد زیر می باشد:

– برای ثبت نام در لاتاری حتماً باید متولد یکی از کشورهای مجاز باشید. همان‌طور که گفتیم کشور‌ چین به دلیل مهاجران بالایی که دارد مجاز به شرکت در این سیستم نیست؛ بااین‌وجود آمریکا استثنائی قائل شده و چنانچه شخص متولد چین پدر یا مادری از کشورهای مجاز داشته باشد می‌تواند در لاتاری شرکت کند.

– حداقل مدرک تحصیلی شرکت کننده داشتن دیپلم آکادمیک دبیرستان است. گرفتن دیپلم دبیرستا‌ن درآمریکا طی ۱۲ سال انجام می‌گیرد که این مدرک را در نظام جدید ایران می‌توان طی ۱۱ سال گرفت. در واقع مدرک پیش‌دانشگاهی در ایران معادل دیپلم دبیرستان در آمریکا است.

اگر مدرک تحصیلی زیر دیپلم دارید نیز می‌توانید در لاتاری شرکت کنید؛ به شرط این‌که طی ۵ سال گذشته حداقل ۲ سال سابقه کار در حیطه قوانین کاری اداره کار ایالات متحده داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در لاتاری

برای شرکت در لاتاری افراد نیازی به مدارک خاصی ندارند فقط به سؤالات خاصی باید پاسخ صحیح دهند. بعد از برنده شدن در لاتاری فرد مدارک مورد نیاز خود را در حضور افسر سفارت ارائه می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code