مدل OSI چیست؟

مدل OSI چیست؟

پروتکل چیست؟

یک پروتکل مجموعه ای از قوانین است که ارتباطات بین رایانه ها در شبکه را مدیریت می کند. برای اینکه دو رایانه به یکدیگر صحبت کنند، باید زبان یکسان داشته باشند. بسیاری از انواع مختلف پروتکل ها و استانداردهای شبکه لازم است تا اطمینان حاصل شود که رایانه (بدون توجه به سیستم عامل، کارت شبکه یا برنامه ای که استفاده می کنید) می تواند با کامپیوتر دیگری که در سراسر جهان قرار دارد ارتباط برقرار کند.

مدل ارجاع OSI( سیستم مرجع باز کردن سیستم )تعریف هفت لایه پروتکل های شبکه را دارد. پیچیدگی این لایه ها فراتر از محدوده این آموزش است؛ با این حال، آنها را می توان به چهار لایه ساده برای کمک به شناسایی برخی از پروتکل های که شما باید  آن ها را بشناسید عبارتند از:

شماره لایهنام لایهپروتکل مورد استفاده
۱PhysicalEthernet
۲Data LinkEthernet
۳NetworkIP | IPX
۴TransportTCP | SPX
۵Session 
۶Presentation 
۷ApplicationHTTP | FTP | SMTP | DNS | Telnet

لایه فیزیکی شبکه بر عناصر سخت افزاری مانند کابل ها، تکرار کننده ها و کارت های رابط شبکه تمرکز می کند. از مهمترین پروتکل استفاده شده در لایه فیزیکی، اترنت است.

مدل OSI چیست؟

وظیفه لایه پیوند داده این است که اگر دستگاهی در حال ارسال بسته ای بر روی بستر شبکه باشد، این لایه در ابتدا بررسی می کند که مسیر خالی برای ارسال وجود دارد یا نه. اگر بدون چک کردن مسیر از گره ای به گره دیگر بسته ای ارسال شود، امکان دارد که برخوردی بین دو بسته رخ دهد و اطلاعات آن دو از بین برود. لذا وجود این لایه بسیار ضروری و لازم است. روند کاری مدل OSI به این گونه است که اگر دستگاهی در حال دریافت بسته ای باشد، به ترتیب لایه های فیزیکی، پیوند داده ،شبکه، انتقال، نشست، نمایش و کاربرد طی می شود و اگر دستگاهی در حال ارسال بسته ای باشد روند اجرای لایه ها برعکس می شود. به عبارتی بسته در ابتدا به لایه هفتم که لایه کاربرد می باشد می رسد و سپس به لایه های بعد ارسال می شود.

 

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *