داروی آزیترومایسین | همه چیز درباره آزیترومایسین نحوه مصرف و عوارض جانبی

آزیترومایسین یک آنتی‌بیوتیک است که با باکتری‌ها مبارزه می‌کند. آزیترومایسین برای درمان انواع مختلف عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها مانند عفونت‌های تنفسی، عفونت‌های پوستی، عفونت گوش، عفونت‌های چشم و بیماری‌های مقاربتی استفاده می‌شود. آزیترومایسین همچنین ممکن است برای مقاصد ذکر شده در این راهنمای دارویی استفاده شود.

آزیترومایسین یک آنتی‌بیوتیک ماکرولاید است که به عنوان یک درمان احتمالی برای مبتلایان به COVID-19 (بیماری ناشی از کروناویروس جدید SARS-CoV-2) مورد بررسی قرار می‌گیرد. این دارو قبلاً برای معالجه پنومونی ذات‌الریه حاصل از اجتماع ناشی از باکتری‌های مشخص شده، و برای معالجه سایر عفونت‌های باکتریایی مستعد بوده است.

نام عمومی: آزیترومایسین (a ZITH roe MYE sin)

نامهای تجاری: آزازیت، بسته آزیترومایسین با دوز سه روزه، بسته آزیترومایسین با دوز پنج روزه، زیتروماکس، زیتروماکس TRI-PAK، زیتروماکس Z-Pak، Zmax

چرا از عوامل ضد باکتریایی در بیماران آلوده به کروناویروس جدید استفاده می‌شود؟

کاملاً واضح است که آنتی‌بیوتیک‌ها علیه ویروس‌ها کار نمی‌کنند. اما هنوز هم ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در بعضی از بیماران مبتلا به COVID-19 از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند. این به دلیل این است که:

 • بیماران مبتلا به ذات‌الریه ویروسی ‌وانند یک عفونت باکتریایی ثانویه ایجاد کنند که ممکن است نیاز به درمان آنتی‌بیوتیک داشته باشد. اگرچه، این عارضه در اوایل دوره سیر و سلولی COVID-19 شایع نیست.
 • در صورت نیاز به درمان عفونت باکتریایی ثانویه، طیف وسیعی از آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله پنی سیلین ها می‌توانند استفاده شوند. اغلب ترکیبی از دو آنتی‌بیوتیک مختلف استفاده می‌شود.
 • همچنین تصور می‌شود که آزیترومایسین دارای فعالیت ضد ویروسی و ضد التهابی است و ممکن است با سایر داروهای ضد ویروسی به طور هم‌افزایی عمل کند. در مطالعات آزمایشگاهی، آزیترومایسین فعالیت ضد ویروسی را در برابر ویروس زیکا و علیه رینو ویروس‌ها که باعث سرماخوردگی می‌شوند، نشان داده است.

شواهد بالینی فعلی برای استفاده از آزیترومایسین برای درمان COVID-19 چیست؟

استفاده از آزیترومایسین برای درمان COVID-19

نتایج جالب از یک کارآزمایی بالینی بسیار کوچک گزارش شده است، که در آن ۲۰ بیمار مبتلا به COVID-19 در فرانسه ثبت‌نام کردند. بیماران با هیدروکسی‌کلروکین به تنهایی یا در ترکیب با آزیترومایسین تحت درمان قرار گرفتند. در بیمارانی که هیدروکسی کلروکین را دریافت می‌کردند، بارهای ویروسی در مقایسه با بیمارانی که تحت درمان قرار نگرفتند، به میزان قابل توجهی کاهش یافت. همچنین بیمارانی که از هیدروکسی‌کلروکین استفاده می‌کردند سریع‌تر ویروس را از سیستم خود پاک می‌مردند. از بین بردن ویروس در ۶ بیمار در این کارآزمایی که آزیترومایسین و هیدروکسی‌کلروکین دریافت کرده بودند‌، حتی موثرتر بود. با این حال، نتایج یک کارآزمایی کوچک دیگر که در ۳۰ بیمار در چین انجام شده است، نتایج حاصل از درمان در فرانسه را تأیید نمی‌کند.

در آزمایشات چینی بیماران آزیترومایسین دریافت نکردند. اما با هیدروکسی‌کلروکین یا مراقبت استاندارد درمان شدند. بر خلاف آزمایش دیگر، درمان هیدروکسی‌کلروکین به نظر نمی‌رسد که باعث کاهش بار ویروسی یا کوتاه شدن زمان حذف ویروس شود. هیدروکسی کلروکین متعلق به گروهی از داروها به نام کینولین‌ها است. این داروی قدیمی‌تر است و هم اکنون برای درمان آرتریت روماتوئید و لوپوس اریتماتوز دیسکوئید یا سیستمیک استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای جلوگیری یا درمان مالاریا استفاده کرد.

آیا از آزیترومایسین برای درمان COVID-19 استفاده می‌شود؟

در حالی که نتایج حاصل از کارآزمایی انجام شده در فرانسه نشان می‌دهد که آزیترومایسینِ آنتی‌بیوتیک ممکن است در استفاده از COVID-19 در ترکیب با هیدروکسی‌کلروکین استفاده شود، آزمایشات بالینی بزرگتر به وضوح مورد نیاز است تا تأیید شود که ترکیب دارو در واقع مؤثر است. آزمایشات بالینی در مورد آزیترومایسین و هیدروکسی‌کلروکین در بیماران مبتلا به COVID-19 در نیویورک و برزیل آغاز شده است و محققان همچنین خواستار انجام آزمایش‌‌های بعدی هستند.

اطلاعات مهم

اگر قبلا این دارو را مصرف کرده‌اید و زردی یا مشکلات کبدی داشتید، نباید از آزیترومایسین استفاده کنید.

قبل از مصرف داروی آزیترومایسین

در صورت حساسیت و یا اگر موارد زیر را دارید یا قبلا داشته‌اید، نباید از آزیترومایسین استفاده کنید:

 • تا به حال با مصرف آزیترومایسین دچار زردی یا مشکلات کبدی شده‌اید. یا
 • اگر شما نسبت به داروهای مشابه مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین یا تیتروترومایسین حساسیت دارید.

برای اطمینان از اینکه آزیترومایسین برای شما بی‌خطر است، اگر تاکنون موارد زیر را داشته‌اید به پزشک خود بگویید:

 • بیماری کبد؛
 • بیماری کلیوی؛
 • میاستنی گراویس؛
 • اختلال ریتم قلب؛
 • سطح پتاسیم کم در خون؛ یا
 • سندرم QT طولانی در شما یا یکی از اعضای خانواده. (سندرم QT طولانی شرایطی است که در آن دفع قطبی قلب پس از ضربان قلب تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این منجر به افزایش خطر ضربان قلب نامنظم می‌شود که می‌تواند منجر به غش یا مرگ ناگهانی شود.)

انتظار نمی‌رود این دارو به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید. مشخص نیست که آیا آزیترومایسین به شیر مادر منتقل می‌شود یا می‌تواند به یک کودک شیرده آسیب برساند یا خیر. در صورت شیردهی کودک به پزشک خود بگویید.

چگونه باید آزیترومایسین مصرف کنم؟

آزیترومایسین را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید

آزیترومایسین را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل‌های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیر کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. دوز و طول مدت درمان ممکن است برای هر نوع عفونت یکسان نباشد. ممکن است اکثر اشکال آزیترومایسین را با یا بدون غذا میل کنید. مایع ترشح شده Zmax (تعلیق خوراکی) حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا را روی معده خالی مصرف کنید.

استفاده از یک دوز سوسپانسیون با مصرف دهانی

برای استفاده از یک دوز سوسپانسیون با مصرف دهانی: بسته را باز کنید و دارو را در ۲ اونس آب (حدود ۶۰ میلی‌لیتر) بریزید. این مخلوط را هم بزنید و همه آن را فوراً بنوشید. آن را برای استفاده بعدی نگه ندارید. برای اینکه مطمئن شوید کل دوز را دریافت کرده‌اید‌، ۲ اونس آب دیگر را به همان لیوان اضافه کنید، به آرامی چرخانده و فوراً بنوشید. هرگونه سوسپانسیون خوراکی مخلوط Zmax (فرمولاسیون انتشار طولانی) که در مدت زمان ۱۲ ساعت استفاده نشده است را دور بیندازید. هرگونه سوسپانسیون را که طی ۱۰ روز استفاده نشده است، دور بیندازید.

درست قبل از اندازه‌گیری دوز، سوسپانسیون خوراکی (مایع) را تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ یا یک قاشق یا فنجان مخصوص اندازه‌گیری دوز، اندازه‌گیری کنید. اگر دستگاه اندازه‌گیری دوز ندارید، از داروساز خود بخواهید که یکی از آنها را به شما بدهد. از این دارو برای مدت زمان کامل تجویز شده استفاده کنید. علائم شما ممکن است قبل از پاک شدن عفونت بهبود یابد. پرش از دوز همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت دیگری که در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است را افزایش دهد. آزیترومایسین عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نمی‌کند. در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

اگر یک دوز از دست بدهم چه اتفاقی می‌افتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً، زمان لازم برای دوز برنامه‌ریزی شده بعدی شما باشد، از مقدار از دست‌ رفته پرش کنید. برای تهیه دوز از دست رفته، داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

به دنبال مراقبت‌های فوری پزشکی باشید.

در هنگام مصرف آزیترومایسین از چه چیزی باید دوری کنم؟

قبل از مصرف آزیترومایسین یا ۲ ساعت قبل از مصرف، آنتی‌اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم مصرف نکنید. این موارد شامل Acid Gone ، Aldroxicon ، Alternagel ، Di-Gel ، Gaviscon ، Gelusil ، Genaton، Maalox، Maldroxal، Milk of Magnesia، Mintox، Mylagen، Mylanta، Pepcid Complete، Rolaids، Rulox و بقیه است. مصرف همزمان این آنتی‌اسیدها می‌تواند اثر مصرف آزیترومایسین را کاهش دهد.

داروهای آنتی‌بیوتیک می‌توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونریزی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تخت‌های برنزه خودداری کنید. آزیترومایسین می‌تواند شما راحت‌تر در معرض خطرات نور خورشید قرار دهد. هنگام بیرون آمدن از منزل لباس محافظ بپوشید و از ضد آفتاب استفاده کنید. از داروهای دیگری که می‌توانند باعث طولانی شدن QT یا ضربان قلب نامنظم شوند، خودداری کنید.

عوارض جانبی آزیترومایسین

عوارض جانبی آزیترومایسین

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک به آزیترومایسین (مانند کهیر ، تنفس دشوار ، تورم در صورت یا گلو) یا یک واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش در چشم، درد پوست، قرمزی یا بنفشی، بثورات پوستی که گسترش می‌یابد و باعث ایجاد تاول و لایه‌برداری می‌شود، از فوریت‌های پزشکی کمک بخواهید. اگر واکنش دارویی جدی دارید که می‌تواند بسیاری از قسمت‌های بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد، معالجه پزشکی کنید. علائم ممکن است شامل: بثورات پوستی، تب، غده‌های متورم، علائم مانند آنفولانزا، درد عضلات، ضعف شدید، کبودی غیرمعمول یا زرد شدن پوست یا چشم شما باشد. این واکنش ممکن است چندین هفته پس از شروع استفاده از آزیترومایسین رخ دهد.

در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید معده، اسهال که آبکی یا خون‌آلود است.
 • ضربان قلب سریع یا تپش قلب، لرزش در سینه، تنگی نفس و سرگیجه ناگهانی یا
 • مشکلات کبدی – حالت تهوع، درد فوقانی معده، خارش، احساس خستگی، از بین رفتن اشتها، ادرار تیره، مدفوع رنگ خاک رس، زردی (زردی پوست یا چشم).

اگر کودکی که آزیترومایسین مصرف می‌کند، تحریک شده یا در حین غذا خوردن یا شیردهی، استفراغ کند، سریعاً با پزشک تماس بگیرید. ممکن است بزرگسالان مسن به احتمال زیاد عوارض جانبی بر ضربان قلب داشته باشند، از جمله ضربان قلب سریع تهدید کننده زندگی.

عوارض جانبی رایج آزیترومایسین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسهال؛
 • حالت تهوع، استفراغ، درد معده؛ یا
 • سردرد

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری روی آزیترومایسین تأثیر می‌گذارند؟

در مورد تمام داروهای فعلی خود و هرگونه داروی استفاده شده، یا در مورد شروع مصرف آنها به ویژه موارد زیر به پزشک خود بگویید:

 • دیگوکسین؛ یا
 • کلاریترومایسین؛ یا
 • رقیق‌کننده خون – وارفارین، کوادمین، جانتوهن.

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با آتورواستاتین واکنش برقرار کنند، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی بدون نسخه.

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید، این و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید. هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید. و فقط برای علائم تجویز شده از آزیترومایسین استفاده کنید. برای اطمینان از اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه، و در مورد شرایط شخصی خود، همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code