انواع شبکه

شبکه چیست؟

امروزه شبکه ها از دسترسی به اینترنت یا چاپ یک سند برای دانلود یک پیوست از ایمیل استفاده می کنند.شبکه ها می توانند از تعداد اندکی از دستگاه ها در یک اتاق واحد تا میلیون ها دستگاه که در سراسر جهان پخش می شوند اشاره کنند و می توانند براساس هدف و یا اندازه تعریف شوند.

انواع شبکه

انواع شبکه

۱٫ شبکه شخصی (PAN)

کوچکترین و اساسی ترین نوع شبکه، PAN از مودم بی سیم، رایانه یا دو تلفن، پرینتر، تبلت و غیره ساخته شده است و در اطراف یک نفر در یک ساختمان ایجاد می شود. این نوع شبکه ها معمولا در دفاتر یا اقامت های کوچک یافت می شوند و توسط یک فرد یا سازمان از یک دستگاه مدیریت می شوند.
۲٫ شبکه محلی (LAN)

 شبکه های LAN یکی از رایج ترین، یکی از اصلی ترین و یکی از ساده ترین انواع شبکه ها است. شبکه های محلی گروه های رایانه و دستگاه های ولتاژ پایین را در فاصله های کوتاه (درون یک ساختمان یا بین گروهی از دو یا سه ساختمان در نزدیکی یکدیگر) به اشتراک می گذارند تا اطلاعات و منابع را به اشتراک بگذارند. بنگاه ها عموما شبکه های LAN را مدیریت و نگهداری می کنند.

با استفاده از روترها، شبکه های LAN می توانند به شبکه های گسترده ای متصل شوند (WAN ها، توضیح داده شده در زیر) به سرعت و ایمن انتقال داده ها.
۳٫ شبکه محلی بی سیم (WLAN)

همانند یک شبکه LAN، WLAN ها از تکنولوژی شبکه بی سیم، مانند WiFi استفاده می کنند. این نوع شبکه ها به طور معمول در همان نوع برنامه های کاربردی مانند شبکه های LAN دیده می شوند،سیستم های موجود در این نوع از شبکه نیازی نیست برای اتصال به شبکه به کابل های فیزیکی متکی باشند.
۴٫ شبکه منطقه پردازی (CAN)

شبکه های بزرگتر از شبکه های LAN، اما کوچکتر از شبکه های شهری (MAN، توضیح داده شده در زیر)، این نوع شبکه ها معمولا در دانشگاه ها، مدارس بزرگ یا شرکت های کوچک دیده می شود. آنها می توانند در سراسر ساختمان های متعددی که نسبتا نزدیک به یکدیگر هستند گسترش یابد تا کاربران بتوانند منابع را به اشتراک بگذارند.
۵٫ شبکه منطقه ای متروپولیتن (MAN)

این نوع شبکه ها بزرگتر از شبکه های LAN  اما کوچکتر از شبکه های WAN هستند و شامل عناصری از هر دو نوع شبکه می باشند. این شبکه شامل تمام سیستم های یک منطقه می باشد (معمولا یک شهر ). مالکیت و نگهداری توسط یک فرد یا شرکت (یک شورای محلی، یک شرکت بزرگ و غیره) اداره می شود.
۶٫ شبکه گسترده شبکه (WAN)

شبکه WAN از لحاظ کمی پیچیده تر از یک شبکه محلی، کامپیوترها را در سراسر فضای فیزیکی بیشتر متصل می کند. این امر به رایانه ها و دستگاه های ولتاژ پایین اجازه می دهد تا از طریق یک شبکه بزرگ از راه دور به یکدیگر متصل شوند تا زمانی که مایل هستند از هم جدا شوند.

انواع شبکه

اینترنت پایه ای ترین نمونه ای از یک شبکه WAN است که همه کامپیوترها را در سراسر جهان متصل می کند. به دلیل دسترسی گسترده WAN، معمولا توسط چندین مدیر یا عمومی به مالکیت و نگهداری می پردازد.
۷٫ شبکه ذخیره سازی (SAN)

به عنوان یک شبکه اختصاص داده شده با سرعت بالا که استخرهای اشتراکی دستگاه های ذخیره سازی را به چندین سرور متصل می کند، این نوع شبکه ها به شبکه LAN یا WAN تکیه نمی کنند. در عوض، منابع ذخیره سازی را از شبکه جدا می کنند و آنها را به شبکه با کارایی بالا می برد. SAN می تواند به همان شیوه به عنوان یک درایو متصل به یک سرور قابل دسترسی باشد. انواع شبکه های شبکه ذخیره سازی عبارتند از SAN، مجازی، مجازی و متحد.
۸٫ شبکه سیستم (همچنین به عنوان SAN شناخته می شود)

بحث شبکه سیستم به تزگی و در دو دهه گذشته عمومی و همه گیر شده است. به طور کلی شبکه سیستم یک شبکه نسبتا محلی است که برای برقراری اتصال با سرعت بالا در برنامه های سرور به سرور (محیط های خوشه ای) طراحی شده است. شبکه های شبکه ذخیره سازی (به نام SAN) و همچنین برنامه های پردازنده به پردازنده. رایانه های متصل شده در SAN به عنوان یک سیستم واحد با سرعت بسیار بالا عمل می کنند.
۹٫ شبکه محلی نوری منفعل (POLAN)

فن آوری POLAN به عنوان یک جایگزین برای شبکه های اترنت مبتنی بر سوئیچ سنتی، می تواند به کابل کشی ساختاری متصل شود تا غلبه بر نگرانی ها در مورد پشتیبانی پروتکل های اترنت سنتی و برنامه های شبکه مانند PoE (Power over Ethernet) باشد. یک معماری LAN چند نقطه ای، پلیان با استفاده از تقسیم کننده های نوری برای تقسیم یک سیگنال نوری از یک رشته فیبر نوری تک موتور به سیگنال های متعدد برای خدمت به کاربران و دستگاه ها استفاده می شود.
۱۰٫ شبکه خصوصی سازمانی (EPN)

این نوع شبکه ها متعلق به شرکت هایی هستند که می خواهند به طور ایمن مکان های مختلف خود را برای به اشتراک گذاشتن منابع کامپیوتری متصل کنند.
۱۱٫ شبکه خصوصی مجازی (VPN)

با گسترش یک شبکه خصوصی در اینترنت، یک VPN به کاربران اجازه می دهد تا داده های خود را ارسال و دریافت کنند به طوری که دستگاه هایشان به شبکه خصوصی متصل شوند. از طریق اتصال نقطه به نقطه مجازی، کاربران می توانند از راه دور به یک شبکه خصوصی دسترسی پیدا کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.