درمان پسوریازیس

درمان پسوریازیس

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد با ظاهر شدن لکه هایی بر روی پوست خود نگران شده اید و دنبال علائم بیماری های مشابه به علائم پوستی خود هستید. ضایعات پوستی بیشماری وجود دارند که علتشان مواردی همچون حساسیت و اگزما است. اگر در این راستا با بیماری پسوریازیس یا صدف برخورد کرده اید. در این مطلب قصد صحبت در ارتباط با این بیماری و روش های درمان پسوریازیس را داریم. لطفا تا انتها همراه ایده آل مگ باشید.

درمان پسوریازیس
پسوریازیس چیست؟

بیماری پسوریازیس یا صدف یک گونه ای از بیماری های خود ایمنی است که به دلیل ارسال پیام های معیوب باعث افزایش تولید بیش از حد سلول های پوستی می شود. این بیماری ناشی از حمله ی سلول های سفید بدن به سلول های پوستی است. ظهور این بیماری با بروز لکه های قرمز همراه است که لایه ی سفید یا نقره ای از پوست آن را پوشانده است. زمانی که در روند تولید سلول و دفع سلول های مرده اختلال ایجاد می شود چندین لایه از سلول های مرده در پوست تجمع پیدا کرده و لایه های پسوریازیس را تشکیل می دهد. این ضایعه ی پوستی غالبا بر روی دست، سر، آرنج، ناخن ها و یا زانوها اتفاق می افتد.

درمان پسوریازیس
علائم بیماری پسوریازیس:

– بروز لکه های قرمز پوستی که لایه های نقره ای دارد.
– پوسته پوسته شدن های کوچک که اغلب در کودکان دیده می شود.
– پوسته های خشک و ترک خورده که گاها خون ریزی هم میکنند.
– خارش و سوزش های متعدد در قسمتی از پوست.
– ورم مفاصل یا ارتریت پسوریاتیک.

درمان پسوریازیس
تشخیص بیماری

برای تشخیص این بیماری، غالبا نیازی به آزمایش خون نیست. و این ضایعه با یک ویزیت بالینی تشخیص داده می شود. ولی برای حصول اطمینان، تیکه ی کوچکی از لایه های پوست برداشته، آن را در زیر میکروسکوپ قرار می دهند و مشکل را بررسی می کنند. اما اگر درصدد یافتن علت ظهور و شعله ور شدن این بیماری هستید آزمایش های متعدد برای فهمیدن آن انجام دهید.

انواع پسوریازیس:

پسوریازیس شامل ۵ نوع متفاوت می باشد که با شناخت نوع هرکدام میتوانید مناسب ترین روش درمان را برای آن انتخاب کنید:
۱- پسوریازیس پلاکی
۲- پسوریازیس خالدار
۳- پسوریازیس معکوس
۴- پسوریازیس پوسچولار
۵- پسوریازیس اریترودرمیک
رایج ترین نوع شیوع این بیماری، نوع پلاکی آن می باشد و نادر ترین نوع شیوع آن پسوریازیس آریترودرمیک است. اغلب، موارد پیشرفته این بیماری در افرادی رخ می دهد که یک نوع خفیف تری از پسوریازیس را دارند.

درمان پسوریازیس
روش های درمان:

در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی توسط داروهایی از پیشرفت آن جلوگیری و محرک های این بیماری را کمتر میکنند.

درمان پسوریازیس

درمان های رایج برای کنترل و پیشگیری این بیماری عبارتند از:
– درمان های موضعی که شامل پماد و داروهایی که تماسشان خارجی است، می شود.
– نور درمانی که با تاباندن اشعه فرابنقش صورت می گیرد.
– داروهای سیستمیک
– دارو های بیولوژیک و درمان های خوراکی
این درمان ها غالبا یا باعث کم شدن التهاب پوست و تحریک پذیری آنها می شود یا با سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن، به بهبود چرخه ی درمان می افزاید.
روش هایی برای درمان خانگی و کم کردن خارش و سوزش پوست وجود دارد که توصیه می کند در گام اول پوست را همیشه چرب نگه دارید یا به وسیله نرم کننده ها پوسته پوسته های آن را به حداقل برسانید. در گام بعد دوش آب سرد یا کمپرس سرد میتواند کمک شایانی در این رابطه کند.

درمان پسوریازیس
پسوریازیس یک نوع رایج بیماری پوستی می باشد که ژنتیک و استرس نقش بسیار زیادی در پیدایش آن دارد.البته نقش عواملی چون صدمه به پوست، برخی داروها و عفونت ها هم کمرنگ نیست. اگرچه برخی معتقدند آلرژی، رژیم غذایی و حتی آب و هوا نیز در پیدایش این بیماری موثرند ولی از لحاظ علمی هنور ثابت نشده است. این بیماری واگیر دار نیست و دربعضی موارد با اگزما اشتباه گرفته می شود. لذا لازم است با مراجعه به پزشک ماهر از وجود آن اطمینان حاصل کرد.

امید است با گرد آوری این مطلب توانسته باشیم رضایت شما را جلب کنیم.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.