جاذبه های گردشگری نیر ؛ بهشت ناشناخته اردبیل ( بخش دوم )

شهرستان زیبای نیر یکی از شهرهای محبوب گردشگران در استان اردبیل به شمار می رود .این شهرستان حدود ۳۰ کیلومتر به اردبیل فاصله دارد و عمده محبوبیت خود را مدیون وجد چشمه های آب گرم متعدد است . می توان گفت وجود معماری صخره ای در این منطقه ، آنهم به وفور نشانگر این است که این شهرستان در طول تاریخی پیدایش خود شاهد دگرگونی های زیادهی بوده است .. نیر به خاطر بهره مندی از مسیرهای ترانزیت و بزرگراه ها ارتباط مناسبی با مرکز این استان دارد و همین عامل به پیشرفت و رشد بیشتر آن کمک کرده است.

شهر زیبای نیر

این شهر در ادوار مختلف به نام های مختلف شناخته شده است که نریر، نریز، تیر و نیر از جمله آن هاست.شهرستان نیر دارای آثار تاریخی زیادی از جمله دهکده ،معابد و دژهای صخره ای است. در آثار این شهر معماری های صخره ای از زمان کهنند دیده می شود. همچنین متون تاریخی شامل سالنامه های آشور و اوراتور و متون هخامنشی در آثار تاریخی این شهر دیده می شوند

با هم تعدادی از جاذبه های گردشگری نیر را مرور می کنیم . با ایده آل مگ به راحتی می توانید گردشگر شوید …

دژ و پناهگاه زیرزمینی گلستان

دژ و پناهگاه زیرزمینی گلستان

این غار و دژ زیر زمینی دارای مدخل های متفاوتی است که ورود به آن تنها از مدخل غربی آن ممکن است . غار گلستان در روستایی به همین نام و در فاصله ۱۲ کیلومتر تا شهرستان نیر واقع شده است . تمام اتاق های این غار دارای ورودیهایی به شکل تونل هستند . در حالی که سقف آنها به صورت بیضی شکل طراحی شده است .

استخر و دژ بوینی یوغون

قلعه در شهرستان نیر

استخر و دژ بوینی یوغون در روستای کورعباسلو یکی از مهمترین دژهای این منطقه از قبل از تاریخ اسلام بوده است . این قلعه همچنین یکی از جاذبه های گردشگری نیر به شمار می رو.د که در حدود ۴۰ کیلیومتری این شهرستان واقع شده است . در این مکان علائمی مبنی بر تمدن کهن اشکانی تا دوران ورود اسلام به ایران دیده می شود.

بولاغلار

بولاغلار | شهر نیر

چشمه ها همواره از مناطق مهم گردشگری هر منطقه ای محسوب می شوند ، اما گویا این چشمه ها در مناطق سرسبز دیدنی تر و جذاب تر هستند . چشمه های بهشتی بولاغلار از جمله این زیبایی ها هستند که در مجموعه ای از چشمه های متعدد بادبی بالا در یک محدوده نه چندان وسیع قرار دارند. آب تمام این چشمه ها در مسیر کوتاهی به یکدیگر می پیوندد و از طریق رودخانه آغلاغان و گذر از شهر نیر به بالخلوچای تخلیه می شوند. این محدوده به شهر نیز نزدیک است و یکی از عواملی که به توسعه گردشگری در این شهر منجر شده نیز همین فاصله کم با این منطقه بوده است.

آب معدنی قینرجه

چشمه های آب گرم نیر

ویژگی های منحصر به فرد ای چشمه نه تنها در ایران بلکه در پاره ای از مواقع در کل جهان هم نظیر و مانندی برای آن ها پیدا نمی شود . ۸۶ درجه دما و مقادیر زیاد کلراید که در آب این چشمه موجود است ، از جمله همین ویژگی های منصر به فرد می باشند . بد نیست بدانید این چشمه عنوان داغ ترین آب کلراید دار جهان را یدک می کشد . آب این چشمه بلافاصله پس از جوشیدن و خروج از دهانه های خود به سمت یک مرکز درمانی هدایت می شود تا در آنجا مورداستفاده گردشگران قرار بگیرد .

چشمه آب گرم حمام دره سی ایلانجیق

روستای زیبای ایلانجیق | نیر

روستای زیبای ایلانجیق از توابع شهرستان نیر می باشد . این روستا در منطقه ای به همین نام قرار دارد که در مسیر جاده اردبیل به تبریز قرار دارد . در این روستا دو چشمه آب گرم موجود می باشد  که حمام دره سی یکی از آن ها و در واقع مهمترین آن ها می باشد . دمای این چشمه مخصوصا در دهانه آن و محلی که آب چشمه شروع به جوشیدن و بیرون آمدن می کند بسیار بالاست و به راحتی تحجمل گرما و داغی ان را نخواهید داشت .

پل قرمز

پل قرمز | شهر نیر

پل قرمز( قیرمیزی کورپی ) یکی از دیدنی ها و جاذبه های این منطقه به شمار می رود . این پل از بهترین پل های ساخته شده در دوره صفوی است که بر روی رودخانه آغلاغان در داخل شهر نیر ساخته شده است. پایه های این پل از سنگ قبر و بدنه اصلی پل نیز با آجر ساخته شده است.این پل با اصول مهندسی بنا شده و به همین دلیل استحکام این پل بسیار بالاست. این پل دو قسمت شهر را به هم متصل می سازد و در گذشته عبور و مرور مسافران تبریز به اردبیل از روی آن انجام می گرفت ولی امروزه پل جدیدی در کنار آن ساخته شده است. چند سال پیش این پل مرمت و بازسازی شد و سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسید.

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی

این کارونسرای تاریخی در قفاصله ای تقریبا ۱۰ کیلومتری تا شهرستان نیر قرار دارد و همانطور که از اسمش هم پیداست به دستور شاه عباس صفوی در این منطقه احداث شده است . از آنجایی که منطقه نیر منطقه بسیار سردی است ، این کازوانسرا هم منطبق بر شرایط اقلیمی همین منطقه بنا شده و در نتیجه اتاق ها و محیط داخلی آن به گونه ای طراحی شده است که با چند تکه چوب می توان آن را به راحتی مسدود کرد .

مانند تمام کاروانسراها و به طور کلی بناهای قدیمی ، در سقف این مکان هم روزنه هایی تعبیه شده انذد ، اما بازهم به دلیل سازگاری با محیط پیرامون این روزنه ها هم بسیار کوچک در نظر گرفته شده اند .


با ایده آل مگ به راحتی گردشگر شوید :

جاذبه های گردشگری چوبر ؛ شهر باغ های کیوی
جاهای دیدنی شاهین دژ ؛ گنجینه تاریخی آذربایجان غربی
جاذبه های گردشگری تالش ؛ همسایه دریا و جنگل
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code