آشنایی با رژیم غذایی افراد دیابتی

افراد برای اهداف مختلفی از رژیم غذایی استفاده می کنند. اهدافی که شامل لاغری، افزایش وزن، پایین آوردن آنزیم های کبد، کنترل فرآیند دستگاه گوارش، بیماری های قلبی و پوستی و غیره می شود. یکی دیگر از مسائلی که میتواند فرد را به پایبندی به یک رژیم غذایی ترغیب کند بیماری دیابت است.

بیماران دیابتی علاوه بر اینکه باید وزن خود را کم کنند، نیاز است تا برای کنترل قند خون خود یک سری نکات را در رژیمشان رعایت کنند. به این منظور روش هایی چون بالا بردن تعداد وعده های غذایی و از سوی دیگر کم کردن حجم آن ها، داشتن ورزش هوازی منظم روزانه و خوردن روزانه ۶ تا ۱۰ لیوان آب پیشنهاد می شود. همچنین مواد غذایی قندی نیز کاملا باید از سفره حذف شوند زیرا موجب از بین بردن تلاش های شما در زمینه از حذف دیابت خواهد شد.

آشنایی با دیابت

اگر بخواهیم بهتر دیابت را تعریف کنیم باید بگوییم این بیماری یک نوع اختلال در سیستم سوخت و ساز و گردش خون بدن محسوب می شود. این اختلال موجب عدم تولید انسولین شده یا آن که انسولین نمی تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. از این رو پزشکان تزریق انسولین را به بیماران پیشنهاد می کنند. دیابت در دو نوع می باشد که در حالت دوم منجر به از بین رفتن کبد خواهد شد و پیوند را به دنبال دارد. بنابرای انجام ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب بسیار کارساز است.

رژیم غذایی

برخلاف تصور عموم که برای دیابتی ها تنها باید قند و شیرینی را ممنوع کرد، بسیاری از مواد غذایی دارای قند هستند. افرادی که به هر نوع دیابت مبتلا می شوند، باید در روز تنها ۶ وعده غذایی مصرف کنند و این یعنی علاوه بر سه وعده اصلی صبحانه، ناهار و شام، سه وعده کوچک دیگر را نیز شامل می شود. در سوی دیگر این وعده های غذایی را موادی خاص دربرمی گیرند و چیزهای معمولی نیستند.

اما بهترین رژیم غذایی دیابتی ها چیست؟

جو

جو

اگر از دیابت رنج می برید، می توانید جو را به جای برنج مصرف کنید. با مصرف جو پس از هر وعده، قندخون ۷۰ درصد کاهش خواهد داشت و ساعت ها همین وضعیت است. با فیبرهای موجود در جود می توان سرعت هضم را کند کرد و باعث جذب تدریجی قند در خون شد.

ماهی

 

ماهی

یکی از اصلی ترین مرگ و میر دیابتی ها مبتلا شدن به بیماریهای قلبی است. با مصرف یک یا دو بار در هفته ماهی می توان میزان ابتلا را ۴۰ درصد کاهش داد. اسیدهای چرب ماهی نیز موجب کاهش دیابت خواهد شد و مقاومت بدن دربرابر دیابت و ناراحتی قلبی را به شدت کم می کند.

گوشت گاو و مرغ

گوشت گاو و مرغ

گوشت گاو و مرغ که از موادهای پروتئینی هستند، برای دیابت بسیار مناسب می باشند. افزایش پروتئین بدن سیری را دوچندان ساخته و وعده های غذایی را کم می کند.

1 نظر
  1. hldvpsdk lindchni می گوید

    سلام . بسیار عقلانی است که فرد دیابتی ( به همراه بیماران بیش از ۱۴۳ مرض) نباید قند و شکر بخورند یا حتی الامکان بسیار کم کنند. ولی دلیلی ندارد مواد غذایی شیرین نشده بخورند. اکنون با تحقیقات انجام شده ، هر فرد میتواند مواد غذایی خود را شیرین کند بدون افزایش کالری در آن. این امر به وسیله عصاره کاملا گیاهی استویا انجام میشود . تست آن بسیار ساده است . چند قطره در یک لیوان آب مینوشند و ۲۰ دقیقه بعد قند خون را آزمایش میکنند. اضافه بر آن استویا باعث تحریک قوه پانکراس شده و انسولین داخل خون اضافه میگردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.