سرقت از دستگاه های خود پرداز و امکان تست امنیتی

خود پرداز

واضح است که در عصری زندگی میکنیم که پیشرفت تکنولوژی موجب شده که کارهای خود را در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهیم،خودپَرداز ،دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به‌وسیلهٔ قراردادن کارت عابربانک خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه از حساب خود پول دریافت کرده یا موجودی حساب بانکی خود را بگیرند بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد. پر واضح است که؛فناوری باعث شده همه لوازم الکترونیکی روز به روز در ابعاد کوچکتری تولید شوند.

سارقان دستگاه‌های خود‌پرداز ابزاری ساخته‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند شانس موفقیت بیشتری در سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری و خالی کردن حساب افراد داشته باشند.  ابعاد اسکیمر‌های دستگاه‌های خود‌پرداز یا ATM skimmers به گونه‌ای است که به‌راحتی در قسمت کارت‌خوان دستگاه خود‌پرداز قرار می‌گیرند. سارقان اخیرا ابزاری برای تست امنیتی دستگاه خود پرداز طراحی کرده‌اند که پیش از شروع هر گونه اقدامی، احتمال موفقیت در سرقت را اندازه‌گیری می‌کند.همچنین گفتنی است که؛اسکیمر‌ها ابزار‌های الکترونیکی هستند که به شکل مخفیانه برای سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزار معمولا شامل یک بخش برای سرقت اطلاعات ذخیره شده روی نوار مغناطیسی کارت‌های بانکی می‌شود.

بخش مکمل این ابزار، نصب یک دوربین کوچک در نزدیکی دستگاه خود پرداز برای ثبت رمز‌های ورودی توسط کاربران است. استفاده از صفحه کلید‌هایی که شبیه کلید‌های دستگاه خود‌پرداز ساخته و به شکلی نا‌محسوس روی دستگاه نصب شده‌اند نیز از دیگر راهکار‌های مورد استفاده در ساخت اسکیمر‌ها است.مشکل اصلی که سارقان با آن مواجه هستند، به‌روز‌‌رسانی دائم دستگاه‌های خود‌پرداز توسط توسعه‌دهندگان به‌منظور رفع ایراد‌های امنیتی در مقابل ابزار‌های اسکیمر است.

 

خود پرداز
بر اساس توضیحات وب‌سایت KrebsonSecurity، امروزه بیشتر دستگاه‌های خود‌پرداز برای جلوگیری از وقوع این‌گونه سرقت‌ها، از ابزار‌های تولید پارازیت برای مختل کردن فرایند متخلفان بهره می‌برند. اما اخیرا سود‌جویان با اطلاع از این شیوه امنیتی، اقدام به ساخت ابزاری با نام Smart Shield Detector کرده‌اند که دستگاه‌های خود‌پرداز را برای اطمینان از وجود فناوری‌های دیجیتال ضد سرقت تست می‌کند. اگر همه دستگاه‌ها خود‌پرداز دارای فناوری‌های ضد سرقت به‌روز و کافی باشند سارقان دیگر از اسکیمر‌ها استفاده نخواهند کرد. آن‌طور که چارلی هَرو، از مدیران شرکت NCR و توسعه‌دهنده دستگاه‌های خود‌پرداز اشاره می‌کند، فناوری‌های ضد سرقت معمولا به شکل آشکار روی دستگاه‌ها نصب می‌شوند تا سارقان متوجه شوند که خود‌پرداز مد نظر آن‌ها ارزش اتلاف وقت را ندارد. این خود عاملی مهم برای کاهش موارد ارتکاب جرم محسوب می‌شود.

در انتهای خبر باید اذعان کنیم که جهت حفظ امنیت خود و بهترین راهکار برای حفظ امنیت حساب بانکی فاش نکردن رمز کارت‌های بانکی و دقت و احتیاط کافی هنگام استفاده از خود‌پرداز‌ها استبه طور قطع رویارویی روش‌های سرقت و ضد‌سرقت در آینده ادامه خواهد داشت. مطمئنا به همان سرعت که ابزار‌های ضد سرقت ساخته می‌شوند سارقان نیز شیوه‌هایی برای توسعه اسکیمر‌ها و غلبه بر پارازیت‌های ابزار‌های ضد سرقت خواهند یافت. در این بین هیچ راه قطعی برای کاربران وجود ندارد که از امنیت کامل خود‌پرداز‌ها مطمئن شوند. بهترین راهکار ممکن تا این لحظه فاش نکردن اطلاعات شخصی و رمز کارت‌های بانکی و دقت و احتیاط کافی هنگام استفاده از خودپرداز‌ها است.

مطالب مرتبط

6 نظر

  1. stick war

    Riggt now itt appears like BlogEngine is the preferred blogging platform out there right now.
    (from what I’ve read) Is that what you’re using
    on yolur blog?

    Reply

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *