خشکی چشم

چرا چشم خشکی می گیرد؟

سندرم چشم خشک یک وضعیت مزمن و معمولی پیشرفته است. بسته به علت و شدت آن، ممکن است کاملا درمان نشود. اما در اکثر موارد، چشم های خشک را می توان با موفقیت مدیریت کرد.

خشکی چشم زمانی رخ می دهد که مقدار و یا کیفیت اشک نمی تواند سطح چشم را به طور مناسب روان کند. کارشناسان تخمین می زنند که خشکی چشم در میلیون ها بزرگسالان در ایالات متحده رخ داده است. خطر ابتلا به خشکی چشم با افزایش سن افزایش می یابد. این بیماری در زنان به نسبت مردان شایع تر است.

خشکی چشم

علائم خشکی چشم چیست؟

خشکی چشم موجب احساس سوزش در چشم می شود. سایر علائم شامل موارد زیر می شود:

  • خارش
  • انقباظ بیش از حد
  • ترشحات
  • درد
  • قرمزی چشم
  • سنگینی پلک
  • تاری دید

در یک چشم سالم، اشک ها وظیفه دارند تا تمامی سطوح چشم نظیر قرنیه و قسمت های گنبدی شکل چشم را به طور کامل چرب کنند. با هر بار پلک زدن، اشک ها سطح چشم را پاک می کنند و یک لایه مایع شکل را بر روی چشم پخش می کنند. کاری که شما با پلک زدن انجام میدهید دقیقا مشابه کاری است که یک برف پاک کن ماشین برای شیشه هایش انجام می دهد. اگر سطح چشم شما تمیز نباشد، کیفیت دید شما حتما پایین خواهد آمد. هنگامی که غدد چشم شما نتواند، اشک سالم و کافی را برای چشم شما ایجاد کند، سلامت چشم و بینایی شما به خطر خواهد افتاد چرا که اشک چشم، نقش مهمی در تمرکز نور دارد.

اشک ترکیبی پیچیده از روغن های چرب، آب، مخاط و بیش از ۱۵۰۰ پروتئین متفاوت است که سطح چشم را صاف و محافظت از محیط زیست، عوامل مضر و پاتوژن های عفونی می کند. اشک در سه لایه شکل می گیرد:

خشکی چشم

    یک لایه بیرونی، چرب (لیپید) که توسط غدد Meibomian تولید می شود، اشک ها را با سرعت تبخیر می کند و به تولید بیشتر اشک در چشم کمک می کند.

    یک لایه میانی (آب دار) حاوی قسمت آب دار اشک ها و همچنین پروتئین های محلول در آب است. این لایه از طریق غدد بزاقی و غدد لوزالمعده تولید می شود.

    یک لایه داخلی (mucin)، اطمینان حاصل می کند که تمامی چشم مرطوب شده است.

سندرم خشکی چشم ناشی از کمبود مزمن روانکاری و رطوبت روی سطح چشم است. اولین راه درمان برای این بیماری، استفاده از قطره اشک مصنوعی می باشد که هر ۸ ساعت یک قطره بر روی هر دو چشم ریخته می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.