به گفته وزیر ارتباطات سایت‌های ایرانی مورد حمله deface قرار گرفتند

به گفته وزیر ارتباطات سایت‌های ایرانی مورد حمله deface قرار گرفتند

همانطور که میدانید،هک یعنی استفاده از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل مشکلی تکنیکی و غلبه بر محدودیت‌ها و در واقع به معنای کنکاش به منظور کشف حقایق و نحوهٔ کار یک سیستم است، حملات هکرها انواع مختلفی دارد که یکی از رایج‌ترین آنها به حمله deface مشهور است. در این مورد کاربر بازدیدکننده هنگام ورود به وبسایت با نوشته‌ و یا متنی روبرو می‌شود که عموما حاوی پیام‌های هکر به مسئولان آن سایت و یا خوانندگانش می‌باشد.

براساس آخرین اخبارهای روز گذشته، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی اعلام کرد که تعدادی از سایت‌های ایرانی دیشب مورد حمله deface قرار گرفته‌اند.محمد جواد آذری جهرمی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد:شب گذشته تعدادی از وب‌سایتهای ایرانی مورد حمله deface قرار گرفتند. هرچند خوشبختانه شناسائی و دامنه آن کنترل شد، اما لزوم هوشیاری ما جدی است.

جهرمی در ادامه توییت‌های خود ضمن تاکید به حفظ دارایی‌های سایبر و امنیت این فضا خبر از تربیت ۱۰۰۰۰ نیروی متخصص در این زمینه را در طول عمر دولت دوازدهم داد و افزود: «تربیت این نیروها از طریق مراکز آپای دانشگاههای کشور صورت خواهد پذیرفت.» حملات deface عموما از طریق باگ یا ضعف های امنیتی که در اسکریپت سایت یا سرور مورد نظر وجود دارد امکان پذیر است که این اشکال می تواند در هنگام برنامه نویسی اسکریپت یا نرم افزارهای نصب شده برروی سرور و عوامل بسیار دیگری به وجود بیاید.

 

حمله deface
شایان ذکر است که؛ایران از نقطه نظر امنیت سایبری در رتبه ۶۰ام دنیا جای دارد که با توجه به حساس بودن اطلاعات کشور و قربانی بودن حملات سایبری نیاز مبرمی به پیشرفت آن حس می‌شود.

گفتنی است که؛” آپا “که متشکل از سه کلمه آگاهی، پشتیبانی و امداد است به معنای گروه واکنش و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای است. مراکز آپا در سراسر دانشگاه‌های کشور به منظور  ارتقای دانش و توان مهندسی در حوزه امنیت سیستم های کامپیوتری و پردازش اطلاعات به وجود آمده‌اند. در این مراکز به سه اصل زیر توجه ویژه‌ای می‌شود:

• ارتقای آگاهی و درک مسائل مرتبط با امنیت اطلاعات کاربران

• پشتیبانی و استفاده از تکنولوژی مناسب برای افزایش مقاومت در برابر حملات سایبری

• شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌های در سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری

 

حمله deface

 

در انتهای خبر باید اذعان کرد که؛با توجه به گفته‌های وزیر و همچنین اسامی سایت‌های مورد حمله واقع شده و نام هکرها به نظر می‌رسد که این حملات جنبه سیاسی دارند.مسائلی چون فقدان آگاهی سایبری و آموزش آن و همچنین دلالی در امنیت سایت‌های حکومتی و دولتی که بر عهده تعدادی شرکت خاص واگذار شده از دیگر عوامل تضعیف قدرت امنیت سایبری ایران به شمار می‌روند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.