تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که در میان زنان در سنین باروری رایج است. زنان مبتلا به PCOS ممکن است دوره های قاعدگی نادر و یا طولانی مدت داشته باشند یا سطح سرمی هورمون مردانه (آندروژن) را داشته باشند. تخمدانها ممکن است مجموعهای کوچک از مایع (فولیکولها) را تولید کنند و به طور منظم تخمک را آزاد نکنند.

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

علت دقیق PCOS ناشناخته است. تشخیص و درمان اولیه همراه با کاهش وزن ممکن است خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را کاهش دهد.

علائم

علائم و نشانه های PCOS اغلب در دوران اولین دوره قاعدگی در دوران بلوغ ایجاد می شود.

علائم و نشانه های PCOS متفاوت است. تشخیص PCOS زمانی اتفاق می افتد که حداقل دو مورد از این علائم را تجربه کنید:

دوره های نامنظم

رایج ترین علامت PCOS دوره های قاعدگی نامنظم یا طولانی است. به عنوان مثال، شما ممکن است کمتر از نه دوره در سال داشته باشید، بیش از ۳۵ روز بین دوره ها و دوره های غیرطبیعی شدید.

آندروژن بیش از حد

 سطح بالای هورمون مردانه ممکن است نشانه های فیزیکی مانند موهای بیش از حد صورت و بدن (هیرسوتیسم) و گاهی اوقات آکنه و شدید شدن کچلی .

تخمدان پلی کیستیک

 تخمدانها ممکن است بزرگ شوند و شامل فولیکولهایی باشند که تخمدان را احاطه کرده باشند. در نتیجه، تخمدانها ممکن است به طور منظم کار کند.

اگر دچار نگرانی در مورد دوره های قاعدگی خود هستید، اگر نارسایی دارید یا اگر علائم آندروژن بیش از حد دارید، از جمله بدتر شدن هیرسوتیسم، آکنه و طاسی ، به پزشک خود مراجعه کنید.

علل

علت دقیق PCOS مشخص نیست. عواملي كه ممكن است نقش داشته باشند عبارتند از:

انسولین بیش از حد

انسولین، هورمون تولید شده در پانکراس است که اجازه می دهد سلول ها از شکر، انرژی اولیه بدن خود استفاده کنند. اگر سلول های شما به اثر انسولین مقاوم باشند، سطح قند خون شما می تواند افزایش یابد و بدن شما ممکن است انسولین بیشتری تولید کند. انسولین بیش از حد ممکن است تولید آندروژن را افزایش دهد، که باعث ایجاد مشکل در تخمک گذاری می شود.

التهاب

برای توصیف تولید گلبولهای سفید خون برای مبارزه با عفونت استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به PCOS نوعی التهاب کمتری دارند که تخمدان های پلی کیستیک را برای تولید اندروژن ها تحریک می کنند، که می تواند منجر به مشکلات قلب و رگ های خونی شود.

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

آندروژن بیش از حد

 تخمدان ها سطح غیر طبیعی آندروژن را تولید می کنند که منجر به هیرسوتیسم و آکنه می شود.

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

عوارض جانبی سندرم تخمدان پلی کیستیک

عوارض PCOS عبارتند از:

 • ناباروری
 • دیابت بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری
 • سقط جنین یا زایمان زودرس
 • استاتو هپاتیت غیر الکلی – التهاب شدید کبدی ناشی از تجمع چربی در کبد است
 • سندرم متابولیک – خوشه ای از شرایط از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا و میزان کلسترول غیر طبیعی یا تری گلیسرید که خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد
 • دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت
 • آپنه خواب
 • افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن
 • سرطان رحم (سرطان آندومتر)

تشخیص

 سونوگرافی ترانس واژینال

هیچ تستی برای تشخیص قطعی PCOS وجود ندارد. احتمال دارد پزشک شما با بحث در مورد تاریخچه پزشکی خود، از جمله دوره های قاعدگی و تغییرات وزن، شروع شود. معاینه فیزیکی شامل بررسی علائم رشد بیش از حد مو، مقاومت به انسولین و آکنه می شود.

پزشک شما ممکن است توصیه کند:

معاینه لگن

پزشک به صورت بصری و دستی ارگان های تناسلی را برای توده ها، رشد و یا سایر ناهنجاری ها بازرسی می کند.

آزمایش خون

خون شما می تواند برای اندازه گیری سطح هورمون تجزیه و تحلیل شود. این تست می تواند علل احتمالی ناهنجاری های قاعدگی یا اضافه شدن ویتامین را که موجب بروز PCOS می شود را کنار بگذارد. ممکن است پزشک آزمایش خون برای اندازه گیری گلوکز و سطح کلسترول و تری گلیسرید را تجویز کند.

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

سونوگرافی

پزشک شما ظاهر تخمدان ها و ضخامت پوشش رحم را بررسی می کند. یک دستگاه پر سر و صدا در واژن قرار می گیرد. این مبدل امواج صوتی را منتشر می کند که به روی تصاویر روی یک صفحه کامپیوتر ترجمه می شوند.

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر تشخیص PCOS دارید، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را برای عوارض توصیه کند. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 بررسی دوره ای از فشار خون، تحمل گلوکز، و میزان کلسترول و تری گلیسرید

 •  غربالگری برای افسردگی و اضطراب
 •  غربالگری برای آپنه انسدادی خواب

رفتار

درمان PCOS تمرکز بر مدیریت نگرانی های فردی شما مانند ناباروری، هیرسوتیسم، آکنه و یا چاقی است. درمان خاص ممکن است شامل تغییر سبک زندگی یا دارو باشد.

تغییر سبک زندگی

پزشک شما ممکن است کاهش وزن را از طریق یک رژیم کم کالری همراه با فعالیت های ورزشی متوسط توصیه کند. حتی کاهش جزئی وزن شما – به عنوان مثال، از دست دادن ۵ درصد وزن بدن خود – ممکن است وضعیت شما را بهبود بخشد. از دست دادن وزن نیز ممکن است اثربخشی داروهایی را که پزشک شما برای PCOS توصیه می کند را افزایش دهد و می تواند به ناباروری کمک کند.

داروها

برای تنظیم چرخه قاعدگی، پزشک ممکن است توصیه کند:

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

 قرص ترکیبی

قرص هایی که حاوی استروژن و پروژستین هستند و باعث کاهش تولید آندروژن و تنظیم استروژن می شوند. تنظیم هورمون های شما می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش دهد و خونریزی غیرطبیعی، رشد مو بیش از حد و آکنه را تصحیح کند. به جای قرص ها، ممکن است از پچ های پوستی یا حلقه واژنی استفاده کنید که ترکیبی از استروژن و پروژستین است.

پروژستین درمانی

 مصرف پروژستین میتواند دوره ها را تنظیم کرده و در برابر سرطان آندومتر محافظت کند. پروژستین درمان سطح ویتامین را بهبود نمی بخشد و از حاملگی جلوگیری نمی کند. اگر بخواهید از حاملگی نیز اجتناب کنید، پروژستین تنها مینیپیل یا پروژستین داخل رحمی انتخاب بهتر است.

برای کمک به تخمک گذاری، پزشک شما ممکن است توصیه کند:

کلومیفن

این دارو ضد عفونی خوراکی در اولین قسمت چرخه قاعدگی شما مصرف می شود.

 لتروزول

این درمان سرطان پستان می تواند به تخریب تخمدان کمک کند.

متفورمین

این داروی خوراکی برای دیابت نوع ۲ باعث بهبود مقاومت به انسولین و کاهش سطح انسولین می شود.

گنادوتروپین ها

 این داروهای هورمون تزریق می شود.

برای کاهش رشد بیش از حد مو، پزشک ممکن است توصیه کند:

 قرص های کنترل قند خون

 این قرص ها تولید آندروژن را کاهش می دهد که می تواند رشد بیش از حد مو را ایجاد کند.

اسپیرنولاکتون (آلدکتون)

 این دارو باعث کاهش اثرات آندروژن بر روی پوست می شود.  و می تواند نقص مادرزادی را از بین ببرد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *