خنده بر هر درد بی درمان دواست

فواید خنده برای سلامت

به راستی که ضرب المثل “خنده بر هر درد بی درمان دواست” بیانگر یک واقعیت علمی است که همه در سراسر این جهان به آن پی برده اند. تحقیقات نشان داده است که فواید خنده برای سلامت انسان بسیار زیاد است و خنده می تواند به تسکین درد و افزایش شادابی انسان کمک کند. روانشناسان تمایل به خنده و احساس طنز را به عنوان یکی از ۲۴ قدرت اصلی که می توان از آن نام برد، معرفی می کند. اما متأسفانه، بسیاری از مردم به اندازه کافی نمی خندند. در حقیقت، یک مطالعه نشان می دهد که کودکان سالم ممکن است به اندازه ۴۰۰ بار در روز بخندند، اما بزرگسالان تمایل دارند فقط ۱۵ بار در روز بخندند.

خنده بر هر درد بی درمان دواست

تاثیر خنده در هورمون ها

خنده باعث کاهش سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول، آدرنالین، دوپامین و … می شود. همچنین سطح هورمون های تقویت کننده سلامتی مانند اندروفین را افزایش می دهد. خنده تعداد سلول های تولید کننده آنتی بادی را که برای جلوگیری از بیماری هایی چون سرطان در بدن ما فعالیت می کنند افزایش می دهد و باعث افزایش کارایی سلول های T می شود. همه اینها به معنای سیستم ایمنی قوی تر و همچنین استرس کمتری است.

تاثیر خنده بر اندام درونی

یک خنده خوب، دیافراگم را منقبض می کند، شکم را منقبض می کند و حتی شانه ها را نیز در بر می گیرد و عضلات را آرام تر می کند. حتی می تواند یک تمرین خوب برای قلب باشد. خنده قلب را محافظت می کند و عملکرد رگهای خونی را بهبود می بخشد و جریان خون را افزایش می دهد، این می تواند به شما در مقابل حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی کمک کند. خنده تمام بدن را آرام می کند.

تاثیر خنده در هورمون ها

با لبخند مشکلات را فراموش کنید

خنده تمرکز را از خشم، گناه، استرس و احساسات منفی به طرز سودمندتری نسبت به سایر حواس پرتی ها دور می کند. یک خنده خوب و دلچسب، تنش جسمی و استرس را تسکین می دهد و باعث می شود تا بعد از۴۵ دقیقه عضلات شما آرام شود. لبخند یک منبع فوق العاده برای غلبه بر مشکلات، تقویت روابط شما و حمایت از سلامت جسمی و عاطفی است. مهمتر از همه، این داروی گران قیمت سرگرم کننده ، رایگان بوده و استفاده از آن بسیار آسان است.

تاثیر خنده در روابط اجتماعی

خنده ما را با دیگران پیوند می دهد. اکثر مردم می دانند که خنده مسری است. بنابراین، اگرخنده بیشتری به زندگی خود وارد کنید، به احتمال زیاد می توانید به اطرافیان خود کمک کنید تا بیشتر بخندند و این مزایا را نیز درک کنند. با بالا بردن روحیه اطرافیان، می توانید سطح استرس آن ها را کاهش داده و شاید کیفیت تعامل اجتماعی را که با آن ها تجربه می کنید، بهبود بخشید و سطح استرس خود را حتی بیشتر کاهش دهید!

تاثیر لبخند در روابط اجتماعی

استفاده از لبخند به عنوان مکانیسم مقابله

به جای اینکه از ناامیدی های زندگی شکایت کنید، سعی کنید در مورد آنها بخندید. اگر چیزی برایتان بسیار ناامید کننده یا افسرده کننده است، بدانید که می توانید از زاویه ای دیگر به آن نگاه کنید و بخندید. به این فکر کنید که چگونه می توانید آن را به عنوان داستانی طنز و خنده دار برای دوستانتان تعریف کنید. با این نگرش، ممکن است به خود و اطرافیان خود فرصت بیشتری برای خنده و فراموشی ناامیدی و مشکلتان را بدهید.همچنین، زندگی را به روشی دل انگیزتر نزدیک کرده اید و متوجه می شوید که در مورد وقایع منفی کمتر استرس دارید.

مکانیسم مقابله

رابطه خنده نمادین و خنده واقعی

ظاهری و نمادین بخندید. مطالعات نشان می دهد اثرات مثبت لبخند، چه لبخند جعلی باشد وچه واقعی، رخ می دهد. خنده ی جعلی نیز مزایای ذکر شده در بالا را ارائه می دهد چرا که بدن نمی تواند بین خنده جعلی که تازه شروع به انجام آن می کنید و خنده واقعی که ناشی از خنده نمادینتان است، تمایز قائل شود. بنابراین بیشتر لبخند بزنید. خنده جعلی شما دارای انرژی های مثبتی است و شادابی جعلی ممکن است به لبخند و خنده واقعی منجر شود.خنده نمادین و خنده واقعی

پیوند بین خنده و سلامت روان

خنده باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و این احساس خوب و مثبت حتی بعد از فروکش کردن لبخندتان باز هم در کنار شما باقی می ماند. شوخ طبعی به شما کمک می کند تا در موقعیت های دشوار، ناامیدی و غم ، چشم اندازی مثبت و خوش بینانه داشته باشید. حتی در سخت ترین زمان ها، با یک خنده و یا حتی یک لبخند می توانید مسیری طولانی را به سمت بهبود احساسات خود طی کنید. فقط با شنیدن خنده ، مغز شما تحریک می شود و شما را آماده می کند تا لبخند بزنید و با آن سرگرم شوید .خنده به شما در کسب آرامش کمک می کند و انرژیتان را افزایش می دهد، شما را قادر می سازد متمرکز شوید و کارهای بیشتری را به بهترین شکل انجام دهید.

تاثیرات روانی لبخند

بخندید و کالری بسوزانید                            

تحقیقات نشان داده کاهش وزن در افرادی که میخندند نسبت به آن هایی که نمی خندند بسیار چشمگیر بوده است. خنده کالری می سوزاند. با اینکه خنده جایگزینی برای رفتن به سالن بدنسازی نیست، اما مطالعات نشان می دهد که خندیدن از ته دل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز می تواند ۴۰ کالری را بسوزاند و به لاغر شدن شما کمک کند.

رابطه لبخند و لاغری

فواید خنده در یک نگاه

مزایای لبخند در سلامتی جسمی

 • ایمنی را تقویت می کند.
 • هورمونهای استرس را کاهش می دهد.
 • درد را کاهش می دهد.
 • عضلات شما را آرام می کند.
 • از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

مزایای لبخند در سلامت روان

 • شادی و سرخوشی را به زندگی می افزاید.
 • اضطراب و تنش را کاهش می دهد.
 • استرس را تسکین می دهد.
 • روحیه را بهبود می بخشد.

مزایای لبخند در منافع اجتماعی

 • روابط را تقویت می کند.
 • دیگران را به سمت ما جذب می کند.
 • کار تیمی را تقویت می کند.
 • به خنثی کردن درگیری کمک می کند.

مزایای خنده در دوران بارداری

خندیدن در دوران بارداری فواید بسیاری برای مادر و کودک دارد. نه تنها به خلق و خو و اخلاق شما کمک می کند بلکه تأثیرات ملموسی بر روی بدن شما دارد. خندیدن و شادی مادر در دوران باداری باعث کاهش احتمال افسردگی در بارداری، کاهش خطر زایمان زودرس ،کاهش درد حاملگی می شود و فشار خون مادر را تا حد ایمنی کاهش می دهد.تاثیر خنده روی مادر باردار

خندیدن و خوشحالی مادر بر روی جنین نیز تاثیرات زیادی از جمله تقویت رشد جسمی و عاطفی و هوش بیشتر جنین می شود. شاد بودن و خندیدن مکرر باعث می شود کودک نیز احساس امنیت و نشاط کند. همانطور که کودک شما صدای شما را تشخیص می دهد، این را نیز تشخیص می دهد که شما خوشحال هستید و همین باعث آرامش کودکتان می شود. حرکت بدن و شکم شما هنگام خندیدن باعث می شود کودک نیز حرکت کند و باعث فعال شدن او شود.

تاثیر شادی مادر باردار روی جنین

کودک شما از هر لحاظ به شما بسیار وابسته است. بنابراین، مثبت و شاد بودن به معنای خوشبختی برای کودک و همچنین یک سفر به یاد ماندنی برای شما است.

بنابراین لبخند باعث لذت و سلامتیتان می شود، پس همیشه بخندید.

آیا لبخند زدن اینقدر سخت است؟!

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.