راه اندازی اولین شبکه کوانتومی و غیر قابل نفوذ جهان به زودی در چین

راه اندازی اولین شبکه کوانتومی و غیر قابل نفوذ جهان به زودی در چین

بی شک باید تا حدودی با “مفهوم کوانتوم” در فیزیک آشنا باشید،اصطلاح کُوانتوم (به انگلیسی: quantum) در فیزیک، به معنای کمترین مقدار ممکن از یک کمیت شرکت کننده در یک اندرکنش است. به عبارت دیگر، به کمترین مقدار ممکن از یک کمیت، مقدار پایه و یا یک کوانتم آن کمیت می‌گویند. یک کمیت کوانتیده تنها می‌تواند مقدارهایی گسسته، یعنی مضرب صحیحی از کوانتوم آن کمیت را اختیار کند.در همین راستا چین تصمیم گرفته، دانش فنی خود در حوزه فناوری کوانتومی را به رُخ جهانیان کشید و نخستین مورد انتقال اطلاعات از زمین به فضا را با استفاده از مفهوم «در هم تنیدگی کوانتومی» به اجرا درآورد.با ادامه خبر با ما باشید.

چین قصد دارد در ماه آینده میلادی (آگوست) بزرگ ترین شبکه ارتباطی کوانتومی جهان را به طول ۲۰۰۰ کیلومتر بین شهرهای پکن و شانگهای برقرار سازند. شهر جینان (Jinan) در این شبکه نقش واحد ارتباطی مرکزی را ایفا می کند.باید به این نکته اشاره کرد که،نخستین شبکه کوانتومی جهان در شهر جینان چین برپا می شود.بد نیست که بدانید،شبکه های کوانتومی طی چند سال گذشته در اروپا و آمریکا هم به راه افتاده اند، اما کاربرد اصلی آنها در پروژه های تحقیقاتی بوده است.

بنابراین چین را می توان نخستین کشور مجهز به این فناوری در سطح کاربردی لقب داد.شهر جینان از شبکه مورد بحث به منظور برقراری ارتباط بین دفاتر دولتی استفاده می نماید و بیش از ۲۰۰ کارمند در بخش های دولتی، اقتصادی، نظامی و نیرو به آن متصل خواهند شد. با این حساب، جینان نخستین شهر در جهان است که فناوری مخابرات کوانتومی را به صورت کاربردی در اختیار دارد.بی شک این امتیاز بزرگی برای این شهر محسوب می شود.

شایان ذکر است که،تلاش برای برقراری ارتباط بین پکن و شانگهای از سال ۲۰۱۳ آغاز شده، اما ایجاد شبکه در جینان به دو ماه قبل بر می گردد. به گفته منابع محلی، تا به امروز بیش از ۵۱ هزار بار انتقال داده در این شبکه انجام شده و نرخ موفقیت آن به ۹۹ درصد رسیده؛ این داده ها مواردی همچون تماس های حفاظت شده، انتقال اسناد و مدارک محرمانه، و ارسال فکس را در بر می گیرند.

 

راه اندازی اولین شبکه کوانتومی و غیر قابل نفوذ جهان به زودی در چین

همچینن باید اضافه کرد که، شبکه های کوانتومی اگرچه برای برقراری ارتباط به کابل های نوری وابسته هستند، اما به روشی منحصر به فرد عمل می کنند. برای انتقال اطلاعات، ابتدا کلید رمزنگاری تولید شده و به روش معمول به سمت مقصد ارسال می گردد. پس از دریافت کلید، یک فوتون در هم تنیده روی همین شبکه برای تله پورت یا جابجایی داده استفاده می شود.

مطلوب است به این نکته اشاره کنیم که،به خاطر ماهیت ذرات در هم تنیده، حتی مشاهده آنها در طول مسیر هم باعث از بین رفتن یا تغییر آنها خواهد شد؛ به همین دلیل جاسوسی از این اطلاعات طبق قوانین فیزیک کوانتوم، ناممکن است و شبکه کوانتومی به هیچ وجه قابل هَک و نفوذ نخواهد بود.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.