جاذبه های گردشگری گلستان: با ۱۰ جاذبه این استان آشنا شوید

جاذبه های گردشگری گلستان بسیار متنوع است اما درباره گلستان باید بیان داشت که یکی از استان های شمالی ایران محسوب شده که جاذبه های گردشگری متعددی دارد. جاذبه هایی که برخی از آنها تاریخی هستند و برخی دیگر را باید تفریحی به حساب آورد.

مراتع سرسبز و مناطق کوهستانی با طراوت، این استان را به یکی از قطب های گردشگری تبدیل کرده است. سفر به گلستان در فصل تابستان لذت بیشتری در مقایسه با فصل زمستان دارد اما می توان این استان را در فصل های بهار و پاییز هم پیشنهاد کرد. گذشته از بحث گردشگری، در زمینه غذا نیز یک استان با غذاهای خوشمزه تلقی می شود. از جمله این غذاهای محلی باید به هلی آش، ماش پلو، گوجه آش، بولمه، بورک، چکدرمه و چندی دیگر اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری گلستان

اگر می خواهید برای تابستان به گلستان سفر کنید، این مطلب را دنبال کنید:

۱-آبشار کبودوال

آبشار کبودال

یکی از جاذبه های گردشگری گلستان در بخش جنوبی شهر علی آباد کتول و در دل جنگل های انبوه قرار دارد. یک آبشار زیبایی خروشان است که صدای آرامش بخش و محیط پرطراوتی دارد. آبشار کبودوال دارای آبی زلال بوده و افراد می توانند از آن بنوشند. این آبشار دارای پیاده رویی بوده تا گردشگران بتوانند به خوبی از آن بازدید کنند.

۲-گنبد قابوس

چشمه گل رامیان

گنبد قابوس را باید بزرگترین برج کاملا آجری جهان به شمار آورد که یکی از جاذبه های گردشگری گلستان به شمار می رود. ارتفاع این برج همراه با پی به ۷۲ متر می رسد. این گنبد در دوره ساسانیان ساخته شده و در حقیقت یک آتشگاه به حساب می آمد که موبدان از این آتش محافظت می کردند تا هیچ گاه خاموش نشود.

۳- آبشار رنگو

آبشار رنگو

در میان جنگل انبوه و زیبا رنگو، آبشاری خروشان است که رنگو نام دارد. متاسفانه آبشار رنگو امکان تفریحی را دربرنمی گیرد و هنگامی که به آنجا می روید شاهد یک محیط کاملا طبیعی هستید. البته این خود یک نکته مثبت است و می توانید از طبیعت بکر رنگو بیشتر بهره گیرید. طبیعی که لیست جاذبه های گردشگری گلستان را پربار ساخته است.

۴-جنگل الگندره

جنگل النگدره

در نزدیکی و جنوب شهر گرگان یک جنگل زیبا قرار دارد که الگندره نام گرفته است. این جنگل را در میان جاده ناهارخوران قرار گرفته و در کنار آن نیز رودخانه قلاشی جریان دارد. اگر در هر فصل به این جنگل سفر کنید شاهد رنگ های زیبایی طبیعی و جذاب خواهید بود.

۵-ناهارخوران

ناهارخوران

اگر به دنبال یک جنگل زیبا دیگر در میان جاذبه های گردشگری گلستان هستید، بی شک نباید ناهارخوران را از دست دهید. این جنگل قدمت چند میلیون ساله داشته و یک جنگل تقریبا جدید محسوب نمی‌شود. در ابتدا این جنگل از گرگان فاصله داشت اما به مرور زمان و گسترش شهر، در حال حاضر از طریق جاده اصلی گرگان می توان سریع به این جنگل رسید.

۶- آبشار شیرآباد

آبشار شیرآباد

روستا شیرآباد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گلستان بوده که از زیبایی بسیاری برخوردار است و یکی از چند هزار روستا گلستان محسوب می شود. این روستا با طبیعی دلچسب نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند. یکی از مراکز دیدنی این روستا، آبشار شیرآباد است. البته شیرآباد مجموعه ای از آبشارها را داشته که تنها شامل یک مورد نمی شود.

۷-روستای جهان نما

روستا جهان نما در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی واقع شده است. این روستا با مه های غلیط و آب و هوایی مطبوع، منظره بکر و سرسبزی دارد. این روستا در نزدیکی جنگلی به همین نام قرار گرفته که از سال ۱۳۵۲ برابر با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست با وسعتی ۳۰ هزار و ۶۵۰ هکتاری تحت حفاظت قرار دارد.

۸-چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان

گل رامیان را باید عمیق ترین چشمه آب سرد جهان و یکی از زیباترین چشمه های آهکی ایران دانست. این چشمه عمق بسیاری داشته و همیشه به رنگ سبز قابل مشاهده است. البته در این چشمه ماهی های سفید رودخانه‌ای، سیاه ماهی و آبرنوئیدز نیز زندگی می کنند.

۹-قلعه ماران

قلعه ماران

قلعه ماران یکی دیگر از مناطق بکر و جاذبه های گردشگری گلستان به شمار می رود. منطقه ای که مناسب کوهنوردان بوده و در آن می توان هوایی تازه کرد. برای رسیدن به این قلعه راه های مختلفی وجود دارد. از جمله این راه ها باید به جاده ای که در جنوب رامیان قرار دارد و به روستا پاقلعه می رسد را انتخاب کرد. هنگامی که این روستان را رد می کنید، به یک جاده خاکی خواهید رسید و دو کیلومتر پس از آن به دامنه این کوه می رسید.

۱۰- دریاچه توشن 

دریاچه توشن

اگر بخواهیم به یکی از تفرجگاه های زیبا ایران اشاره کنیم، بدون شک دریاچه توشن که در جنوب گرگان قرار دارد، یکی از مکان های کلیدی است. اهالی این منطقه به توشن، آب بندان می گویند. آب و هوای معتدل، محیط جنگلی، ماهی های گوناگون و برخی ویژگی های دیگر، نظر هر گردشگری را برای سفر به این جلب می کند. با این حساب می توان جاذبه های گردشگری گلستان را متنوع و فوق العاده دانست که نظر هر فردی را به خود جلب می کند.

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.