به خطر انداختن حریم خصوصی کاربران توسط Face ID در آیفون X

به خطر انداختن حریم خصوصی کاربران توسط Face ID در آیفون X

اگر در جریان آخرین اخبار حوزه مخابرات وتلفن همراه بوده باشید،میدانید که، اپل پرآوازه دیشب طی مراسمی از سه آیفون جدید رونمایی کرد. از مدت ها قبل نام مدل های جدید افشا شده بود و همه می دانستند که پس از معرفی آیفون ۸ و ۸ پلاس، تیم کوک برای معرفی موبایل اصلی که ایفون X نام دارد به روی صحنه آمده اما اینبار برخلاف شایعات با نام متفاوتی روبرو شدند: آیفون ۱۰

طبق آخرین گزارشات و اخبار ها که به تازگی منتشر شده حاکی از آنست که؛حالا ادوارد اسنودن ضمن ستودن قابلیت تشخیص چهره آیفون X که یکی از ویژگی های ممتاز نسل جدید اپل می باشد، نگرانی خود از خطرات احتمالی این فناوری را ابراز نموده است.شایان ذکر است که؛قابلیت «Face ID»، از طریق دوربین جلو چهره کاربر را اسکن می نماید و در واقع قرار است جایگزین روش های وارد کردن پسورد یا استفاده از اثر انگشت شود.

باید به این مهم اشاره کرد که،از دید ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، نگرانی اصلی، امنیت موبایل های بهره مند از این فناوری نیست؛ بلکه او می گوید که حریم خصوصی کاربر از طریق آن به خطر خواهد افتاد و امنیت هم یکی از ضروریات اصلی حریم خصوصی هر فرد محسوب می شود.سال هاست که برخی از کشورها از سیستم تشخیص چهره به منظور نظارت بر شهروندان یا مسافران بهره می برند.

 

Face ID

تکنولوژی تشخیص چهره قبل از این هم روی موبایل های نوت ۷ و گلکسی اس ۸ سامسونگ تعبیه گشته بود و البته مشخص شده بود که از امنیت کافی نیز برخوردار نیست. از سوی دیگر مایکروسافت نیز در دیوایس های مبتنی بر ویندوز ۱۰ این قابلیت را ارائه کرده. اسنودن باور دارد که این فناوری بسیار جالب و کاربردی بوده و از نظر او بینظیر و شگفت انگیز بوده ولی او توضیحات بیشتری در خصوص نگرانی های خود ارائه نکرده است.

در انتها گفتنی است که؛کارشناسان بارها در مورد به خطر افتادن حریم خصوصی به واسطه آن، هشدار داده اند. از سوی دیگر در بسیاری از موارد همین فناوری نگران کننده، موجب شناسایی خرابکاران یا  واژه تروریست ها شده. حالا «اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا» اعلام نموده که انتظار می رود افزایش روز افزون استفاده از این سیستم ها از سوی دولت در آمریکا، به نگرانی های بیشتر در این زمینه دامن زده و کیفیت زندگی شهروندان آمریکا را کاهش دهد.

 

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.