راهنمای سفر به کویر ورزنه

در ایده آل مگ بارها به استان اصفهان سفر کرده‌ایم و زیباترین جاذبه‌‌های آن را به شما معرفی کرده‌ایم تا در سفرهای خود به شهر اصفهان، از ارزشمندترین مناطق دیدنی آن غافل نشوید. در این سفر نیز قرار است با یک راهنمای کامل مسیر را در پیش بگیریم و شما را با زیباترین کویر ایران و استان اصفهان، یعنی کویر ورزنه آشنا کنیم.

ادامه مطلب را همراه ایده آل مگ باشید تا بیشتر با کویر ورزنه آشنا شوید.

کویر ورزنه کجاست؟

اگر ساکن شهر تهران هستید، با صرف زمانی ۴ الی ۵ ساعته می‌توانید مسیر تهران- اصفهان را در پیش بگیرید تا به انتهای شرقی اصفهان برسید. در این مسیر از شهرهایی مثل قم، کاشان و نائین عبور خواهید کرد که هر کدام از این شهرها نیز جاذبه‌های بی‌نظیری دارند که کمی توقف در هر کدام از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود تا شما بتوانید از جاذبه‌هایی ارزشمند دیدن کنید، اما اگر بیتاب سفر به ورزنه هستید، توصیه می‌کنیم که با رعایت اصول و قوانین رانندگی، هر چه سریع‌تر خود را به این کویر رویایی برسانید.

کویر ورزنه ۱۰۵ کیلومتر با شهر اصفهان فاصله دارد و در لیست مناطق بیابانی این شهر قرار دارد. اگر تا کنون چیزی در مورد بیابان خارا شنیده باشید، قطعا با کویر ورزنه نیز آشنایی پیدا کرده‌اید، چرا که این کویر بخشی از بیابان خارا است.

پس از اینکه به اصفهان رسیدید، شهر ورزنه را مقصد خود قرار دهید و پس از رسیدن به ورزنه، در سمت جنوب این شهر یک مسافت ۱۰ کیلومتری را باید طی کنید تا در نهایت به کویر ورزنه برسید.

سفر به کویر ورزنه

همانطور که از پیش گفتیم این کویر بخشی از بیابان خاراست اما برخی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند که کویر ورزنه‌ای وجود ندارد و کل آن منطقه بیابان خاراست. در واقع اینطور می‌توان گفت که کویر ورزنه در نزدیکی شهر ورزنه قرار دارد و مکانی بسیار مناسب برای کویرگردی است، اما بیابان خارا در انتهای این کویر قرار دارد و به خاطر تپه‌های سستی که دارد، اصلا برای کویرگردی پیشنهاد نمی‌شود.

کویر ورزنه زیبایی‌های عجیب و خارق‌العاد‌ای دارد که پوشش گیاهی و جانوری قابل ملاحظه و تپه‌ها و رمل‌های شنی در این منطقه موجب زیبایی هر چه بیشتر کویر ورزنه شده‌اند و جالب است بدانید تنها دلیلی که می‌توان برای انتخاب نام این کویر بیان کرد، فاصله‌ی کمی است که بین شهر ورزنه و کویر ورزنه وجود دارد. در واقع به طور کلی نام این کویر براساس شهر ورزنه انتخاب شده است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری استان اصفهان

لوازم مورد نیاز سفر به ورزنه

قطعا به هر کجا که سفر کنید، وسایل و لوازمی را از پیش برای سفر خود آماده می‌کنید تا در صورت نیاز به راحتی از آن‌ها استفاده کنید و ناچار به جستجو و خرید وسیله مورد نیاز خود  در شهری که با آن آشنا نیستید، نباشید.

با این اوصاف سفر به مناطق کویری با حساسیت‌های بیشتری برای گردشگران همراه خواهد بود، چرا که به جز حوله و مسواک و… که وسایل شخصی هستند، شما باید لوازمی را به همراه داشته باشید که در کویر، پیاده‌روی در هوای گرم را برای شما آسان‌تر می‌کنند و اگر نسبت به این موضوع بی اهمیت باشید، در یک منطقه کویری که کیلومترها با شهر فاصله دارد و کیلومترها قرار است پیاده‌روی کنید، بدون آب و غذا در گرمایی طاقت فرسا گیر خواهید افتاد و جزء یک خاطره تلخ از کویر گردی چیز دیگری در ذهن شما ثبت نخواهد شد.

اما جای هیچ نگرانی نیست، چرا که یک راه‌حل ساده برای شما وجود دارد، آن هم این است که لیستی از ضروری‌ترین و کارآمدترین لوازم سفر به کویر ورزنه را تهیه کنید و طبق اولویت آن‌ها در کوله خود قرار دهید.

راهنمای سفر به ورزنه

از جمله ضروری‌ترین این لوازم می‌توان به کفش یا دمپایی مخصوص پیاده‌روی، لباس مناسب، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، میان وعده‌ها و تنقلات، مواد غذایی، آب آشامیدنی، چسب زخم، داروهای مورد نیاز، لباس اضافه، حشره‌کش، مدارک شناسایی، شارژر و باتری پر، دوربین عکاسی، و…اشاره کرد که شما می‌توانید با بررسی‌های بیشتر نیاز خود را در این سفر بسنجید و لوازمی را به این لیست اضافه کنید.

البته باید به مدت زمان سفر خود نیز توجه کنید، چرا که میزان مواد غذایی و آب آشامیدنی و… که تهیه می‌کنید باید متناسب با مدت زمانی باشد که شما در این کویر می‌مانید.

اقامت در کویر ورزنه

اقامت مهم‌ترین مسئله‌ای است که شما باید پیش از سفر به آن بیندیشید؛ اگر فقط می‌خواهید برای چند ساعت در کویر ورزنه بمانید که مشکل چندانی وجود ندارد و شما نیازی به حضور پیدا کردن در مراکز اقامتی را ندارید، اما اگر بخواهید یک یا چند شب را به کویر گردی در این منطقه بپردازید، قطعا سرگردان بودن در یک دشت وسیع و بدون امکانات برای شما دردسر ساز خواهد بود.

اقامت در کویر ورزنه

در کویر ورزنه برای بحث اقامت دو راه‌حل پیش روی شماست. به عنوان راه‌حل اول شما می‌توانید از پیش، چادرهای مسافرتی را به همراه خود به این منطقه بیاورید و به همراه دوستان‌تان کمپ بزنید و از زیبایی‌های آسمان کویر لذت ببرید، در این صورت شما حتما نیاز پیدا خواهید کرد که آتش روشن کنید، که در بیابان این منطقه چوبی وجود ندارد و شما باید در کنار لوازم سفر به مقدار کافی چوب به همراه خود بیاورید.

اما راه‌حل دوم این است که به بزرگ‌ترین سایت تفریحی کویری ایران که در این منطقه واقع شده است بروید و شب را با یک پذیرایی ساده اما رضایت بخش، در آن جا بگذارنید. این نکته حائز اهمیت است که گردشگران کویری، شب را به شوق دیدن آسمان زیبا و پر ستاره در کویر می‌مانند که وجود نورهای زیاد در این سایت تفریحی این امکان را از گردشگران می‌گیرد.

جاذبه‌های اطراف کویر

با یک تیر چند نشان بزنید؛ بارها این جمله را شنیده‌ایم و بارها به آن عمل کرده‌ایم و یا به طور اتفاقی کارهایی را انجام داده‌ایم که مصداق این جمله بوده‌اند. در خصوص سفر به کویر ورزنه ما به شما می‌گوییم با یک تیر چند نشان بزنید.

کویر ورزنه یک مقصد گردشگری رویایی است که در اطراف خود جاذبه‌های ارزشمند بسیار زیادی دارد و شما در این سفر می‌توانید به قصد بازدید از این کویر، از جاذبه‌های بسیار زیبا و دیدنی اطراف آن نیز بازدید کنید و خاطرات خوشی را برای خود و عزیزان‌تان رقم بزنید. در این بخش شما را با تعدادی از جاذبه‌های اطراف کویر زیبای ورزنه آشنا خواهیم کرد.

جاذبه های گردشگری کویر ورزنه

دریاچه نمک خارا

در ایران دریاچه‌های نمک زیادی وجود دارند، که محل‌هایی ارزشمند به لحاظ استخراج نمک و همینطور جذب گردشگر هستند. از جمله این دریاچه‌ها می‌توان به دریاچه نمک خارا اشاره کرد،  که در اطراف ورزنه واقع شده است و علاوه بر زیبایی‌هایی که دارد موجب می‌شود تا حتی در حضور اول در این منطقه، بدن شما از هرگونه عفونت و بیماری پاکسازی شود و جالب است بدانید که درصد زیادی از نمک ایران به واسطه این دریاچه تامیین می‌شود.

دریاچه نمک در کویر ورزنه

گاوچاه

قطعا یکی از مهم‌ترین مسائل در گذشته برای مردم مناطق مختلف تهیه آب بوده است و این مسئله در مناطق کویری از اهمیت و سختی بیشتری برخوردار بوده است، چرا که به علت نبود چشمه‌های آب روان، مردم چنین مناطقی ناچار به استفاده از آب چاه بوده‌اند.

اما استخراج آب از چاه با سختی‌هایی همراه بوده است که مردم آن زمان برای کاهش این سختی‌ها، روش‌هایی را خلق کرده‌اند که یکی از آن‌ها گاو چاه بوده است و هم‌اکنون با بازسازی یکی از گاوچاه‌های قدیمی در ورزنه، این امکان فراهم آمده است تا گردشگران نیز با این روش جذاب آشنا شوند.

آسیاب شتر

آسیاب شتر مکانی برای آسیاب گندم است. در این مکان شتری وجود دارد که آهسته قدم می‌زند و چرخ را می‌چرخاند و آرد تولید می‌کند.

آسیاب شتر در ورزنه

کارگاه کاربافی

کاربافی صنعت نساجی سنتی است که در ورزنه و روستاهای اطراف رایج است. این محصول دستباف، توسط زنان در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بافته می‌شود. در ورزنه می‌توانید این محصولات را به صورت نواری یا به رنگ آبی پیدا کنید.

صنایع دستی ورزنه

ارگ قورتان ورزنه

ارگ قدیمی باستانی قورتان در ۱۲ کیلومتری غرب ورزنه و در ۹۰ کیلومتری شرق شهر اصفهان قرار دارد واقع شده است. بنابراین می‌توانید مستقیماً از اصفهان به آن‌جا بروید. این شهر در ساحل رودخانه زاینده رود واقع شده است و به مدت ۱۰۰۰ سال از بلایای طبیعی و جنگ‌های بسیار جان سالم به در برده است. داشتن دیوارهای بسیار ضخیم از آجر خشتی آن را به یک مجموعه محافظت شده برای ساکنان منطقه تبدیل کرده است. ضخامت دیوارها بین ۳ تا ۴ متر متغیر است و تقریباً ۹ متر ارتفاع دارند. این ارگ ۴۰ هزار متر مربع مساحت دارد. امروزه فقط چهار خانواده در آنجا زندگی می‌کنند. این ارگ شامل چهار مسجد، یک خانه کبوتر، یک مخزن آب، آسیاب و … است. این ارگ توسط چهار برج گرد محافظت می‌شود و شما از طریق دو دروازه می‌توانید به آن وارد شوید.

جاذبه های گردشگری ورزنه

پل صفوی

یکی دیگر از جاذبه‌های اطراف کویر ورزنه، پل صفوی با استقامت و عمری بالا است و مردم شهر ورزنه نیز همچنان از این پل برای عبور و مرور استفاده می‌کنند. بازدید از این پل را به هیچ وجه از دست ندهید.

مسجد ورزنه

مسجد ورزنه که متعلق به دوران تیموری است، یکی از جاذبه‌های اطراف کویر ورزنه و شهر ساده و کم تجمل ورزنه است. این مسجد برای مردم محلی ورزنه بسیار مقدس است و اعیاد مذهبی را هر ساله با حضور جمع کثیری از مردم در آن برگزار می‌کنند. بازدید از این مسجد که معماران ایرانی بارها آن را مرمت و تزئین کرده‌اند، برای گردشگران خالی از لطف نخواهد بود.

شهر سفید پوش ایران

شهر سفید پوش ایران همان شهر ورزنه است که در حاشیه کویر ورزنه واقع شده است. اما علت نامگذاری این شهر به شهر سفید پوش چه می‌باشد؟ در وهله اول بهتر است بدانید که شما نیز به محض ورود به این شهر متعجب خواهید شد، چرا که اکثر زنان این شهر چادر سفید بر سر دارند و اکثر مردان نیز لباس‌هایی سفید بر تن دارند و شاید استدلال‌های زیادی در خصوص چنین پوششی وجود داشته باشد، اما مشخص‌ترین و یا شاید منطقی‌ترین پاسخ این باشد، که به علت قرارگیری این شهر در حاشیه کویر، گرمای زیاد موجب شده  است تا مردم این شهر برای جذب گرمای کم‌تر، از لباس‌ها و پوشش‌هایی با رنگ روشن استفاده کنند.

مردم ورزنه

اسکان در ورزنه

در ورزنه می‌توانید در مهمانخانه‌های سنتی اقامت کنید. میهمانان زیادی در ورزنه وجود دارند که دارای اتاق‌های راحت، امکانات اسکان و غذاهای سنتی خوشمزه هستند. اگر به دنبال یک تجربه معتبر صحرایی هستید، مهمانخانه چاپاکر از جمله آن‌ها هستند. “چاپاکر” به معنای “چاه کنار دیوار” است. مالک آن، رضا خلیلی یک زمین‌شناس و راهنمای تور است. وی این خانه را در سال ۲۰۰۹ خریداری کرده و آن را به عنوان مهمان‌خانه محلی بازسازی کرده است. چاپاکر دارای دکوراسیون سنتی است و در استان اصفهان واقع شده است. چاپاکر می‌تواند ۳۰ نفر را در خود جای دهد، دارای ۶ اتاق و یک حیاط بزرگ و جوی است که در آن می‌توانید عصرها را به استراحت اختصاص دهید. اتاق‌ها جادار و راحت هستند. در حیاط آن، چاه و “هاوز” وجود دارد. برای آشپزی می‌توانید از آشپزخانه نیز استفاده کنید. اقامت شگفت‌انگیزی را در مهمانخانه چاپاکر خواهید داشت.

مهمان سراهای ورزنه

یکی دیگر از خانه‌های محلی ورزنه، مهمانخانه سنتی بوتیمار است. این خانه ۱۰۰ ساله، دارای مکانی ساکت و آرام است که می‌توانید برای چند روز از زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید. میهمانخانه بوتیمار، محیطی به دور از فناوری است، بنابراین مهمانخانه سنتی بوتیمار، اینترنت، تلویزیون و رادیو ندارد. برای خوابیدن باید از تختخواب‌های سنتی و یا کیسه خواب استفاده کنید. همچنین غذاهای سنتی خوشمزه، نان تازه، تخم مرغ و آبگوشت سرو می‌شود که به مدت ۲۴ ساعت در ظروف سفالی در فر پخته می‌شود! کوکو سبزی و کشک بادمجان، غذاهای خوشمزه دیگری هستند. می‌توانید سوار شتر شوید و از سنت‌های مردم محلی و فرهنگ آن‌ها بازدید کنید. مهمانخانه سنتی بوتیمار در استان اصفهان، بین اصفهان و نائین، کوهپایه روستای قهی واقع شده است.

کویر ورزنه: اردو زدن در تپه‌ها

تقریباً در صد کیلومتری اصفهان و دویست متری یزد، ورزنه (ورزنه) به دلیل تپه‌های شنی فوق‌العاده معروف است. تپه‌های ماسه‌ای کویر معمولاً به طور قابل توجهی حرکت نمی‌کنند یعنی می‌توانید چندین شب در آنجا اردو بزنید. توجه داشته باشید که به جز اواخر بهار و تابستان، درجه حرارت آن به دلیل کمبود رطوبت به ۱۰ درجه زیر صفر در ژانویه و فوریه کاهش می‌یابد. بنابراین اگر می خواهید آنجا اردو بزنید، به کیسه خواب نیاز خواهید داشت.

این مکان توسط گردشگرانی که به دنبال آرامش شبانه در یک کویر و گرمای شامگاهی در اطراف آتش هستن ، بازدید می‌شود.

ستارگان همان چیزی است که گردشگران را در ورزنه شگفت زده می‌کند. گردشگران می‌توانند یک شب را در سکوت کویر به دنبال ستاره‌ها بگردند. قطر کویر حدود ۴۵ کیلومتر است.

گردش در ورزنه اصفهان


 

سخن پایانی

گردشگری در استان اصفهان شما را با دنیای متفاوتی آشنا می‌کند که پر از رنگ و لعاب‌ است و بالعکس گاهی نیز بی رنگ اما پر از آرامش است. کویرها جزء آن دسته از مناطق گردشگری هستند که رنگی به رخسار خود ندارند، اما سکوت و آرامشی که می‌توان در این مناطق تجربه کرد، در هیچ کجا دست یافتنی نیست.

کویر ورزنه تنها یک دشت پهناور با ماسه‌های شنی نیست، شما در این کویر با زیبایی‌هایی روبرو می‌شوید که از دیدن آن‌ها قطعا متعجب خواهید شد و همانطور که در طی مطلب به معرفی این کویر پرداختم باز هم می‌گوییم که سفر به این منطقه، نشانه‌گیری چند هدف با یک تیر خواهد بود.

ایده آل مگ منتظر نظرات و پیشنهادات شما در این بخش خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code