عوارض شیمی درمانی برای اطرافیان و تاثیر آن بر خانواده فرد

عوارض شیمی درمانی برای اطرافیان شامل چه مواردی می‌شوند ؟ شما در حال خواندن این مطلب هستید زیرا شما یا کسی که به آن اهمیت می‌دهید شیمی درمانی را دریافت می‌کند. اعضای خانواده می‌توانند با مدیریت عوارض جانبی شیمی درمانی، کمک و پشتیبانی کنند. اما شیمی درمانی می‌تواند بر عزیزان، به ویژه مراقبین، همسران و فرزندان نیز فشار بیاورد. شیمی درمانی یک داروی قوی است که برای مبارزه با سرطان استفاده می‌شود.

در حالی که شیمی درمانی می‌کنید، لمس کردن افراد دیگر (از جمله بغل کردن یا بوسیدن) بی‌خطر است. با این حال، برای محافظت دیگران از تماس با دارو، مراقبت ویژه‌ای لازم است. این اقدامات ایمنی را در حالی که شیمی درمانی خود را انجام می‌دهید (چه از طریق سوزن و چه به صورت قرص) و دو روز پس از اتمام دنبال کنید.

عوارض جانبی شیمی درمانی بر خانواده فرد

درمان سرطان پستان و عوارض جانبی مرتبط با آن ممکن است به ویژه برای زنان دارای کودکانی که در خانه زندگی می‌کنند چالش‌برانگیز باشد.

یکی از مهم‌ترین عوارض شیمی درمانی برای اطرافیان در خانواده فرد بروز می‌کند. همه ما می‌دانیم که سرطان مسری نیست. در حین معالجه، می‌توانید و باید از پشتیبانی و شرکت خانواده و دوستان خود بهره‌مند شوید. اما روزهایی نیز خواهد بود که شما به اندازه کافی احساس خوبی برای همکاری ندارید و باید زمانی را برای استراحت و بازیابی انرژی خود را اختصاص دهید.

اعضای خانواده و دوستان می‌خواهند کمک کنند، اما ممکن است آنها دقیقاً ندانند چگونه این کار را انجام دهند. پیشاپیش راجع به راه‌هایی که خانواده یا دیگران می‌توانند کار را برای شما راحت‌تر کنند، فکر کنید. شاید شما در تهیه وعده‌های غذایی ساده و سالم دوست داشته باشید. یا شاید شما دوست دارید کسی با شما به ملاقات‌های شما بیاید یا به مرکز درمانی خود حمل و نقل را ارائه دهد. هرچه که باشد، از درخواست کردن نترسید.

ایمنی خانواده در طول شیمی درمانی

شیمی درمانی شما را در مقابل عفونت آسیب‌پذیرتر می‌کند. این ایده خوبی برای اعضای خانواده است که باید از اقدامات احتیاطی اضافی برای جلوگیری از بیمار شدن و تأثیرگذاری بر سلامتی شما استفاده کنند. دستان خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید، ضد عفونی کننده دست را در دسترس نگه دارید و کفش مهمانان را قبل از ورود به خانه جدا کنید. سطوح خانگی را تمیز نگه دارید و در تهیه و پخت و پز مواد غذایی احتیاط کنید. اگر یکی از اعضای خانواده بیمار شد، از تماس نزدیک خودداری کنید تا آنها بهتر شوند.

نکات ایمنی

اگر نگران عوارض شیمی درمانی برای اطرافیان می‌باشید‌؛ باید مجموعه‌ای از نکات ایمنی را رعایت کنید. برای جلوگیری از تماس با خانواده یا افراد دیگر، تعداد کمی از داروها را نیاز خواهد داشت. با این حال، برخی اقدامات برای کمک به خانواده و حیوانات خانگی می‌تواند برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی استفاده شود.بدن شما در ۴۸ ساعت اول پس از درمان، خود را از داروهای شیمی درمانی خلاص می‌کند.

این داروها ممکن است در مایعات بدن شما، از جمله ادرار، اشک، استفراغ و خون وجود داشته باشد. قرار گرفتن در معرض این مایعات باعث تحریک پوست شما یا پوست دیگران می‌شود. انجمن سرطان آمریکا (ACS) این نکات ایمنی را برای مدت زمان شیمی درمانی و ۴۸ ساعت اول پس از آن ارائه می‌دهد:

 • درب را قبل از شستن توالت ببندید و بعد از هر بار استفاده دوبار آن را بشویید. در صورت امکان، ممکن است بخواهید از یک حمام جداگانه از اعضای خانواده استفاده کنید.
 • بعد از استفاده از حمام یا تماس با مایعات بدن، دستان خود را به خوبی بشویید.
 • مراقبان هنگام تمیز کردن مایعات بدن باید یک جفت دستکش یکبار مصرف بپوشند. اگر یکی از اعضای خانواده در معرض مایعات است، باید منطقه‌ای که مایعات وجود دارد یا ریخته شده است را به خوبی بشویید. برای جلوگیری از تکرار قرار گرفتن در معرض مایعات بدن باید اقدامات لازم انجام شود.
 • بشقاب‌ها، حوله‌ها و لباس‌های آغشته را فوراً در یک محل جداگانه بشویید. اگر لباس و ملافه نمی‌تواند فوراً شسته شود، آنها را در کیسه پلاستیکی قرار دهید.
 • قبل از قرار دادن آنها در سطل زباله، وسایل ریز خرد شده را در دو کیسه پلاستیکی قرار دهید.

علاوه بر این، هر دو زن و مرد ممکن است مایل به استفاده از کاندوم در طول مقاربت برای مدت شیمی درمانی و تا دو هفته پس از آن باشند.

مدیریت روابط در حین شیمی درمانی

شیمی درمانی شما را در مقابل عفونت آسیب‌پذیرتر می‌کند.

اعضای خانواده، دوستان و حتی همکاران نزدیک ممکن است روزهای سختی را پشت سر بگذارند. در بعضی مواقع، آنها ممکن است نگرانی یا استرس داشته باشند. تشخیص سرطان می‌تواند پویایی، نقش و اولویت‌های خانواده را تغییر دهد. فعالیت‌های اجتماعی و کارهای روزمره که پیش از این مهم به نظر می‌رسید ممکن است اکنون کمتر از این به نظر برسد.

همسران و فرزندان ممکن است خود را سرپرست بدانند. آنها ممکن است با کمک کردن در خانه به روش‌هایی که قبلاً عادت نداشتند انجام دهند، حمایت خود را انجام دهند. مهم است که به یاد داشته باشید که مراقبان و سایر اعضای خانواده، به ویژه کودکان، ممکن است به حمایت اضافی نیز احتیاج داشته باشند.

ارتباط مهم است

باز نگه داشتن خطوط ارتباطی می‌تواند به خصوص در مورد کسانی که به شما نزدیک هستند کمک کننده باشد. اگر نمی‌توانید خواسته خود را به صورت شفاهی بیان کنید، نوشتن نامه یا ارسال نامه الکترونیکی را در نظر بگیرید. برخی از آنها برای به اشتراک گذاشتن روند پیشرفت درمان با عزیزان از طریق یک وبلاگ یا گروه فیسبوک بسته مفید است. این به شما امکان می‌دهد تا همه را به روز و بدون نگرانی در مورد به روزرسانی هر فرد به صورت جداگانه بدانید.

همچنین می‌توانید در مواقعی که نمی‌خواهید بازدیدکننده داشته باشید یا تماس تلفنی برقرار کنید اقدامات لازم را انجام دهید. اگر رسانه‌های اجتماعی برای شما مناسب نیستند، روش‌های دیگری را برای به روز کردن خانواده و دوستان در نظر بگیرید. یک روش بهتر پیدا کنید تا به عزیزان اطلاع دهید که به چه چیزهایی نیاز دارید، خواه این کمک اضافی است یا زمان برای خودتان.

فرهنگ روابط بین فردی در طول شیمی درمانی

شیمی درمانی یک داروی قوی است که برای مبارزه با سرطان استفاده می‌شود.

یادآوری این نکته مفید است که همه افراد مبتلا به سرطان نیستند و درمان آن به یک روش مشخص انجام نمی‌پذیرد. ممکن است بخواهید خود را با خانواده و دوستان احاطه کنید، یا ممکن است بخواهید از آنها دور شوید. رویکرد شما در مورد درمان ممکن است تحت تأثیر شخصیت شما و همچنین اعتقادات مذهبی و فرهنگی باشد. خانواده شما روش‌های خاص خود را برای درک و مقابله با چالش‌های سرطان و درمان آن خواهند داشت. برخی از اعضای خانواده ممکن است احساسات قدرتمندی از جمله ترس، اضطراب یا عصبانیت را تجربه کنند. بعضی اوقات ممکن است احساس کنید که در تصمیم‌گیری‌های خانوادگی مربوط به سرطان خود سردرگم می‌شوید.

گروه‌های پشتیبانی

ممکن است نشستن با اعضای خانواده و صحبت در مورد این موضوعات کمک کننده باشد. با این وجود، در بعضی مواقع ممکن است صحبت کردن با دیگران در خارج از خانه آسان‌تر شود. ممکن است صحبت با افرادی که در حال حاضر تحت شیمی درمانی هستند یا کسانی که قبلاً آنرا پشت سر گذاشته‌اند، مفید باشد.

بسیاری از بیمارستان‌ها برای ارائه مشاوره و پشتیبانی از طریق درمان، گروه‌های حمایتی ارائه می‌دهند. گروه‌های پشتیبانی نیز برای اعضای خانواده و مراقبان در دسترس هستند. بسیاری از افراد می‌دانند که گروه‌های پشتیبانی آنلاین منبع خوبی برای تشویق و مشاوره عملی نیز ارائه می‌دهند. حتی برنامه‌هایی وجود دارد که یک فرد بازمانده را با شخصی که تحت معالجه قرار دارد شریک می‌کند و یک به یک پشتیبانی می‌کند.

مراقبت از فرزاندان در طول شیمی درمانی

درمان سرطان پستان و عوارض جانبی مرتبط با آن ممکن است به ویژه برای زنان دارای کودکانی که در خانه زندگی می‌کنند چالش‌برانگیز باشد. ممکن است نگران این باشید که تشخیص و درمان شما چه تاثیری روی فرزندان شما خواهد گذاشت. شاید سردرگم باشید که چقدر باید با فرزندان خود به وقت بگذارید.

این احتمالاً به سن آنها بستگی دارد. ممکن است کودکان کوچکتر به جزئیات زیادی نسبت به کودکان بزرگتر احتیاج نداشته باشند. سازمان سرطان آمریکا توصیه می‌کند که به بچه‌ها در هر سنی اصول اولیه گفته شود. این شامل موارد زیر است:

 • چه نوع سرطان دارید
 • جایی که در بدن قرار دارد
 • با درمان شما چه خواهد شد
 • چگونه انتظار دارید زندگی شما تغییر کند

مراقبت از کودکان یک چالش است. این به ویژه وقتی که با اضطراب، خستگی یا سایر عوارض جانبی درمان سرطان روبرو هستید، می‌تواند سخت باشد. راه‌هایی را در نظر بگیرید که ممکن است در صورت نیاز به مسئولیت‌های مراقبت از کودک به آنها کمک کنید. با پزشکان و پرستاران خود صحبت کنید. همچنین با مددکاران اجتماعی، روانشناسان و دیگران صحبت کنید، به خصوص اگر شما یک والدین مجرد هستید و در خانه کمکی ندارید. آنها می‌توانند به شما در یافتن منابع دیگر کمک کنند.

آیا فرزندان من در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان هستند؟

ممکن است از خود بپرسید که آیا فرزندان شما در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. فقط حدود ۵ تا ۱۰ درصد از کل سرطان‌ها ارثی هستند. بیشتر سرطان‌های ژنتیکی مربوط به جهش در یکی از دو ژن BRCA1 و BRCA2 هستند. جهش در این ژن‌ها خطر ابتلا به سرطان پستان بسیار زیاد است. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه داشته باشید، آزمایش ژنتیکی ممکن است توصیه شود.

چگونه با خیال راحت دارو را تهیه کنم؟

داروها را به دور از پنجره، مجاری گرما یا فن‌ها آماده کنید.

کپسول‌ها، قرص‌های خرد شده یا قرص‌های بریده شده را باز نکنید. (اگر قرص بلع دارید، لطفاً به پزشک اطلاع دهید. این دارو ممکن است به صورت مایع در دسترس باشد). در هنگام آماده سازی یا دادن شیمی درمانی، یک محل کار ویژه به دور از کودکان، حیوانات خانگی و غذا درست کنید. داروها را به دور از پنجره، مجاری گرما یا فن‌ها آماده کنید. ناحیه‌ای که دارو را آماده می‌کنید با یک حوله کاغذی بپوشانید. قبل و بعد از شیمی درمانی، دستان خود را بشویید. مناطقی را که با دارو در تماس هستند با صابون و آب بشویید.

مراقبت از افرادی که شیمی درمانی می کنند

 • همیشه هنگام تهیه و یا دادن شیمی درمانی، از دستکش ضد آب یکبار مصرف استفاده کنید. (این موارد را می‌توان در اکثر داروخانه‌ها یافت.)
 • از استفاده از دستکش وینیل خودداری کنید.
 • اگر از دستکش لاستیکی استفاده می‌کنید، قبل از خارج کردن آنها قسمت بیرون را با آب صابون بشویید.
 • اگر از دستکش یکبار مصرف استفاده می‌کنید، آنها را با دقت از بین ببرید، آنها را به سمت داخل بچرخانید، سپس آنها را در یک کیسه پلاستیکی ببندید و داخل سطل زباله بیندازید.
 • همیشه دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
 • در صورت امکان، در صورت بارداری یا شیردهی، شیمی درمانی را انجام ندهید.

راه مناسب برای ذخیره داروی شیمی درمانی چیست؟

 • برچسب‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا شیمی درمانی باید در یخچال نگهداری شود یا از نور دور باشد.
 • اگر یخچال و فریزر مورد نیاز است، یک منطقه خاص را به دور از مواد غذایی درست کنید.
 • دارو را در یک ظرف پلاستیکی بسته یا کیسه نگهداری کنید.

آیا می‌توانم با داروی شیمی درمانی سفر کنم؟

سفر با شیمی درمانی معمولاً مشکلی ندارد. با این وجود، در صورت نیاز به نگهداری داروی شیمی درمانی، در مکان خاصی مانند یخچال ، لازم است تمهیدات ویژه‌ای برقرار کنید. برای دستورالعمل‌های بیشتر با پرستار، پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. صرف نظر از نحوه سفر، همیشه باید داروی شیمی درمانی خود را در کیسه پلاستیکی بگذارید.

خلاص شدن از شر ضایعات بدن:

حدود ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا دارو در بدن شما تجزیه شود و یا از شر اکثر داروهای شیمی درمانی خلاص شود. در این مدت مقدار کمی از شیمی درمانی در ادرار، مدفوع و استفراغ شما بیرون می‌آید. موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید برای حفظ امنیت خانه در معرض شیمی درمانی در حین و بعد از درمان، انجام دهید.

 • اگر از تختخواب برای ضایعات بدن یا ظرفی برای استفراغ استفاده می‌کنید، مراقب باشید در حین خالی کردن آنها در توالت، مواد را پاشیده و یا زمین نریزید.
 • اگر روتختی یا ظرف مورد استفاده برای استفراغ یکبار مصرف نیست، آن را با مواد شوینده یا مواد شوینده و آب بشویید و آب شستشو را در توالت قرار دهید.
 • هر سینک یا حوضچه‌ای که برای استفراغ مورد استفاده قرار می‌گیرد باید با ماشین ظرفشویی یا مواد شوینده بشویید و با آب شستشو دهید.
 • لباس‌ها یا ملافه‌های تختخوابی که روی آنها زباله‌های بدن وجود دارد را با مواد شوینده و آب داغ، جدا از سایر لباسشویی‌ها، در اسرع وقت بشویید. اگر نمی‌توانید بلافاصله آنها را بشویید، آنها را در یک کیسه پلاستیکی بسته شده قرار دهید تا شستشو شود.

تماس ضایعات شیمی درمانی با پوست

اگر ضایعات بدن یا شیمی درمانی روی پوست خود بیفتد، آن منطقه را با آب و صابون به مدت پنج دقیقه بشویید. برای هفت روز آینده مراقب پوست باشید و اگر قرمزی یا سوزش در پوست وجود داشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

پاشیده شدن ضایعات شیمی درمانی به چشم

اگر چشمان شما در معرض ضایعات بدن یا شیمی درمانی قرار گرفته است، به مدت ۱۵ دقیقه چشم را با آب یا شستشوی چشم (اشک مصنوعی) بشویید. برای دستورالعمل‌های بیشتر بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. برای هرگونه نگرانی دیگر با مرکز بهداشت در منطقه خود تماس بگیرید.

چگونه باید از تجهیزات و وسایل آلوده خلاص شد؟

 • از ظروف ضد سوراخ برای وسایل تیز یا قابل شکستن استفاده کنید.
 • دستکش‌ها و لوله‌های تمیز شیمیایی یا ظروف خالی را درون یک کیسه پلاستیکی قرار داده و با زباله معمولی دور بریزید.
 • سرنگ‌ها، لوله‌ها یا ظروف با هر شیمی درمانی باقی‌مانده را درون یک ظرف بسته قرار دهید. ظرف را با برچسب «زباله خطرناک» که تهیه شده است، برچسب گذاری کنید.
 • شیمی درمانی یک زباله خطرناک محسوب می‌شود. ظروف مورد استفاده برای “ضایعات خطرناک” را از کودکان، حیوانات خانگی و مواد غذایی دور نگه دارید.

سخن پایانی ایده‌آل مگ

در هنگام آماده سازی یا دادن شیمی درمانی، یک محل کار ویژه به دور از کودکان، حیوانات خانگی و غذا درست کنید.

برخی از عوارض شیمی درمانی نسبت به سایرین شایع‌تر است. برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است عوارض جانبی خاصی ایجاد کنند. هیچ راهی برای پیش‌بینی اینکه چه کسی یک عارضه جانبی خاص ایجاد می‌کند وجود ندارد، و انواع عوارض جانبی نیز ممکن است با گذشت زمان یا با تغییر چشم انداز سرطان یک فرد تغییر کند.

گفتگو با پزشک در مورد عوارض جانبی ممکن است به فرد کمک کند تا آنچه را که انتظار دارد آماده کند. مردم باید بدانند که اگرچه عوارض جانبی رایج است، امکان مدیریت آنها وجود دارد، و نیازی به تأثیر نامطلوبی بر کیفیت زندگی فرد ندارد. درمان یا مکانیسم مقابله برای اکثر عوارض جانبی شیمی درمانی وجود دارد. حفظ کیفیت خوب زندگی در طول درمان سرطان بسیار مهم است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code