همه چیز درباره آبگرم ها و دیدنی های سرعین اردبیل

معرفی جاذبه های گردشگری سرعین


سرعین شهری در جنوب اردبیل هرچند از نظر مساحت کوچک است اما در همین فضا بیشترین جاذبه ها و مواهب طبیعی مثل چشمه های آبگرم درمانی را در خود دارد و سالانه پذیرای ده ها هزار گردشگر و مسافر است.

این شهر دارای طبیعت بکر و دست نخورده است که آب و هوای مطبوع آن، لحظات به یادماندنی را برای گردشگر و مسافر فراهم می آورد. اواخر فصل بهار و اوایل تا تابستان معمولا بهترین زمان برای استفاده از آب گرم های معروف سرعین است که خیلی از مسافران و گردشگران نیز همین زمان را برای این منظور انتخاب می کنند.

سرعین در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر اردبیل قرار گرفته است و در کنار جاذبه های مانند چشمه های آبگرم، از نظر بهره مندی از منابع اقتصادی نیز معروف است که جزو جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آید.

این شهر دارای یک واحد کارخانه آردسازی، سه واحد چوب بری و ۳ کارخانه فعال آب معدنی و تهیه دوغ است که نقش مهمی در اقتصاد آن ایفا می کند.

سیب-گلابی-آلوچه-آلوچه وحشی-گیلاس-زردآلو و گردو و حبوبات و غلات شامل :سیب زمینی-گندم-جو-عدس-لوبیا از محصولات کشاورزی و زراعی سرعین را تشکیل می دهد.

عسل و سر شیر

سرعین از غذاهای خوشمزه سنتی و محلی بهره مند است و خیلی ازگردشگران وقتی به این شهر می رسند ابتدا به سراغ همین غذاها می روند تا آن را تهیه کنند.

نان های سنتی این شهر در نزد مسافران از طرفداران زیادی برخوردار است که صف های طولانی برای خرید نان های سنتی این شهر در تابستان ها موید این موضوع است.

در کنار تهیه این نان برای صرف یک صبحانه مفصل باید عسل و سرشیر معروف سرعین را نیز تهیه کرد تا سفره صبحانه تکمیل شود. اگر می خواهید عسل و سرشیر معروف همین شهر را انتخاب کنید برای صبح ها خیلی زود به مغازه های سرعین مراجعه کنید تا آن را بدست آورید زیرا ممکن است خیلی زود تمام شود.

تاریخ، فرهنگ و رسوم هند

آش دوغ

آش دوغ یکی دیگر از فرآورده های لبنی این شهر است که از معروفیت ویژه ای در نزد گردشگران برخوردار است. آش دوغ، یک خوراکی خوشمزه است که ازترکیب دوغ سبزی معطر، نخود و .. تهیه می شود. کباب محلی سرعین نیز از غذاهای مورد علاقه گردشگران است که خیلی ها مشتاقند در مدت اقامت در این شهر آن را صرف کنند.

روستای تاریخی کنزق


اما وقتی غذاهای سنتی خوشمزه سرعین را تهیه کردید و آن را صرف کردید اکنون باید بخش اصلی سفرمان یعنی دیدن آثار تاریخی تا استفاده از چشمه های آبگرم این منطقه سرعین را آغاز کرد.

روستای تاریخی کنزق در دو کیلومتری شرق شهر سرعین یکی از جاذبه های گردشگری این شهر را تشکیل می دهد. اینجا دره های متعدی وجود دارد که مناظر بسیار زیبایی برای هر بیننده ای است.

در اینجا تعدادی چشمه طبیعی وجود دارد که درختان گلابی و گیاه گیلیدیک آن را در برگرفته است. وقتی آب روان از میان دره می گذرد اینجا را به یکی از مناطق دیدنی و زیبا تبدیل می کند، وقتی به سرعین سفر کردید دیدن این مناظر را از دست ندهید.

روستای-کنزق-سرعین-اردبیل-min

دهکده ویندکلخوران

دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران دارای خانه های سنگی منفرد است که به صورت معماری و باستانی زیبا دیده می شود. این دهکده در حدود پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر واقع شده است.

تنوع خانه های سنگی در این دهکده زیاد است اما هنوز از ظرفیت های گردشگری آن به طور شایسته استفاده نشده است که می تواند به عنوان یک مکان تاریخی، باستانی و گردشگری به یکی از کانونهای علمی، تفریحی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

تپه آناهیتا

تپه باستانی آناهیتا که به ثبت آثار ملی رسیده است از جمله آثار شهر سرعین را شامل می شود. در کاوش های این منطقه، اشیا و سفالینه های مربوط به هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح بدست آمده است.

این معبد محل عبادت و ریاضت مغ ها و موبدان زرتشتی بوده است و سال ها نیز این معبد  به عنوان مسجد استفاده می شده است.

خروجی یکی از آنها در محدوده میدان گاومیش گلی شهر سرعین است که اکنون مسدود است.در اوایل دهه ۴۰ به علت ساختن یک منبع آب آشامیدنی روی تپه آناهیتا، بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از میان رفت.

تپه-آناهیتا-سرعین اردبیل

دره گلستان

دره های زیبای و بکر منطقه سرعین یکی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. دره گلستان یا قزل گل لر(آبگیرهای طلایی) یکی از زیباترین دره هایی است که در ۱۹ کیلومتری سرعین قرار دارد.

این دره علاوه بر زیبایی و سرسبزی اش، دارای زیستگاه کبک و قوچ و بز نیز هست.گردشگران در اینجا علاوه بر زیبایی های ظاهری آن، از گونه مختلف حیوانات یاد شده نیز می توانند دیدن کنند.

روستای آتشگاه

قدمت خیلی از روستاهای اینجا به قرن ها پیش می رسد که روستای آتشگاه منطقه یکی از آنهاست. این روستا که در چند کیلومتری شمال سرعین قرار دارد دارای تپه باستانی و معبدها وآتشکده در کنار طبیعت سرسبز و بارگاه امامزاده عبدالله است. وجود این چشم اندازها، روستا را دیدنی تر و زیباتر کرده است. در این روستا نشانه هایی از معبد و آتشکده ای کهن دیده می شود که روی تپه ای تاریخی بنا شده است.

این آتشکده یکی از مراکز مهم و ارزشمند دین زرتشت است که زیر تپه های یک غار وجود دارد. دیدن این منطقه به عنوان یک منطقه گردشگری به گردشگران توصیه می شود.

روستای-آتشگاه-سرعین-اردبیل

روستای شایق

روستای شایق در ۷ کیلومتری غربی شهرستان سرعین اردبیل دارای جاذبه ها و بضاعت های مختلف گردشگری است که می تواند به یکی از مقاصد مهم گردشگری این منطقه تبدیل شود.

در این روستا طایقه ای به نام شایقی زندگی می کنند که قدمت حضور آنان به حدود ۲۵۰ سال پیش می رسد.

طبیعت زیبا و آب و هوای مطلوب از ویژگی های این روستاست که لحظات مفرح و شادی برای گردشگران فراهم می کند. در این منطقه پیست اسکی آلوارس وجود دارد که برای رسیدن به این پیست باید از روستای شایق عبور کرد. پیست اسکی  در۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و بزرگ ترین پیست اسکی در ایران محسوب می شود.

معرفی چند آبگرم سرعین


  • مردان بولاغی

حالا وقت آن است که به آبگرم های درمانی سرعین برویم. مردان بولاغی یکی ازمناطقی است که آب آن مناسب رفع بیماری ها می باشد. این آب بسیار خنک، زلال و سبک است که برای بیماری های پوستی مثل کهیرزدگی بسیارمناسب می باشد.

اما اینجا فقط به آب آن معروف نیست بلکه در بالادست آن تپه ای به نام (حسین تپه) وجود دارد که غارهای متعددی آن، اشیای تاریخی متعددی یافت شده است.

  • آبگرم گاو میش گلی

این منطقه مملو از آبگرم های منحصر به فرد است که دارای خاصیت های درمانی می باشد. سالانه گردشگران و مسافران و بیماران زیادی برای استفاده از این آبگرم ها به این منطقه مراجعه می کنند.

آبگرم گاو میش گلی دارای استخری روباز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر که به صورت دائمی و جوشان در جریان است. دمای آب در حوض آن ۴۶ درجه سانتی گراد است.

آب گاومیش گلی دارای ترکیب کلروبی کربنات سدیم و کلسیم است که برای درمان بیماری های عمومی، بیماریهای سیستم حرکتی و بیماری های زنان، خنازیر و بیماری های قلبی و نیز تقویت عمومی بدن مفید است.

  • آبگرم سبلان

آبگرم سبلان را بزرگ ترین مجتمع آب درمانی خاورمیانه می دانند که در شهر سرعین قرار دارد. این آبگرم با امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچه های جکوزی، سونای خشک و بخار، دوش ها و وان های انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، حوضچه های آب سرد، دوش های آب سرد و گرم، واحد جکوزی و بخش فیزیوتراپی است. در اینجا سالن های پذیرایی و سرویس دهی برای مردان و زنان وجود دارد.

آبگرم-سبلان سرعین اردبیل

  • آبگرم بش باجیلار

این آبگرم از قدیمی ترین آبگرم سرعین است که آبگرم آن از پنج مظهر می جوشد.  دمای آب بش باجیلا حدود ۳۵ درجه است.

آب ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است که ترکیب آن از نوع کلر و بیکربنات سدیم و گرم می باشد. این آبگرم با چنین خصوصیاتی برای درمان بیماری های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می شود.

در کنار آبگرم بش باجیلار، یک مجتمع دارای استخر بزرگ به مساحت ۲۸۸ مترمربع وجود دارد که دارای دوش عمومی در مقابل دوش های انفرادی، سونای خشک و بخار، ۶ واحد جکوزی، خدمات پزشکی و درمانی است.

عجایب هفتگانه اصلی جهان کدامند؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code