نکاتی برای عکاسی در شب

عکاسی در شب

نور کم در شب باعث می شود عکس هایی باکیفیت عکس‌هایی که در روز گرفته می‌شود نداشته باشیم و دارای مقداری نویز باشند.

اما شب هم زیبایی‌های خاص خودش را دارد. چشم‌اندازهای شهری با هزاران منبع نور رنگارنگ و جذاب مثل نور خودروها، لامپ‌ها، آتش‌بازی‌ها همه و همه موضوعات خوب و زیبایی برای عکاسی هستند.

می‌توان با یادگیری تکنیک‌ها و تنظیمات دوربین عکس‌برداری و استفاده از تجهیزات مناسب از عکاسی درشب لذت برد.

عکاسی در شب

در این مطلب به چند نکته برای هرچه بهتر عکاسی کردن در شب می‌پردازیم:

دوربین را درجای ثابتی قرار دهید

یکی از نکاتی باید برای عکاسی درشب درنظربگیریم قرار دادن دوربین در نقطه ثابتی می‌باشد. لرزش دوربین باعث تاری عکس‌ها می‌شود

می‌توان با قرار دادن دوربین در یک مکان ثابت مانند لبه‌ی یک نیمکت یا میز ثابت کرد یا از پایه‌های مخصوص برای این کار استفاده کرد

تنظیم دیافراگم دوربین

 کار مهم دیافراگم دوربین تنگ و گشاد کردن یک حفره است. این حفره میزان شدت نور واردشده به لنز را کنترل می‌کند. علاوه بر این کنترل عمق میدان نیز از وظایف دیگر این دریچه در دوربین است.

دیافراگم برای عکاسی در شب باید بین  f/1.8 و f/4 تنظیم شود. مقدار دقیق به گستردگی لنز و میدان دیدی بستگی دارد که شما در اختیاردارید. لنزهای گسترده‌تر اجازه ورود نور بیش‌تری را می‌دهند اما فوکوس عکس را در مقابل کم‌تر می‌کنند.

در این حالت شما با کنترل کردن دیافراگم، به دوربین اجازه می‌دهید که خودش سرعت شاتر مناسب را برای نوردهی صحیح انتخاب کند

تنظیمات درست ISO در دوربین

عکاسی در شب,تنظیمات درست ISO در دوربین

ISO مخفف یک اصطلاح تحت عنوان International Standards Organization است ایزو به معنای میزان حساسیت حسگر یا سنسور دوربین به میزان نور موجود در محیط است.

اعداد پایین ISO به معنای کاهش حساسیت سنسور به نور بوده و برخلاف آن اعداد بزرگ‌تر نیز با حساسیت‌های بالای نور تعبیر می‌گردد. هر چه ISO پایین‌تر باشد، عکس روان‌تر، تمیزتر و بهتر خواهد بود. عکس‌هایی با مقدار ISO پایین رنگ‌های دقیق‌تری دارند.

درواقع با توجه به نور موجود در محیط مقدار ISO متغیرمی باشدو تنظیم درست این مقدار برکیفیت عکس بسیارموثراست.

به دلیل حساسیت کمتر سنسور دوربین به نور استفاده از ISO های پایین در شب، موجب جذب کمتری از نور شده و نتیجه آن عکسی تیره خواهد بود.

 استفاده از ISO های بالاتر یکی راه‌حل ساده در هنگام عکس‌برداری در شب است که موجب می‌شود بدون نیاز به فلاش و یا نورهای محیطی و جانبی بتوانید تصویر خروجی بهتری داشته باشید.

تنظیم سرعت شاتر دوربین

در محیط‌های تاریک‌شب تنظیم شاتر با سرعت کم باعث ورود نور بهتر و کیفیت بهتر عکس می‌شود.

سرعت شاتر برای عکاسی در شب باید چیزی مابین ۱/۵۰ و ۱/۲۰۰ در ثانیه باشد.

Self Timer (تایمر خودکار) و یا شاتر سیمی/بیسیم از کوچک‌ترین لرزش دوربین هنگام فشردن دکمه شاتر جلوگیری کنید.

رنگ‌ها را کنترل کنید

در عکاسی درشب به دلیل نور کم توازن رنگ مناسبی وجود ندارد اغلب رنگ‌های اضافی به‌عکس اضافه می‌شود که برکیفیت عکس تأثیرگذارمی باشد.

با تنظیم فرمت raw در مرحله ویرایش عکس این مشکل را می‌توانید حل کنید.

 کاهش نویز تصاویر گرفته‌شده درشب

عکاسی در شب,کاهش نویز تصاویر

همواره شرکت‌های تولیدکننده دوربین‌های دیجیتال به دنبال دوربین‌هایی با کبفیت بالا هستند که کم‌ترین مقدار نویز را داشته باشند ولی هم چنان مشکل نویز در دوربین های عکاسی وجود دارد.

دوربین‌ها قابلیتی به نام کاهش‌دهنده نویز دارند این قابلیت در دوربین باعث ایجاد نورهای سفیدی می شود که می‌تواند تأثیر مخربی روی زیبایی عکستان بگذارد بنابراین از قابلیت کاهش‌دهنده نویز خود دوربین استفاده نکنید

برای کاهش نویز باید تصاویر را با فرمت RAW ذخیره کرد و استفاده از نرم‌افزارهایی مانند ادوبی فتوشاپ یا لایت روم برای ویرایش و حذف نویز روی تصاویرمی باشد.

از قابلیت زوم zoom دوربین استفاده نشود.

زوم کردن بر روی تصاویر یا بزرگنمایی آنان چه در شب و چه در روز برکیفیت عکس تأثیر می‌گذارد.

برای عکس‌برداری از سوژه با جزئیات بیشتر می‌توان به آن نزدیک ترشویدو یا پس از گرفتن عکس ان را برش بزنید.

تنظیم میزان نوردهی (Exposure)

عکاسی در شب

Exposure یا میزان نوردهی مقدار نوری است که با هر بار فشردن دکمه‌ی شاتر به یک بخش خاص از عکس اعمال می‌شود.

هدف از تنظیم نور دهی این است که بخش‌های پرنور صحنه به میزانی در عکس نوردهی شوند که رنگ‌ها و جزئیات آن‌ها به‌خوبی مشخص شود.

 نوردهی بیش‌ازحد می‌تواند بخش‌های پرنور صحنه را به‌قدری روشن کند که جزئیات بصری آن‌ها از دست برود.

صرف‌نظر از مکان یا زمان عکاسی، همیشه باید به دنبال منابع نور اصلی باشید. کار را با یافتن منابع زیبای نور یا نورپردازی‌های مناسب شروع کنید و منتظر اتفاق بمانید.

به برخورد نور به سوژه‌ها دقت کنید. اگر پشت به منبع نور بایستید، با عبور سوژه‌ها، برخورد قوی نور و رنگ‌های جذاب آن را می‌توانید ببینید.

برای اینکه شات هایی که در شب می‌گیرید عالی باشند باید بگذارید نور کم محیط به‌ اندازه کافی به حسگر تصویر برسد و برای این کار لازم است مدت‌ زمان طولانی در معرض نور قرار گیرد.

فلاش دوربین را روشن نکنید

اشتباهی که اکثر افراد در عکس‌برداری دارند این است که فکرمی کنند در شب باید برای عکس‌برداری فلش دوربین روشن باشد درحالی‌ که درجایی که نور محیطی شما کم باشد با استفاده از فلاش تنها فاصله بسیار نزدیک به دوربین (نهایتاً یک متر) بسیار روشن‌ شده و فضای پشت سوژه کاملاً تیره ثبت خواهد شد؛ بنابراین فرقی نمی‌کند پشت سر شما یک فضای زیبا باشد یا یک دیوار مشکی!

 نتیجه عکس‌برداری با فلاش در هردو حالت مشابه یکدیگر خواهد بود. چه‌بسا ممکن است نتیجه عکس‌برداری با فلاش به دلیل درخشنده شدن بیش‌ ازحد زشت و نازیبا نیز شود.

فوکوس کردن روی سوژه و استفاده از فوکوس دستی به‌جای خودکار

تنظیمات دوربین را از حالت فوکوس خودکار بردارید و بهتر است که لنزتان را به فوکوس دستی تغییر دهید.

کوچک‌ترین لغزشی در این زمنیه می‌تواند فوکوس عکستان را با مشکل مواجه کند. بعد از گرفتن اولین عکس از طریق LCD دوربین فوکوس عکستان را بررسی کنید.

اگر سوژه عکس بسیار دور است لنز را روی بی‌نهایت تنظیم کنید و اجازه دهید تا جایی که می‌تواند حداقل ۱۶ فوت فوکوس کند و همه‌چیز در فوکوس باید قرار گیرد.
شما می‌توانید همیشه صفحه دوربین تان را چک کنید و با توجه به آن شات بعدی را تنظیم کنید.

از قابلیت تایمرخودکاردوربین خود استفاده کنید

قابلیتی به نام عکس‌برداری خودکار یا عکس‌برداری بدون لمس گوشی هنگام دستور عکس‌برداری در دوربین‌ها قرار داده‌شده است. می‌توان از این قابلیت دوربین در جهت کاهش لرزش دوربین و جلوگیری ازتارشدن تصاویر استفاده کرد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *