آنچه که باید هنگام خرید NAS بدانید

آنچه که باید هنگام خرید NAS بدانید

اگر کار یا تجارت شما یا حتی رشته تحصیلی شما مرتبط با شبکه های کامپیوتری می باشد،به شما پیشنهاد میکنیم که این مطلب را از دست ندهید.در ابتدا باید به مفهوم NAS  بپردازیم، NAS (Network Attached Storage) دستگاهی می باشد که در شبکه به منظور ذخیره و به اشتراک گذاری فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد. در درجه اول NAS یک دستگاه مرکزی به منظور ذخیره داده ها می باشد. NAS تفاوت عمده ای با DAS داشته بطوریکه DAS بطور مستقیم به کامپیوتر متصل می شود در صورتیکه NAS به شبکه متصل خواهد شد. بیشتر NAS ها تا حد زیادی به منظور ذخیره و به اشتراک گذاری فایل ها در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند اما NAS های جدید توانایی های بیشتری نیز دارند. شایان ذکر است که،NAS یک سرور می باشد. بیشتر دستگاه های NAS می توانند بعنوان یک مالتی مدیا مورد استفاده قرار بگیرند ، بطوریکه از پروتکل های UPnP و DLNA می توانند پشتیبانی کنند. مواردی که در خرید یک NAS باید به آن توجه کرد ، شامل موارد زیر می باشد به آنها توجه کافی داشته باشید :

• NAS Capacity ( ظرفیت NAS)

هدف اصلی یک NAS ایجاد یک مرکزیت به منظور ذخیره و به اشتراک گذاری فایل ها می باشد. بیشتر دستگاه های NAS از درایوهای SATA پشتیبانی می کنند ، همچنین مدل های نیز وجود دارند که از درایو های SSD پشتیبانی کنند. بطور کلی اینگونه می توان نتیجه گیری کرد که در مورد ظرفیت NAS به نوع شبکه خود نگاه کنیم و با توجه به اندازه آن و تعداد کاربران دستگاهی را تهیه کنیم که بهینه باشد. همچنین به نوع اتصال آن نیز توجه داشته باشید.

 

• Measuring NAS Performance

اندازه گیری عملکرد NASهمانند یک کامپیوتر خانگی یک NAS نیز از پردازنده و حافظه تشکیل شده است که هرچه میزان آنها بیشتر و پرقدرت تر باشند ، NAS عملکرد بهتری خواهد داشت. با توجه به این موضوع ، هرچه میزان پردازنده و حافظه NAS بیشتر باشد ، در نتیجه بر روی قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت.

• Network Connectivity

اتصالات شبکهاکثر دستگاه های NAS از ارتباطات Gigabit Ethernet پشتیبانی می کنند. همچنین کلاس های مدل بیزینس آنها نیز مجهز به چند پورت Gigabit بوده که قابلیت Trunk شدن را دارند. این عامل کمک می کند تا یک ارتباط پشتیبان ایجاد شود و در صورت از کار افتادن یک پورت ، پورت دیگر وظایف لازم را انجام دهد. همچنین بوسیله این قابلیت می توان سرعت لینک و اتصال را بالا برد که در نتیجه باعث افزایش توان عملیاتی شبکه شما خواهد شد.دستگاه های NAS که قابلیت اتصال وایرلس داشته باشند نیز وجود دارد که البته یک مقدار کمیاب می باشند. اما باید توجه داشت که استفاده از یک NAS با قابلیت وایرلس راندمان کار را پایین خواهد آورد چرا که انتقال فایل ها با تاخیر صورت خواهد گرفت ، در نتیجه بهتر است که از ارتباطات سیمی استفاده کنیم.

 

آنچه که باید هنگام خرید NAS بدانید

• NAS Security

امنیت NASامنیت همیشه جز دلواپسی های ماست ، چه برای یک سخت افزار معمولی در خانه و چه برای شبکه یک شرکت یا سازمان. بسیاری از دستگاه های NAS از قابلیت های رمزنگاری پشتیبانی می کنند. همچنین مدل هایی وجود دارند که برای رهایی از شر مزاحمان و حفاظت از اطلاعات شما بصورت یک فایروال عمل می کنند. همچنین تمامی NAS ها دارای اطلاعات احراز هویت مانند نام کاربری و کلمه عبور می باشند که برای دسترسی به دستگاه مورد نیاز می باشد.

 

• Remote Access and Personal Clouds

دستگاه های NAS فقط برای استفاده های کوکال طراحی نشده اند. بسیاری از این دستگاه ها قابلیت اتصال از راه دور را داشته که همچنین می توان از راه دور به اطلاعات ذخیره شده بر روی آن نیز دسترسی داشت. سرویس Cloud نیز یکی دیگر از سرویس هایی هست که بسیار مفید می باشد ، اگر شما جز افرادی هستید که تمایل دارید به اطلاعات خود در هر کجا دسترسی داشته باشید حتما دستگاهی تهیه کنید که این قابلیت را دارا باشد.

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.