متقلبان کنکور در بهشت؛ چه کسی پاسخگو است؟

موضوع راه‌یابی رتبه‌های مشکوک یا شبهه‌دار کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به دانشگاه به خصوص در رشته‌های پرطرفدار تجربی و پزشکی پس از گذشت ماه‌ها، مجدداً و طی روزهای اخیر به یکی از مباحث چالش‌برانگیز برای وزارت علوم تبدیل شده است.

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، دو روز پیش گفته بود با «هزار نفری» که درباره آن‌ها شائبه تخلف در آزمون سراسری وجود دارد، نمی‌توان برخورد کرد و آن‌ها را از تحصیل منع کرد و استفساریه مجلس «حکم کرد که چون این افراد دانشجو شدند و دیگر داوطلب نیستند، قانون مربوط به داوطلبان درباره آنها صادق نیست و باید سر کلاس درس حاضر شده و ادامه تحصیل دهند». این اظهارات با واکنش زیادی از سوی فعالان سیاسی داخل ایران و حتی برخی مسوولین جمهوری اسلامی روبرو شده است.

وزیر علوم دولت سیزدهم در صحبت‌های دو روز پیش خود گفته بود که وقتی فردی به عنوان دانشجو در کلاس درس حاضر می‌شود، احضار و اخراج برای او «آثار اجتماعی و روحی-روانی» دارد.

علی شریفی زارچی، استاد دانشگاه شریف در واکنش به اظهارات وزیر علوم دولت رییسی نوشت: «جمع بزرگی با تقلب در ‌کنکور بهترین رشته‌های دانشگاهی را به ناحق اشغال کرده‌اند و ‌مجلس چنین وقیحانه حق سایر داوطلبان را لگدمال کرده و از اخراج آن‌ها و ایفای حق سایرین جلوگیری کرده و وزیر علوم هم از آن دفاع می‌کند؟ ذره‌ای شرم و حیا در وجودتان نیست؟»

محمدحسین کریمی‌پور، رئیس پیشین کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در توئیتر نوشت: «ادامه تحصیلِ هزار متقلب، سیلی به گوش میلیون‌ها کنکوری، دانشجو و خانواده است.» او با اشاره به هزینه‌ بالای عدم اخراج و عدم انتشار نام‌ «متقلبان کنکور» برای جمهوری اسلامی گفته که «اسامیِ این لیست باید دیدنی باشد.»

محمد فاضلی، جامعه‌شناس و استادیار سابق دانشگاه بهشتی نیز در توئیتر به دلایل وزیر علوم برای اخراج نشدن این دانشجویان اشاره کرد و نوشت: «این رانت شرم‌آور، آثار مخربی بر روح و روان میلیون‌ها ایرانی دارد. ترجیح هزار نفر بر میلیون‌ها نفر، عین عدم عقلانیت و توجیه مسخره‌ای است.»

حالا و بعد از طرح موضوع ورود داوطلبان متقلب به دانشگاه‌ها، بار دیگر گمانه زنی ها از احتمال استیضاح وزیر علوم مطرح شده است. آن هم درست در زمانی که رئیسی به دنبال اثبات صداقت در عمل به وعده هایش بوده و در برابر موضوع تقلب داوطلبان کنکور، در موقعیتی قرار دارد که باید اثبات کنند در کدام طرف شفافیت یا پنهانکاری ایستاده است و آیا به این ظلم رسیدگی خواهد کرد یا نه؟

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x