ویپ (VoIP) چیست؟

ویپ (VoIP) چیست؟

ارتباطات يكي از نيازهاي حياتي بشريت است و انسان همواره به دنبال ابداع فن آورهائي بوده است كه بتواند با استفاده از آنان با ساير همنوعان خود ارتباط برقرار نمايد . در گذشته اي نه چندان دور كه انسان استفاده از اينترنت را تجربه نكرده بود ، ارتباطات محاوره اي صرفا” از طريق تلفن و به كمك خطوط PSTN ، انجام مي گرديد . در سيستم فوق ، سيگنال هاي صوتي آنالوگ با استفاده از كابل هاي مسي حمل و مبادله می گردید  که در مسافت هاي طولاني گرانقيمت و ارتباطات دوسويه ويديوئي رويائي بيش نبود

به طور خلاصه، VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه است که امکان برقراری تماس‌های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می آورد.

صوت یا صدای انسان سیگنالی آنالوگ است. بنابراین در مبدأ از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده می گردد

پس از تبدیل سیگنال صوتی به دیجیتال ، بیت های موجود می بایست بر اساس یک فرمت مناسب فشرده تا آماده ارسال گردند

و در سمت گیرنده ، می بایست بسته های اطلاعاتی از یکدیگر مجزاء ، داده ها استخراج و به سیگنال های صوتی آنالوگ تبدیل و در نهایت برای کارت صدا و یا تلفن ارسال گردند .

 

ویپ

 مزایای ویپ (VoIP)

این سیستم علاوه بر آنکه تمام امکانات سیستم‌های تلفن و سانترال ها را پشتیبانی می‌کند امکانات بسیار متنوع دیگری را نیز فراهم کرده است. از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. امکان برقراری تماس چندین کاربر (Video/Audio) با یکدیگر به صورت کنفرانس
 2. سیستم Voice Mail
 3. امکان انتقال تماس‌ها
 4. امکان ضبط تمامی مکالمات
 5. امکان تعریف فاکس سرور مجازی اختصاصی برای تمام داخلی‌ها
 6. امکان تعریف IVR (پاسخگویی خودکار)
 7. امکان Call Back برای تماس از بیرون با سیستم از طریق تلفن
 8. امکان گرفتن پشتیبان از تنظیمات سیستم، مکالمات، گزارشات و بازگرداندن آن در مواقع نیاز
 9. امکان تعریف موزیک انتظار متفاوت برای تک تک داخلی‌ها
 10. امکان اینترکام و پیج کردن تمام داخلی ها با یکدیگر به صورت همزمان و تک تک
 11. استفاده از مکانیزم های فشرده سازی مکالمات برای کاهش قابل ملاحظه پهنای باند

 

چالش های امنیتی VoIP

با توجه به این که فن آوری VoIP در ارتباط با اتصال اینترنت است ، مشکلات و مسائل امنیتی  می تواند سرویس فوق را نیز تحت تاثیر قرار دهد. مهاجمان ممکن است قادر به انجام فعالیت هائی نظیر قطع مکالمه تلفنی ، استراق سمع ، برنامه ریزی و هدایت حملات مبتنی بر مهندسی اجتماعی با بررسی Caller ID و در نهایت از کار انداختن سرویس فوق باشند . فعالیت هائی که مستلزم استفاده از حجم بالائی از منابع شبکه است ، نظیر دریافت فایل های حجیم ، بازی های online ، استفاده از محتویات چندرسانه ای ( صوت و تصویر ) ، می تواند سرویس VoIP را تحت تاثیر قرار دهد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.