درمان خانگی گوش درد کودکان به بهترین روش ممکن

درمان خانگی گوش درد کودکان

دانستن زبان کودکان بسیار مهم است؛ کودکان با گریه کردن تلاش می‌کنند نیازهای خود را به ما بگویند، از این جهت گریه‌های آن‌ها را نباید بی‌ دلیل دانست. بسیاری از کودکان از درد گوش رنج می‌برند. زمانی که پدر و مادر ندانند که دلیل بی‌تابی آنها چیست، این بی‌تابی‌ها ادامه‌دار خواهد بود. در کودکانی که سن بیشتری دارند و می‌توانند سخن بگویند نیز دایره کلمات کوچک است و بازهم نمی‌توانند به خوبی دلیل درد خود را بیان کنند. بنابراین در این مقاله درمان خانگی گوش درد کودکان را به شما آموزش می‌دهیم. امیدواریم باری از دوش والدین برداریم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دلایل گوش درد کودکان

تا زمانی که شما دلیل بیماری را ندانید نمی‌توانید آن را درمان کنید. بنابراین پیش‌نیاز درمان خانگی گوش درد کودکان دانستن دلایل گوش درد آن‌ها می‌باشد.

عفونت

یکی از مهم‌ترین دلایل گوش درد در کودکان عفونت می‌باشد. بسیاری از کودکان کمتر از سه سال به درجاتی از عفونت گوش مبتلا می‌شوند. دلایل این عفونت هم می‌تواند متفاوت باشد. میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها زمانی که در بخش گوش میانی فعالیت کنند می‌توانند باعث بروز عفونت در گوش این کودکان شوند. برای این نوع از گوش دردها به دلیل تنوع باکتری‌ها و ویروس‌ها  داروهای شیمیایی متفاوتی نیز تجویز می‌شود، که شما می‌توانید با مراجعه به پزشک بهترین درمان را برای این نوع از گوش دردها پیدا کنید، اما بهتر است قبل از مراجعه به پزشک، ابتدا از میان راه‌های درمانی، درمان خانگی گوش درد کودکان را امتحان کنید.

برخی عفونت‌ها هستند که به بخش پشتی پرده گوش به آن مایع زردرنگ می‌رسند. این عامل می‌تواند دلیل سرایت عفونت گوش باشد. این عفونت نیز می‌تواند خود را به شکل گوش درد در کودکان نشان دهد.

گاهی گوش درد عفونت متفاوتی دارد. در برخی موارد، عفونت در بخش متفاوتی از بدن است. این عفونت‌ها نیز می‌توانند بر گوش تأثیر بگذارند. عفونت‌های سیستم تنفسی شایع‌ترین عفونت‌هایی هستند که در بخش دیگری از بدن هستند اما روی بخش گوش میانی در کودکان تأثیر می‌گذارند و باعث گوش درد می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانید سرماخوردگی نیز نوعی عفونت به شمار می‌رود. البته نوعی بیماری است که به دلیل عفونت درون بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از کودکان به دلیل عفونت سرماخوردگی در گوششان درد احساس می‌کنند. در این حالت با درمان یک سرماخوردگی ساده می‌توان گوش درد آنها را نیز ساکت کرد.

درمان خانگی گوش درد کودکان

اختلالات مادرزادی

بسیاری از نوزادان گریه ناشی از درد دارند. بسیاری از مادران نیز زمانی که این گریه را می‌شنوند فکر می‌کنند نوزاد دچار نفخ شکم شده است. بنابراین داروهای گیاهی را خودشان می‌خورند تا نفخ شیر را کاهش دهند. اما این نوزادان گوش درد می‌گیرند. در این نوزادان ممکن است دلیل گوش درد اختلالات مادرزادی باشد.

بسیاری از متخصصان معتقدند در صورتی که شیپوری گوش شکل می‌گیرد، مشکلی در بارداری پیش بیاید می‌تواند دلیل درد گوش در نوزادی شود. البته این متخصصان معتقدند این مورد بسیارکم اتفاق می‌افتد اما زمانی که این اتفاق افتاد بهتر است والدین خون سرد باشند و به درمان بپردازند. زیرا ممکن است این مشکل در آینده باعث ایجاد ایراد در شنوایی فرزندشان شود. همچنین به دلیل تعامل مستقیم گوش با بخش مربوط به صحبت کردن در مغز، ممکن است این اختلال در آینده باعث ایراد در صحبت کردن کودک شود.

علائم افسردگی در کودکان

علائم گوش درد کودکان

نوزادان توانایی سخن گفتن ندارند؛ کودکان نیز به دلیل دایره لغات کوچک نمی‌توانند به خوبی منظور خود را به والدین برسانند و  به آنها بگویند که گوششان درد می‌کند. از این جهت دانستن علائم گوش درد کودکان و بعد از آن درمان این مشکل، یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که والدین باید ببینند. این آموزش‌ها بسیار آسان و ساده هستند.

علائم گوش درد در نوزاد

مهم‌ترین عاملی که هرگونه درد و بیماری را به شما نشان می‌دهد گریه‌های گاه‌وبیگاه در نوزاد است. این گریه‌ها بیشتر در نیمه‌شب اتفاق می‌افتند و نوزاد همزمان با گریه دستان خود را به‌صورت مداوم به سمت گوش می‌برد. در این حالت بهترین راه، مراجعه به پزشک است.

گوش درد

علائم گوش درد در کودک

مهم‌ترین عامل گوش درد کودکان عفونت‌هایی است که در بخش‌های قبلی مقاله به انواع آنها اشاره کردیم. بارزترین چیزی که می‌توان در این نوع گوش درد دید، تب در کودک است. در حالت‌های اولیه می‌توان اختلال در خواب و کاهش اشتها را نیز از مهم‌ترین نشانه‌های گوش درد در کودکان دانست. در این نوع گوش درد، کودک برای غذا خوردن مدام سر خود را به اطراف تکان می‌دهد. زمانی هم که غذا به اطراف دهان او می‌رسد احساس ناراحتی می‌کند. دقت داشته باشید میزان گریه کردن به خاطر داشتن  درد و سن آنها و میزان مشکل باهم رابطه مستقیم دارند.

زمانی که عفونت گوش کودک شما خیلی شدت پیدا کند، یک مایع بد بو و یا چرک از گوش کودک خارج می‌شود. در این سطح درد کودک نیز شدیدتر می‌شود. البته این عفونت‌ها ممکن است تب را به همراه نداشته باشند، از این رو  باید بسیار دقت کرد. برای مثال بیماری به نام اوتیت سروز وجود دارد که در آن عفونت گوش باعث بروز چرک‌هایی می‌شود که پرده گوش را درگیر می‌کنند. در این حالت‌ها بهترین راه میزان واکنش کودک یا نوزاد به صدا است. در صورتی که به این عفونت‌ها توجه نشود ممکن است بخشی از پرده گوش پاره شود. در صورت پاره شدن پرده گوش نگران نباشید. بدن ما طوری طراحی‌شده است که این پارگی را درمان می‌کند، اما بهتر است به پزشک برای درمان این عفونت سریعا مراجعه کنید.

چگونه کودک خود را نماز خوان کنیم؟

یکی دیگر از علائم مهم گوش درد در کودکان اختلال در حفظ تعادل است. این مورد نیز بسیارکم اتفاق می‌افتد اما نشان از گسترش عفونت به شکل گسترده دارد.

دیدن التهاب در اطراف گوش کودک و همچنین قرمز شدن پوست اطراف گوش می‌تواند یکی دیگر از علائمی باشذد که به شما کمک کند تا از  گوش درد کودک خود مطلع شوید. این مورد نسبتاً شایع است و والدین به‌راحتی می‌توانند این نشانه را ببینند.

بهتر است والدین گاهی گوش فرزند خود را بو کنند. در صورتی که بوی بدی استشمام کردند و چرک از گوش کودک‌شان خارج می‌شد بهتر است سریع‌تر او را به پزشک برسانند. این مورد در آینده می‌تواند در کاهش شنوایی کودکشان تاثیر گذار باشد.

عللائم گوش درد

درمان های خانگی گوش درد کودکان

علائمی که در بخش‌های پیشین مقاله به آنها اشاره کردیم در بسیاری از کودکان بروز پیدا می‌کنند، این علائم در صورتی که درمان نشوند ممکن است به بیماری‌های مزمن تبدیل شوند. بنابراین نسبت به درمان بی‌تفاوت نباشید.

  • در صورتی که نوزاد یا کودکتان در شب احساس درد شدید داشت می‌توانید از مسکن‌های ساده مثل استامینوفن استفاده کنید. این مسکن‌ها چندان هم بد نیستند، چرا که می‌توانند به کودک شما کنند که تا صبح درد کمتری داشته باشد.
  • گوش درد زمانی که گوش گرم باشد کمتر خودش را نشان می‌دهد، به گوش کودک خود گرما بدهید، در صورتی که تغییری مشاهده کردید این کار را ادامه دهید. پد و یا حوله گرم گزینه‌های مناسبی هستند تا شما به واسطه آن‌ها گوش کودک خود را گرم نگه دارید.
  • اگر گوش میانی کودک دچار گرفتگی شده باشد، پس به احتمال زیاد مایع عفونی زیادی در آن قسمت تجمع پیدا کرده است. راهکاری که در اینجا شما می‌توانید از آن استفاده کنید این است که به کودکتان جویدن آدامس و یا نوشیدن حجم زیادی از مایعات را توصیه و حتی اجبار کنید تا به رفع عفونت گوش کودک و بیرون آمدن مایع عفونی کمک کرده باشید.
  • برای نوزادان بهتر است مدتی شیر مادر را مصرف کنند. مادران سیگاری یا قلیانی می‌توانند این آسیب را به کودکان خود برسانند. این کار را ادامه ندهید و پس از مدتی که شیر شما پاک شد، مقداری از آن را در گوش نوزاد بریزید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.
  • زمانی که کودک به حمام می رود گوش او را حتما خشک کنید.
  • استفاده از طب سوزنی در صورتی که تخصص دارید می‌تواند مفید باشد.

علائم درد گوش

استفاده از روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون گرم شده دو الی سه بار در روز می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی گوش درد کودکان، گوش درد فرزند شما را کاهش دهد. برای انجام اینکار مقداری روغن زیتون در گوش فرزند خود با استفاده از قطره چکان بریزید و در عین حال سر او را بالا نگه دارید، سپس برای خارج نشدن روغن از گوش کودک، با قرار دادن یک گلوله پنبه، از بیرون ریختن روغن جلوگیری کنید.

روغن زیتون

تغییر موقعیت خواب کودک

موقعیت خواب کودک را بهبود بخشید. برای بچه‌های با سن بالاتر می‌توانید تعدادی بالشت زیر سر او قرار دهید. بهتر است کودک خود را تشویق کنید به سمتی بخوابد که گوش درد ندارند.

استفاده از دستگاه بخور

در صورت عفونت تنفسی و یا سرماخوردگی می‌توانید از دستگاه بخور استفاده کنید. یک حمام بخار درست کنید و ۳۰ دقیقه کنار کودکتان بمانید سپس او را از آن فضا خارج کنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

سخن پایانی

درمان خانگی گوش درد کودکان کار ساده‌ای است، به‌شرطی که بدانید دلیل گوش درد آنها چیست. در این مقاله به کلی و جزئی گوش درد کودکان اشاره کردیم، اما یادتان نرود که بهترین راه‌حل در شرایط بحرانی گوش درد کودک شما مراجعه به پزشک است. شما می‌توانید با درمان‌هایی که در این مقاله ذکر کردیم گوش درد کودک خود را درمان کنید، اما بازهم توصیه می‌شود اگر به درستی از میزان عفونت و درد گوش کودک‌تان اطلاع ندارید، حتما نظر پزشک را بپرسید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.