جویبار ؛ معرفی جاذبه های گردشگری ؛ به پایتخت کشتی ایران خوش آمدید

جویبار یکی از شهرهای مرکزی استان مازندران است که به دلیل نهرهای فراوان و زیبا به نام  جویبار نامگذاری شده است. این نهرها که در مسیر خود مناظر بسیار زیبا و جذابی خلق کرده‌اند؛ در نهایت به دریای خزر می ریزند. شهر جویبار از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان قائمشهر، از شرق به شهرستان ساری و از طرف غرب به شهرستان بابلسر متصل می‌شود. جویبار از شهرهای ساحلی استان مازندران است که در این سواحل آرامش مثال زدنی حکم فرماست. گردشگرانی که می خواهند یک سفر آرام ، همراه با چشم اندازهای زیبا را تجربه کنند جویبار می تواند یکی از این مقاصد گردشگری ایده‌آل  باشد.

این شهر در گذشته «باغلو» نام داشت و مرکز دهستان گیل ‌خوران در بخش مرکزی شهرستان قائم‌‌شهر بود. جویبار یکی از شهرهای تاریخی مازندران است و از میان دیدنی‌های آن می‌توان به دو زیارتگاه به نام‌های امامزاده مهدی میرهادی و امامزاده صادق رضا، سواحل چیکرود، پل تاریخی آزان، خشت‌پل و تکیه کردکلا اشاره کرد. سیاهرود و چیکرود از جمله فضاهای رویایی و گردشگری این شهر محسوب می شوند. رودخانه سیاهرود از میان این شهر عبور کرده و به دریای خزر می‌ریزد.

سواحل چیکرود

خیلی از گردشگران برای رسیدن به آرامش به مسافرت می روند؛ اما ممکن است به خوبی نتوانند مقصد مناسبی برای گردشگری انتخاب کنند. کسانی که دنبال آرامش هستند و قصد سفر دارند؛ مکان های مختلفی پیش روی آن‌ها وجود دارد که یکی از آنها می تواند سواحل چیکرود در جویبار باشد. چیکرود به عنوان طولانی ترین خط ساحلی خزر شناخته می شود و به دلیل برخورداری از جاذبه های دیدنی، یک منطقه تفریحی پر جاذبه است. در اطراف سواحل این منطقه امکانات رفاهی و توریستی متعددی برای گردشگران ارائه می شوند. سواحل چیکرود به سواحل آرام معروف است و شما می توانید اینجا یک سفر آرام را تجربه کنید.

خشت پل

خشت پل

جویبار از آثار تاریخی زیادی برخوردار است که یکی از آنها خشت پل می باشد. این پل تاریخی ارزشمند، از دیدنی‌ها و جاذبه‎های گردشگری این شهر محسوب می شود که بر روی رود سیاهرود قرار گرفته است. خشت پل متعلق به دوره قاجار است و دارای استحکام و مقاومت بالایی می باشد. این پل با معماری دوره قاجار احداث شده و دارای پنج پایه است. این پایه‌ها خاصیت موج‌شکنی دارد و به شکل هندسی مثلث طراحی شده‌اند. شکل ظاهری و معماری این بنای تاریخی با بناهای هم‌ردیف کمی تفاوت دارد. طاق‌های قرار گرفته بر روی آن از جمله این تفاوت‌هاست. این پل که به پل خشتی جمعه بازار نیز معروف است در فاصله ۵  کیلومتری جویبار قرار دارد.

پل آزان

پل آزان

این پل در روستای آزان و بر روی رودخانه سیاهرود قرار دارد. آزان متعلق به دوران قاجاریه است و دارای ۶ چشمه‌طاق بوده که چشمه میانی آن مرتفع‌ترین طاق‌هاست. ارتفاع بلندترین نقطه تیزی طاق از سطح آب رودخانه ۶ متر می‌باشد. مصالح به‌کار رفته در شکل‌گیری پل، عمدتاً آجر و ملات ساروج می‌باشند. این پل تاریخی سالانه میزبان گردشگران فراوانی است.

تپه های باستانی

شهرستان جویبار دارای تپه های باستانی فراوانی است. در این شهر یک تپه‌ باستانی، مربوط به هزاره اول قبل میلاد نام تپه دین بن لاریم و همچنین تپه دونچال و محوطه باستانی ادهم مربوط به دوره ایلخانی و صفویه وجود دارند. این تپه‌ها مملو از آثار این دوره های تاریخی هستند که خیلی از گردشگران را مجذوب خود می کنند. سفر به این منطقه دست‌کم دو مزیت به همراه دارد؛ نخست اینکه می توانید از آثار تاریخی این دوره ها دیدن کنید و دوم اینکه از مناظر طبیعی و چشم اندازهای منطقه لذت ببرید.

جمعه بازار

بازارهای شمال از متنوع‌ترین بازارهای کشور محسوب می‌شوند. بازار شهر جویبار نیز از چنین خصوصیتی بهره مند می باشد. این بازار یکی از بازارهای قدیمی و سنتی منطقه شمال است. سابقه فعالیت این بازار به بیش از ۱۵۰ سال می رسد و از بازارهای شلوغ و پردد استان مازندران محسوب می شود. در این بازار فروشندگان مختلفی از مناطق و شهرهای مختلف استان مازندران و حتی دیگر استان‌های شمالی دیده می شوند که اجناس خود را به فروش می رسانند. مشتریان این بازار را اهالی این شهر و حتی شهرهای دیگر تشکیل می‌دهند و این ظرفیت باعث شده تا  جمعه بازار جویبار همواره پررونق باشد.

خانه تقوایی

شهرستان جویبار دارای آثار تاریخی غنی و بکر فراوانی است. خانه تقوایی در غرب این شهر و در منطقه باغبان محله واقع شده و یکی از همین آثار تاریخی به شمار می‌رود. قدمت این اثرتاریخی به ۱۵۰سال قبل برمی‌گردد و معماری آن متعلق به دوره قاجار است. مالک اولیه این خانه شیخ نصرالله تقوایی جویباری از تجار قدیمی و سرشناس مازندران بوده که با کشور روسیه مبادلات بازرگانی فراوانی داشته است. این ساختمان با معماری منحصر به فردی احداث شده است و یکی از آثار دیدنی این شهر می باشد.

کلاگر محله جویبار

کلاگر محله جویبار

کلاگر محله یا کوزه‌گر محله شهر جویبار را مهد سفال مازندران می‌دانند. اینجا می توانید همه نوع سفال را مشاهده کنید و جنس دلخواه خود را انتخاب کنید. کوزه‌گر محله یکی از محله های قدیمی جویبار است که در سال‌های نه چندان دور کارگاه‌های سفال‌پزی زیادی داشته و استادان زیادی را به عنوان یکی از مناطق فعال در سفالگری معرفی کرده است. قدره(کاسه آش) ، گومبکا( ظرف مخصوص نگهداری نیشکر)، دوشون (ظرف مخصوص تولید کره) ، گل لوه)ظرف مخصوص درست کردن ماست) و نمک شور( ظرف مخصوص نگهداری نمک) از جمله ظروف سفالی مازندران بودند.


مناطق گردشگری مازندران :

فریدونکنار ؛ جاذبه‌های گردشگری و ساحل زیبای فریدونکنار

نوشهر مازندران ؛ به عروس شهر‌های شمال خوش آمدید

تنکابن کجاست ؟ شهر گل‌ها و گیاهان زینتی؛ قلب پرورش ماهی ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.