آشنایی با خانه طباطبایی ها در کاشان

خانه طباطبایی ها کجاست

در بخش معرفی دیدنی‌های سرزمین‌مان ایران، اینبار به کاشان و خانه طباطبایی ها سفر میکنیم تا شما عزیزان همیشه همراه نیز با این جاذبه‌ی بسیار زیبا آشنا شوید. خانه طباطبایی ها جزء یکی از برترین و زیباترین خانه‌های تاریخی در ایران است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را جذب خود می‌کند، چرا که هر آنچه که باید یک آثار تاریخی درخود جای داده باشد، می‌توان در خانه طباطبایی‌ها دید. این اثر تاریخی در شهر کاشان قرار دارد، که اگر به بازدید از آن بپردازید، قطعا زیبایی‌های این مکان شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

برای رفتن به خانه طباطبایی‌ها، باید به کاشان و بعد محله سلطان امیر احمد بروید. در صورتی که فکر می‌کنید، پیدا کردن این مکان کار سختی است، با پرس و جو از مردم محلی کاشان به راحتی می‌توانید خود را به این اثر تاریخی زیبا که لقب عروس خانه‌های ایران را دارد، برسانید. با این اوصاف، اگر مشتاق هستید که بیشتر با خانه طباطبایی‌ها آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه ایده آل مگ باشید.

اما پیش از اینکه به معرفی این اثر تاریخی بپردازیم، نیاز است تا یک نکته مهم را ذکر کنیم؛ در واقع همه آثار تاریخی که در ایران هستند، قدمت بسیار بالایی دارند، از این رو بیشتر از هر چیزی می‌توانند در معرض آسیب‌های جدی باشند، که البته مرمت آن‌ها بسیار مورد توجه سازمان میراث تاریخی است، اما یک نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، این است که بی توجهی برخی از گردشگران، موجب آسیب رساندن به این آثار می‌شوند، از این‌رو توصیه می‌کنیم، پیش از بازدید از هر مکان تاریخی و گردشگری، این را به یاد داشته باشید، که همانطور که از گذشته تا کنون این آثار محفوظ مانده‌اند، ما نیز وظیفه داریم، به همین شکل، آن‌ها را برای آیندگان حفظ کنیم.

خانه طباطبایی ها

مروری بر تاریخچه شهر کاشان

اگر از کسانی که چندین بار به کاشان سفر کرده‌اند، درباره تاریخچه این شهر و اصالت مردم آن سوالاتی را بپرسید، قطعا آن‌ها از فرهنگ دوست بودن ، دین پرور بودن، هنر و آثار بینظیر تاریخی که از گذشتگان این شهر به جای مانده‌اند و خونگرمی مردم کاشان، به شما خواهند گفت.

دقت و توجه در تک تک آثار تاریخی و دیدنی شهر کاشان، قطعا شما را متوجه این موضوع خواهد کرد، که صلح دوستی، سلامت روح و روان، خلاقیت و همچنین اصالت از ویژگی‌های بارز گذشتگان این سرزمین بوده‌ است.

در واقع با صراحت تمام می‌توان گفت، هر آنچه را که باعث شده است تا سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به شهر دین پرور کاشان سفر کنند، وجود آثار تاریخی همچون: حمام فین، باغ فین، بازارهای تاریخی و بزرگ این شهر و… بیشمار آثار تاریخی دیگر در این شهر بوده است، که از زمان‌های دور برای ما و تمام مردم جهان به یادگار مانده‌اند.
در میان تمامی اماکن و آثارهای تاریخی، شاید خانه‌های تاریخی بیشتر از دیگر آثار ، توجه گردشگران را به خود جلب کرده‌اند، اگر بخواهیم فقط و فقط در مورد خانه طباطبایی ها صحبت کنیم، به واسطه همین یک آثار تاریخی می‌توانیم علت بالا بودن جذب گردشگر به واسطه این دسته از آثارهای تاریخی، را بفهمیم. در بحث و بررسی این مسئله در پاسخ به این سوال که چرا خانه‌های تاریخی همچون خانه طباطبایی ها می‌توانند، جذب گردشگر بالایی داشته باشند؟

می‌توان علت را اینگونه بیان کرد که استحکام این خانه‌ها، نشان دادن شیوه زندگی گذشتگان، معماری با اصالت، هنر، ذوق و خلاقیت گذشتگان و… از دلایل روشنی هستند که می‌توان به عنوان پاسخ این سوال آن‌ها را بیان کرد.

تاریخچه خانه طباطبایی‌ها

 

برای مطالعه: آشنایی با مسجد گوهرشاد

ورود به خانه طباطبایی‌ها 

اگر با هدف بازدید از اماکن تاریخی و تفریحی، تصمیم دارید که به کاشان سفر کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که ادامه این مقاله که را که در باب معرفی خانه طباطبایی ها است، مطالعه کنید، تا پیش از رفتن به هر مکان گردشگری دیگری، با دیدن این خانه تاریخی بسیار زیبا، با یک انرژی مضاعف به سفر و گردش خود ادامه دهید. از آنچه که به خانه طباطبایی ها یک جلوه بسیار زیبا داده است، می‌توان به قدمت بالای آن در عین بالابودن استحکام آن، طراحی فضا و محیط خانه متناسب با فرهنگ خاص شهر، طراحی‌های زیبا و مجلل اشاره کرد که زبان‌ زد گردشگران شده است.

در ورود به خانه طباطبایی ها، ابتدا اولین مکانی که شما را به سمت حیاط این خانه می‌کشاند و در آنجا نسیمی دل‌انگیز روح لطیف شما را نوازش خواهد کرد، هشتی این خانه است که  با با گذر از آن و ورود به حیاط خانه طباطبایی‌ها، شاهد تمامی زیبایی‌های یک خانه تاریخی در اولین نگاه خواهید بود. حیاط‌های خانه‌های طباطبایی‌ها از بیست پله پایین‌تر از هشتی شروع می‌شود که وقتی وارد حیاط شوید از وسیع بودن  و زیبایی آن روح شما را به وجد می‌آید.
همچنین حوضی وسیع در این حیاط وجود دارد، که طول آن از طرفی تا طرف دیگر حیاط ادامه دارد، که ماهی‌هایی قرمز رنگ و بسیار زیبا در آن وجود دارند که لحظاتی نگاه گردشگران را به خودشان خیره می‌کنند.  در دو طرف این حوض بزرگ شاهد باغچه‌های هشت ضلعی خواهید بود، که به نظر می‌آید تکمیل کننده زیبایی این حیاط وسیع و زیبا باشند.

خانه طباطبایی‌ها

 

تاریخچه

قطعا در معرفی خانه طباطبایی ها حتما نیاز است تا به شرح تاریخچه آن نیز بپردازیم. خانه بروجردی و امام زاده تاریخی سلطان امیر احمد از دیگر آثار تاریخی کاشان هستند که در زمان‌های بسیار قدیم این خانه تاریخی نیز در نزدیکی آن‌ها، به دست معماری بسیار توانا که علی مریمی کاشانی نام دارد، احداث شد.

این معمار بسیار کاربلد در قرن سیزدهم آثار تاریخی بسیاری دیگر را نیز بنا کرده است اما شاید جالب باشد که بدانید نام این خانه براساس نام شخصی که سنگ بنای آن را نهاده است، انتخاب شده و تا کنون همه این خانه را به نام خانه طباطبایی ها که از شهرت سید جعفر طباطبایی  گرفته شده است، می‌شناسند.

به طور کلی می‌توان گفت، که کاشان سراسر پر است از آثاری بی‌نظیر که به دست معماران زبده و کار بلد بنا شده‌اند. شاید در گذشته امکانات بسیار کم بوده باشد، اما آنچه که در ساخت این بناها به کار برده شده است نشان از توانایی و خلاقیت بسیار بالای گذشتگان و معماران آن زمان است.

تاریخچه خانه طباطبایی‌ها

معماری خانه طباطبایی‌ها

در تقسیم بندی فضای خانه طباطبایی‌ها، اینطور می‌توان گفت که این خانه شامل چندین بخش  بیرونی، اندرونی و همچنین بخشی مخصوص خدمه‌های خانه می‌شود که به صورت جزئی‌تر فضای چهار هزار و هفتصد  متر مربعی این خانه شامل دو قنات، چهار حیاط، چهار زیرزمین، چهل اتاق و سه بادگیر می باشد، که در هر کدام از قسمت‌های این خانه، معماری‌ها و روش‌های خاصی به کار برده شده است که زیبایی‌های خیره کننده‌ای دارند.

معماری خانه طباطبایی ها

 

برای مطالعه: جاذبه های گردشگری استان اصفهان

حرف آخر

خانه طباطبایی ها یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری کاشان است که دارای زیبایی شگفت‌انگیزی است که هرکسی را به وجد می‌آورد، این زیبایی‌ها از دست ‌رنج‌های نیاکان این شهر به‌ جای مانده و در حال حاضر، نمایانگر هنر ایرانی است.
در این مقاله به آشنایی با خانه طباطبایی ها پرداختیم و شما را با این جاذبه گردشگری که هرساله میزبان هزاران گردشگر از سراسر دنیا است آشنا کردیم و به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما سری به این جاذبه در کاشان بزنید و لحظات خوب و خوشی را برای خود و عزیزان‌تان در این مکان بکر و دیدنی رقم بزنید. بازدید از اماکن تاریخی نه تنها می‌تواند لذت بخش باشد، بلکه به گونه‌ای ما را برای لحظاتی به گذشته می‌برند و با شیوه‌ی زندگی کردن گذشتگان آشنا می‌کنند، بخصوص خانه‌های تاریخی که جزء آن دسته از اماکن تاریخی هستند، که تماما بیانگر شیوه و راه و رسم زندگی گذشتگان هستند و  جزء به جزء آن‌ها، به ما درس‌هایی را می‌آموزند که شاید در هیچ کجا، دست یافتنی نباشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments